'Ölüyorum, ama bu kalan hayatımı yaşamama engel değil'

'Ölüyorum, ama bu kalan hayatımı yaşamama engel değil'
'Ölüyorum, ama bu kalan hayatımı yaşamama engel değil'
Amerika'nın Denver şehrinde yaşayan 17 yaşındaki Savannah ve 19 yaşındaki Bellamy isimindeki iki kız kardeş Friedreich Ataksisi hastası. Sinir sistemi ve kasları etkileyen bu hastalığın maalesef bir tedavisi yok. İki kız kardeş geçtiğimiz günlerde hastalıklarının şu an hayatta olmalarına gölge düşürmesine izin vermediler ve çok istedikleri bir şeyi gerçekleştirerek özel eğitimli köpek Ricochet ile birlikte sörf yaptılar.

RADİKAL- Savannah ve Bellamy geçtiğimiz birkaç sene içinde hareket etme yetilerini kaybetmiş ve pek çok kez omurgalarından ameliyat olmuşlar. Bored Panda’da yer alan habere göre iki kız kardeşin hastalıklarının yan etkisi olarak kalp ritimlerinde zayıflama görülmüş ve kız kardeşler bütün bu sağlık sorunlarıyla uğraşırlarken annelerini de kanserden kaybetmişler.

Engelli ve özel bakıma ihtiyacı olan çocuklara birlikte zaman geçirmek üzere eğitim alan Ricochet isimli köpeği duyduklarında iki kız kardeş onunla tanışıp,  birlikte zaman geçirmek istediklerini söylemişler. Maddi sıkıntılar yüzünden San Diego’ya seyahat edemeyen kız kardeşlerin bu dileğini hayata geçirecek olan fikir ise Ricochet’in su içindeki davranışlarında ondan sorumlu olan eğitmeni Dave’den gelmiş. Kitlesel bir fonlama başlatan Dave, 24 saat içinde Bellamy ve Savannah’ı San Diego’ya getirecek parayı toplamış. Pek çok otel ve seyahat şirketi de kız kardeşlerin bu dileği için seferber olmuş.

İçinden geçtikleri onca şeye ve hastalıklarına rağmen iki kız kardeş hayata sıkı sıkıya tutunmuş ve hayatlarını olduğu gibi kabul edip, olabilecek en iyi şekilde yaşamışlar. Öyle ki, Bellamy 'Hastayım ve ölüyor olabilirim ama bunun kalan hayatımı yaşamama engel olmasına izin vermiyorum.' Demiş.

Ricochet ile birlikte sörf yapacakları gün sahile tekerlekli sandalyeleri ile gelen iki kız kardeşin heyecanları yüzlerinden okunuyormuş.

Ekibin yardımlarıyla birlikte sörf tahtalarındaki yerlerini alan kız kardeşler tüm bu zaman boyunca gözetim altında tutulmuş ve kalabalık bir grup yetkili tarafından her duruma karşı korunmuş. Kız kardeşlerin vücut kuvvetleri yerinde olmadığından ve kas kontrolü yapamadıklarından güvenlik önlemleri had safhada tutulmuş.

Ricochet sörf tahtalarının arka kısmına geçip kız kardeşlerin sörf yapmasına yardımcı olmuş. Hastalıklarını kısa bir süre için de olsa akıllarından çıkarmış kız kardeşler böylece. 19 yaşındaki Bellamy, ‘Her zaman sörf yapmak istemiştim, Ricochet’i duyduğumda bunun mümkün olabileceğini düşündüm. Kendimi çok iyi, özgür hissettim’ diyerek deneyimini özetlemiş.


  ETİKETLER:

  Otel

  ,

  Kız

  ,

  Kalp

  ,

  seyahat

  ,

  eğitim

  ,

  güvenlik

  ,

  zaman

  ,

  engelli

  ,

  Karşı

  ,

  Diego