Ölmeden önce, son bir defa daha...

Ölmeden önce, son bir defa daha...
Ölmeden önce, son bir defa daha...
Her şey Rotterdam'da yaşayan bir ambulans şoförü, 3 aydır hastanede yatan bir hastayı başka bir hastaneye nakil ederken başladı... Hastane odasının henüz hazır olmadığını duyan şoför, hastaya yapmak istediği bir şey olup olmadığını sordu. Ambulance Wish Foundation o günden beri hastaların son dileklerini gerçekleştirmek için çalışıyor.

RADİKAL - Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada oldukça fazla kez paylaşılan bir fotoğraf 2006 senesinde hayata geçen bir oluşumun varlığından haberdar etti bizleri. BBC’de yer alan habere göre, Rotterdam’da çalışan bir ambülans şoförü, durumu oldukça ağır olan bir hastanın dileğini gerçekleştirince, bu güzel hareketin devam ettirilmesi için Ambulance Wish Foundation kurulmuş.

Geçtiğimiz 6 sene içinde hızla büyüyen bu oluşum kısa sürede 230 gönüllünün desteğini almış, kendilerine ait 6 ambulans elde etmiş ve yaklaşık 7.000 son dileği gerçekleştirmiş. Günde ortalama dört insana yardımcı olduklarını belirten derneğin üyelerinin son dileğini gerçekleştirdiği en genç hasta 10 yaşındaymış. Hastalığı yüzünden hayatının büyük kısmını hastanede geçiren çocuk , ailesiyle birlikte, evlerinin oturma odasında vakit geçirebilmek istemiş.

Derneğin bugüne dek yardımcı olduğu en yaşlı hasta ise 101 yaşındaymış. Ölmeden önce son bir kez ata binmek istediğini söyleyen kadının dileği, dernek üyeleri tarafından gerçekleştirilmiş.

İşte derneğin bugüne dek son dileklerini gerçekleştirdiği hastalardan bazıları ve son dilekleri:

Mario Stefanutto, Ambulance Wish Foundation’ının kurulmasına ön ayak olan ilk hasta. Son dileği ise Vlaardingen kanalına gidip, Rotterdam limanına veda edebilmek olmuş. Yetkililer ona, bir kez daha gemiye binip binmek istemediğini sorduklarında, durumunun buna izin vermeyeceğini söyleyen Mario’nun bu isteğini gerçekleştirmenin de bir yolunu bulmuş yetkililer.

Dernek, 12 senedir Hollanda’da yaşayan Romanyalı  Nadja’ya da yardım etmiş. Durumu çok ağır olan Nadja’ya dokunmaları bile yasak olan ekip üyeleri, onun son isteği olan Romanya’da ölme dileğini gerçekleştirmek için onu ambulans ile Romanya’ya götürmüşler. Yolda durumu ağırlaşan Nadja’nın doktoru Almanya’da bir hastanede kalması gerektiğini söylemiş ancak sonradan kadının son dileğini gerçekleştirmek için yola devam edilmiş. Romanya sınırına gelindiğinde Nadja, ‘Sedyemi çıkartın, şimdi ölebilirim.’ Demiş. 600 km sonra Nadja’nın evine ulaşan ekip onu orada bırakmış, iki hafta sonra da ölüm haberini almışlar.

Ambulance Wish Foundation’ı bugün sahip olduğu üne kavuşturan fotoğrafın çekildiği dilek ise Donald isimli bir adama aitmiş. 30 sene boyunca Amsterdam’daki Rijks Müzesi’ni sürekli olarak ziyaret eden Donald,  ölmeden önce de favori Rembrandt tablosunu bir kez daha görmek istemiş.

2014 senesinde gerçekleştirilen son dileklerden biri medyada da kendine yer bulmuş. 25 sene boyunca Rotterdam’daki Diergaarde Blijdor hayvanat bahçesinde çalışan Mario’yu, oradaki en sevdiği hayvan olan zürafa ile vedalaşması için oraya tekrar götürmüşler.

Bir başka hastanın dileği de, ölmeden son bir defa sokakta bir külah dondurma yemek olmuş.

Bir diğer hasta da bir öğleden sonrasını yunusları izleyerek geçirmek istemiş.

Torunun düğününe katılmak isteyen bir başka hastanın da dileği gerçekleştirilmiş.