O seslere tahammül edemiyorsanız dahi olabilirsiniz!

O seslere tahammül edemiyorsanız dahi olabilirsiniz!
O seslere tahammül edemiyorsanız dahi olabilirsiniz!
İnsanlar zeki varlıklar olarak dünyaya egemen olmuş bir tür. Ancak insanların bugüne gelmesi, bazı özel insanlar olmasa mümkün olmazdı. O insanlar, yaratıcı dehaya sahip olan, çığır açan insanlar olarak ortaya çıkıyor ve onları ele veren bir özellikleri var...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

ABD'deki Northwestern Üniversitesi aşırı duyarlı insanlar üzerinde yaptığı çalışmalar üzerinde önemli sayılabilecek bir ayrıntıyı keşfetti. Daha önce yapılan çalışmalar Neuregulin 1 genine sahip insanların dahi olduklarını ortaya çıkartmıştı. Bu gene sahip insanlar yaratıcı özellikleriyle bilim, sanat ve felsefe gibi alanlarda yeni ufuklar açarak tarihin ilk gününden beri insanlığa çıta atlatmış özel kişilikler olarak görülüyor. Bu gene sahip insanların aynı zamanda deliliğe de yol açtığını Dr Szabolcs Kéri ortaya koymuştu.

Peki bu gene sahip insanları sadece onlardan örnekler alarak mı tespit edebiliriz? Northwestern Üniversitesi işte bu konuda ilginç bir ayrıntıyı keşfetti. Misophonia olan insanların bu geni taşıdıkları anlaşıldı. Peki nedir Misophonia? Bu rahatsızlık tam anlamıyla "sesten nefret etme", düşük düzeyde sesten hoşlanma biçimidir. Bu rahatsızlığa sahip insanlar çok gürültülü ortamlarda bulunmayı sevmezler. Daha sakin ortamları tercih ederler, özellikle akşam saatlerinde belli bir saatten sonra sukunete ihtiyaç duyarlar.

Ağız şapırtısı, tırnak kesme, diş fırçalama, sümkürme, hapşırma, esneme, sakız çiğneme, horlama, ıslık veya öksürük gibi sıradan sesler Misophonia sahibi insanların en çok rahatsız olduğu, hatta öfkelendiği seslerdir.

Bu seslerin yoğun olduğu bir ortamda durmakta zorlanan insanların yaratıcı bir zekaya sahip oldukları ve sürekli bir şeyler üretmeye çalıştıkları görülmüş. İcat yapmaktan tutun, evde örgü örerek harikalar yaratan insanlara kadar bu yaratıcılığın sınırları oldukça geniş. Önemli olan daha önce yapılmamış olanı denemek ve yeni bir şey ortaya çıkartmak.

Bu seslerden aşırı rahatsız olanların ise delilik yönünde seyrettiği görülüyor ki Neuregulin 1 genini taşıyanların delilik tehlikesi taşımasıyla aynı sonuçları ortaya çıkartan bir bulgu olarak görülüyor. Yani bir kişi rahatsız edici seslerden kendisini uzaklaştırıp sakin bir ortamda çok önemli bir eser ortaya çıkartabilir ya da delirebilir.

"Ben bu seslerden çok da rahatsız olmam" diyorsanız muhtemelen sıradan bir insan evladısınız tebrik ederiz, ortaya bir eser koyamadan hayatınız sona ererse şaşırmayın, eser üretmek sizin hamurunuzda olmayabilir, kendinize çok yüklenmeyin.