Noel Baba Türkiye'ye gelse bir gün içinde başından geçecek 17 şey

Noel Baba Türkiye'ye gelse bir gün içinde başından geçecek 17 şey
Noel Baba Türkiye'ye gelse bir gün içinde başından geçecek 17 şey
Noel Baba, her ne kadar hayali bir yılbaşı figürü olsa da, pek çok çocuğun gönlünde yer etmiş, tonton bir karakter. Ülkemizde Noel Baba hasretiyle yanıp tutuşan evlatlarımız da yok değil. Peki Noel Baba gerçek olsaydı ve Türkiye'ye gelseydi başından neler geçerdi?
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Her yıl, tüm dünya çocukları tarafından özlemle beklenen Noel Baba karakterinin gerçek olmadığını kabul etmek, özellikle batı dünyasındaki çocuklar için zor bir travmadır. Ülkemizde de pek çok çizgi film ve filme konu olan bir karakter haline gelen Noel Baba, gelmeyeceği bilinse de beklenen bir zat-ı muhteremdir. Peki Noel Baba ya gerçek olsaydı? Daha fenası ya Türkiye 'ye gelseydi? İşte size Türkiye'ye gelen Noel Baba'nın başından geçecekler...

1. Canlı YayınNoel Baba'nın Türkiye macerası muhtemelen daha yurda gelmeden başlar, hakkında çıkartılan dedikodu ve tartışmalara cevap vermek için ilk iş bir canlı yayına bağlanırdı. Telefonun diğer ucundaki Noel Baba, haber programlarında meramını anlatmaya çalışırdı.

2. ProtestoNoel Baba ülkeye ayak bastığı anda, kendisine muhalif olan gruplar tarafından protestolarla karşılanırdı. Ülkemizde her konuda olduğu gibi elbette Noel Baba konusunda da isyanını dile getirmek isteyen kitleler yollara dökülür, tek amacı hediye dağıtmak olan Noel Baba'ya lanetler yağdırılırdı.

3. İlk dayak

Yaşanan kargaşa ve olaylar sonucu hediye dağıtırken muhtemelen ilk dayağını yiyecek olan Noel Baba'nın hatıra fotoğrafları da bu olayın izlerini taşırdı.

4. İlk talihsizlik

Geyiklerinin ve kızağının park ettiği yerden çalınması üzerine yaya kalan Noel Baba, elindeki hediyelerden bazılarını satıp kazandığı parayla bir motosiklet alarak yoluna tam gaz devam ederdi.

5. İlk ceza

Motosikletle hediyeleri dağıtmak için biraz hızlı giden Noel Baba, ilk ana kavşakta polis ekipleri tarafından sağa çekilir, ceza yazılır, hatta üstünden kimlik çıkmadığı için de güzel bir muamele görürdü.

6. İlk yasakPolisin elinden rica minnet kurtulan Noel Baba bazı beldelere giremez, yerel yöneticiler tarafından yasaklanarak adeta kapı dışarı edilirdi.

7. TelevizyonÜlkemize gelen her ünlü gibi Noel Baba da muhtemelen bir televizyon kanalı tarafından konuk edilir ve akla gelebilecek en saçma haliyle kameralara yansırdı.

8. YorgunlukTürkiye'de hem yaya kalıp hem üstüne dayak yiyen ve türlü belaları atlatan Noel Baba, muhtemelen hediye dağıtırken ara ara kestirir ya da gözlerini dinlendirirdi.

9. AtarlanmaArtık ülkemizin havasını soluyup, suyunu içen ve ülkemize gelen her yabancı gibi bize benzeyen Noel Baba, dağıtım stresiyle gerilen sinirlerine hakim olamayıp sağa sola atarlanan biri olurdu.
10. Noel Baba benim!Noel Baba ülkemize ayak bastığı anda kendini aniden ortaya çıkan taklitçileriyle bir ara sokakta sille tokat bir kavganın içinde bulabilirdi. Gerçek Noel Baba'nın kim olduğu üzerinden çıkan tartışmalarda haber bültenleri bu amansız kavgayı tartışmalı pozisyonlarıyla birlikte irdelerdi.

11. Antalya'da hediye dağıtımı

Yurdumuzda dört mevsim denize girilen Antalya'da kimseyi evlerinde bulamayan Noel Baba muhtemelen hediyelerini denizde dağıtmak zorunda da kalabilirdi.

12. CinnetNoel Baba'nın Türkiye'de başından geçenlere elbette kendisin de bir isyanı olur ve bir noktadan sonra kendisini kaybederek cinnete teslim olurdu.

13. Çiğ köfteNoel Baba'nın yaşadığı sinir harbine karşı misafirperver vatandaşlarımız hemen kendisini sakinleştirir ve muhtemelen Güneydoğu bölgesindeki dağıtım sırasında, onun şerefine bir çiğ köfte partisi de verilirdi.

14. Baba zulmüÜlkemizde pek çok çocuğun dağıtılan hediyelerden hoşnut kalmaması ya da Noel Baba'nın "Bütün sene iyi bir çocuk olamadın" diyerek hediye vermemesi, muhtemelen çocukların babalarının Noel Baba'yı sille tokat dövmesiyle sonuçlanırdı.

15. Kaçış"Ne biçim bir ülkeye geldim" diyen ve hediye dağıtımını bir kenara bırakarak kendi canının derdine düşen Noel Baba, 2014'ün son saatlerinde canını kurtarmak üzere muhtmelen ufaktan ufaktan kaçış yolunu aramaya başlardı.

16. SefaletTürkiye'de her şeyini yitirip, kaçamayan ve mahsur kalan Noel Baba muhtemelen hayatının geri kalanını büyük bir sefalet içerisinde geçirir ve unutulurdu. Zaman içerisinde bir televizyon kanalında, "Bir zamanların Noel Babası şimdi sokaklarda yatıyor" başlığıyla yeniden hatırlanır ve muhtemelen bir yardım kampanyası düzenlenerek evine dönmesi için bir kızak ve bir kaç ren geyiği temin edilirdi.

17. VefatYardım kampanyası sayesinde yine bir yılbaşı günü evine çıkmak üzere yola çıkan Noel Baba, ülkemiz sınırlarını terk edemeden Yaban TV'ye çektiği videoları gönderen bir avcı tarafından geyikleriyle beraber vurularak telef edilir ve Hakk'ın rahmetine ülkemiz topraklarında kavuşarak, evine bir tabut içerisinde gönderilirdi.

Bu hikaye her ne kadar absürt olsa da, daha önce ülkemizde yaşanan otostopçu gelin, bisikletli turist ve fotoğrafçı turist olaylarını düşünecek olursak tarihte Anadolu topraklarında yaşadığı iddia edilen "Santa Claus" yani Noel Baba'nın bir zamanlar böyle bir yılbaşı hikayesine kurban gitmiş olması çok da uzak bir ihtimal değildir. Belki de her sene tüm dünya çocuklarının özlemle beklediği Noel Baba, yıllardır ülkemizde bir yerlerde kurtarılmayı bekliyordur, kim bilir?