O Hayat Benim dizisinden çıkartacağınız 20 hayat dersi

O Hayat Benim dizisinden çıkartacağınız 20 hayat dersi
O Hayat Benim dizisinden çıkartacağınız 20 hayat dersi
O Hayat Benim her Pazar izleyicileri ekranlara kilitleyen fenomen olma yolunda bir dizi. Kadrosunda Keremcem, İclal Aydın, Ceren Moray ve Yeşim Bozoğlu gibi isimleri barındıran yapım herkes için sıradışı bir hayat dersi niteliğinde. İzleyen ve izlemeyen herkes için bu diziden çıkartılması gereken gereken 20 hayat dersini sizler için derledik...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Diziler hepimizin hayatlarında olan olabilecek şeyleri yansıtmıyor olabilir. Ancak dizilerden izleyip öğrenebileceğimiz birçok hayat dersi var. Aşk, cinayet, ihanet, yalan, gasp, kavga dövüş ekseninde zehir zemberek bir senaryoya sahip olan Bu Hayat Benim, bin nasihata bedel bir televizyon yapımı. Henüz bu diziden feyz almamış olanlar için bir liste hazırladık. İşte size bu diziden almanız gereken hayat dersleri:

1. Eşini doğru seçeceksin


Dizinin sakin karakterlerinden olan Asım, tam bir eş kurbanı. Zengin ve güzel oluşuyla aklını başından alan Hülya'ya kendini kaptırıp sonra da bin pişman olup eski sefil hayatına dönmeye çabalayan bir ibret abidesi adeta. Asım'a özellikle varlıklı eş hayaliyle yanıp tutuşanlar iyi baksın. Parayla saadet olmaz.

2. Özel hayatına özen göstereceksinAteş, dizinin jönü konumunda ama rüzgar ne yana savurursa o yana sürüklenen bir modern zaman berduşu aslında. Düzene sokmaya çalıştığı ama her seferinde sarpasaran özel hayatıyla dizinin ilk bölümünden bu yanan "illallah" dedirtmiş bir karakter. İş konusundaki hırsını azmini özel hayata yansıtamadığı için bir türlü düze çıkamayan Ateş'ten alınacak çok dersler var.

3. Enayi olmayacaksınDizinin muhtemelen en sinir bozucu karakteri esas kız Bahar. Hayatı elinden çalınmış, vur ensesine al lokmasını, mazlum, saf bir kızcağız. İyi insan olmak güzel şey de, iyi olayım derken de enayi konumuna düşmemek lazım. Az gözünü açacaksın, bakacaksın etrafında neler oluyor diye. Yoksa kedinin fareyle oynadığı gibi oynarlar adamla.

4. Az edepli olacaksınDiziyi izleyen herkesin bir gün bir yerde yakalarsa bir güzel haşlayacağı bir karakter Efsun. Ağzına geleni söylemesi, saygı çerçevesini orta yerinden kıran hareketleri, aç gözlülüğüyle tam bir nefret yumağı Efsun. Ona baktıktan sonra insanın kendisine bir çeki düzen vermemesi imkansız. Allah kimseyi Efsun'la muhatap etmesin.

5. Her söylenene inanmayacaksınHasret de bir başka "Yahu uyan artık!" denecek karakter. Ne yalan söylenilse sorgulamadan inanma eğiliminde garip bir kişilik kendisi. İnsanların her dediğine inanılmaması gerektiğinin ete kemiğe bürünmüş hali Hasret. Sabır taşı olsa çatlayacak türden bir hayat yaşayıp hala daha her söylenene bu kadar kanmak nasıl mümkün oluyor bilinmez ama az biraz sorgulayıcı olmakta fayda var.

6. Zalım olmayacaksınDizinin kötü karakterlerinden biri olarak öne çıkan Hülya'da ne ararsanız var. Viski döküp gecekondu yakmak olsun, kayın validesini beğenmemek olsun, anasının işlediği kabahatlere çanak tutmak olsun ne ararsanız var. Peki tüm bunların karşılığında eline ne geçiyor? Kendisini bir kenar mahalle dilberi için terkeden kocası, ağlak bir kız çocuğu, kaybedilen maddi değerler... Zalım olmayacaksın arkadaş bu hayatta, bir şekilde çıkıyor acısı.

