Ölen yakınınızı elmasa çevirip taşıyabilirsiniz

Ölen yakınınızı elmasa çevirip taşıyabilirsiniz
Ölen yakınınızı elmasa çevirip taşıyabilirsiniz
İsviçre'de bir firma, insanların ölen yakınlarını elmas şekline getirip, vücudunda taşıyabilmesi için özel üretimler yapıyor.

RADİKAL - İnsanlığın kadim geleneklerinden bir tanesi, ölülerini gömmek ve çözünerek doğaya karışmalarını sağlamaktır. Ancak bazı kişiler öldükten sonra yakılmayı, küllerinin evlerinin başköşesinde durmasını, ya da hayattayken sevdikleri yerlere savrulmasını istiyorlar. Şimdi anlatacağımız yöntem ise yepyeni.

Şimdi ise ölen yakınlarınızı, hatta köpeğinizi ve kedinizi bile, elmasa dönüştürüp üzerinizde taşıyabilmeniz için bir imkan var.

Boredpanda'nın haberine göre bunu yapmak için sevdiğiniz kişinin naaşını önce küle dönüştürüyorsunuz. Ardından İsviçre’deki Algordanza adlı firmaya gönderiyorsunuz.

Firma ilk önce ölen kişinin külleri arasındaki karbonları ayrıştırıyor.

Daha sonra karbonlar yüksek sıcaklıklarda ısıtılıyor ve kurşun kalemlerin ucunda kullanılanlara benzer bir maddeye, yani grafitlere dönüştürülüyor. Grafitler 2700 derece Fahrenheit’a kadar (1482 derece Celsius) ısıtılıyor. Elmaslar daha sonra, inç başına yaklaşık 395 kiloluk bir güce maruz bırakılarak işleniyor.

İşi biten elmasın rengi, küllerin içindeki boron miktarına bağlı olarak, beyazla koyu mavi arasında değişiyor.

Küçük boyuttaki bir elmasın fiyatı 4259 İsviçre Frangından başlıyor (yaklaşık 10 bin 300 TL). Buna ek elmasın bir mücevhere takılması gibi ek hizmetler dahil değil.

İnsan vücudunun yüzde 18’i karbondan oluşuyor. Yakılma işleminden sonra geriye bu karbonun yüzde 2’si kalıyor. Algordanza şirketinin elmas elde etmek için kullandığı karbon da, işte bu yüzde 2’lik miktardan elde ediliyor.

Bu son 2 fotoğrafta ise, büyükannesini elmasa dönüştüren ve sonra onunla Amerika’da tura çıkan bir adamın internette paylaştığı fotoğrafları görüyoruz.