7. Ezik olmayacaksınİlyas dizide ezikliğin kitabını yazan karakterlerin başında geliyor. Vicdansız karısının parmağında oynattığı İlyas, biraz da kılıbıklığının kurbanı. İşsiz güçsüz, bir baltaya sap olamamış İlyas'ın hali hal değil. Hayatta kendi ayaklarının üstünde durmalı insan, kullandırmamalı kendini.

8. Önce adam olacaksınMehmet Emir karakteri de dizinin bir başka saç baş yolduran kişiliği. Dürüst ve namuslu insan olma yolunda destan yazacak kadar kararlı bir çizgi çizmesine rağmen, gül gibi karısı varken hala eski sevgilisine yürüyen bir takım tavırlar içerisinde olması hoş değil. Önce bir adam olacaksın sonra işe güce bakacaksın. Az bir eşinle ilgilen be adam. Öldürmeyen Allah öldürmüyor işte ölmemiş eski aşkın. Sen önüne bakacaksın.

9. Aç gözlü olmayacaksınNecati dizinin yeni peydah olan karakterlerinden ancak bir iki bölümde ortalığı yangın yerine çevirecek kadar olayın içine bulaşmış vaziyette. 1 trilyonu iç eden Necati'nin en büyük sıkıntısı aç gözlü olması, siz siz olun daha fazla para için olmadık işlere girişmeyin. Koparabildiğinizi koparıp yolunuza devam etmesini bilin. Azla yetinen çoğuna sahip olamaz, ancak Necati çoğuyla da yetinemeyen bir karakter.

10. Deliyi gözünden anlayacaksın


Dizinin şüphesiz yıldızı Nuran karakteri. Yeri geldiğinde soğukkanlı bir katil, yeri geldiğinde profesyonel bir yalancı, yeri geldiğinde de ajitasyonu sanat haline dönüştüren bir psikopat. Akıllara zarar Nuran karakterine bakıp alınacak çok dersler var. En önemlisi Nuran gibi biriyle tanıştığınızda ardınıza bakmadan kaçmanız gerektiği. İş bitiriciliğiyle akıllara durgunluk veren Nuran sizin de işinizi bitirmeden uzaklaşmanız en iyisi olacaktır.

11. Kendini bileceksin


Onur dizinin imkansız bir aşka gönlünü kaptırmış karakteri. Arkadaş önce kendine bir bakacaksın, karşındaki kişi Keremcem gibi bir tiple takılıyor, şansın yüzde kaç olabilir ki? Önce kendini bileceksin, kendine göre kendin gibi birine abayı yakacaksın.

12. Herşeye burnunu sokmayacaksınHani derler ya insanın başına ne gelirse meraktan geliyor diye, işte Sakine de o başını merakı yüzünden dertten beladan alamayan bir karakter. Etrafındakileri o kadar fazla kurcalayan eden biri olursanız, Sakine gibi sürekli dövünüp durursunuz. Az biraz olayların uzağında olmak, kendi hayatına bakmak gerek. Dostu düşmanı birbirine katmadan önce kendiyle barışık olmalı insan, kendi hayatına odaklanmalı değil mi?

13. Soğuk kış gününde bir bere falan takacaksın14. Baldızın olacak kıza yan gözle bakmayacaksın 15. Gece gece "Uyudun mu?" gibilerinden mesaj atmayacaksın16. İlk bölümden adam öldürmeyeceksin17. Öldüreceksen de adam gibi öldüreceksin18. Gece vakti arabada ceset taşımayacaksın19. Evdeki huzuru kaçıracak işlere girmeyeceksin20. İbretlik tespit: Kendi hayatının başrolü olacaksın

Dizide Hasret'in yanında kaldığı ablacığını diziyi izleyenler bilir. Sürekli odaya elinde bir şeylerle girer bu. Ya fasulye ayıklar, ya meyve getirir, ya da başka bir şeyler olur sürekli. Yahu kadın az bir elin ayağın yerinde dursun. Sen de bir otur keyfine bak, gerekirse komşu diziden sana bir nasip kısmet transfer edilsin de senin de bir hayatın olsun. Millete meyve taşıyıp, fasulye ayıklamaktan ömrün geçti... Siz siz olun başkalarının hayatlarına yan karakter olarak katılmayın. Kendi hayatınızı yaşayın, kendi hayatınızın esas kızı esas oğlanı olun.