On Numara'daki şaibeli çekilişin sırrı ne?

On Numara'daki şaibeli çekilişin sırrı ne?
On Numara'daki şaibeli çekilişin sırrı ne?
4 Mayıs 2015, Milli Piyango idaresi için açıklanması zor bir tarih olarak hatırlanacak . On Numara adlı şans oyununu hepiniz duymuşsunuzdur. Bu oyunda 4 Mayıs çekilişinde büyük ikramiye 15 ayrı kupona isabet etti. Buraya kadar her şey normal. Peki ya 15 kuponun 13'ü Muğla Yatağan'dan çıktı dersek? Gelin bir bakalım bu meselenin aslı nedir ne değildir...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Baştan söylemiş olalım. Bu bir suçlama ya da karalama yazısı değil. Sadece kafamızda biriken soruları bir araya getirmeye çalıştık. Soruyoruz sadece nedir bu işin aslı? 

Aslında son beş yıldır Milli Piyango idaresinde yapılan çekilişlerde yoğun olarak bir şaibe kokusu duyuluyor. Öyle ki, pek çok vatandaş artık Sayısal Loto gibi oyunları şike döndüğüne inandığı inandığı için bırakmış durumda. Her hafta milyonlarca liranın dağıtıldığı şans oyunları, her zaman için fakirin umut kapısı olmuş ve halk içinden zenginler yaratılmasına aracılık etmiştir. Fakat son yıllarda öyle söylentiler ayyuka çıktı ki, şans oyunlarının şansını deneyenlerden daha çok "şanstan çok daha fazlasına" sahip olanlarının deneme tahtası haline geldiği hissedilmeye başlandı.

Burada Milli Piyango idaresini direkt olarak suçlamak yanlış olur. Biz sadece resmin büyük halini görmeye çalışıyoruz. Nasıl mı? Gelin üç sene öncesine bir dönelim. Sene 2012...

2012'de ne mi oldu? Milli Piyango İdaresi tarafından sayısal oyunlarda son 42 haftada 29 büyük ikramiyenin 3 ilçeye çıktığı (Çankaya, Pendik, Muratpaşa) ve bu durumun şaibeli olduğuna ilişkin medyada çıkan haberler üzerine yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklama aynen şu şekildeydi:

"Şanslı ilçeler bazında gayet olağan olan bu durumun ‘normal şartlarda imkansız olduğu, bu kadar yüksek tesadüf olamayacağı’ gibi ifadelerle çarpıtılarak sunulmasının önyargılı olduğu değerlendirilmektedir. Söz konusu üç ilçe, anılan illerin tek şanslı ilçeleri de değildir. 221 büyük ikramiyenin 8‘i İstanbul Kadıköy’e, 7’si Avcılar’a, 6’sı Fatih’e, 8’i ise Ankara Yenimahalle’ye isabet etmiştir. Türkiye çapındaki toplam 5 bin sayısal oyun bayisinin 2 bin 77 adedinin İstanbul, Ankara ve Antalya’da olduğu, aynı zamanda bu illerin en yüksek oyun hasılatına sahip iller içinde yer aldığı göz önüne alındığında, söz konusu durumun gayet olağan olduğu aşikardır”


2012'de bir başka durum ise geçmişte yapılan bir çekilişe yönelikti. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde, “Büyük ikramiye kazanan bazı talihlilerin ikramiyelerine hileli yollarla kurum yetkilileri ve banka müdürleri işbirliğiyle el konulduğu yönündeki iddiaların araştırılması amacıyla Meclis araştırması açılmasını teklif ederiz” denildi. Gerekçede, 13 Kasım 1999 tarihli Sayısal Loto’ya isabet eden 2.8 trilyon TL’lik ikramiyelerin gerçek talihliler yerine, kurum personeli ve banka ilişkileriyle üçüncü kişilere intikal ettirildiğine ilişkin kendilerine bazı bulguların gönderildiği belirtildi.

2015 yılının hemen başında ise eski bir Milli Piyango çalışanının itirafları yine meclis kürsülerinde dile getirildi. İtirafçı sıfatıyla itirafları yayınlanan eski Milli Piyango çalışanlarının ifadeleri şu şekildeydi:

“Milli Piyango Müdürlüğünde yapılan çekilişlerin şaibelidir. Milli Piyango mensuplarının çoğunun varlığını ancak milyonlarla ifade etmek mümkün. Ancak bu durum kamufle ediliyor. :ekiliş sonuçlarını değiştirmek ve istenilen rakamlara ikramiye çıkmasını sağlamak son derece kolay. Öncelikle TRT payı diye milyonlarca lira verilen canlı yayın ilişkilerinin ortadan kaldırıldı; birçok özel kanaldan yayın talebi geldiği halde bu talepler kabul edilmedi. Önceden çekilişi birkaç vatandaş ve gazeteci izliyordu ama TRT sözleşmesinin iptali sebebiyle artık bu uygulama yapılmıyor. Çekiliş yapıldığında 21.30’da internet sitesinde sonuçlar açıklanıncaya kadar kimsenin haberinin olmuyor. Çekiliş sonucu belli olur olmaz ‘son 1 kupon tavrıyla’ hemen çıkan rakamları kapsayacak şekilde belli bayiler aracılığıyla iştirakler sağlanıyor. Bu yöntem canlı yayın iptalinden sonra rahatlıkla uygulanır hale geldi."

Peki bununla bitiyor mu? Biter mi? 14 Nisan 2012'de Sayısal Loto'yu 2 kişi bilmiş ve ikisi de Ankara Yenimahalle'den çıkmıştı. Üstelik kuponlar aynı bayiden oynanmıştı. 21 Nisan çekilişinde de Sayısal Loto yine Ankara Yenimahalle'ye çıkmıştı. Aman canım olur öyle şeyler diyorsanız bir daha düşünün; 2010'dan beri Çankaya ve Yenimahalle'ye şans oyunlarından tam 51 kez ikramiye çıktı!

Yetmedi mi? Sene 2004: AKP milletvekili Hamza Albayrak, 'Milli Piyango'nun oynattığı Sayısal Loto, On Numara ve Şans Topu'nda kazanan numaralara dayalı olarak sahte bilet üretmek teknik olarak mümkün' dedi!

Belki de yetmemiştir. Sene 2008: Ekim ayında Milli piyamgo idaresince düzenlenen Sayısal Loto'nun 623.hafta çekilişi yapılmaya başladı. Birinci top derken ikinci top düşmeye başladı. Üçüncü top düşmeden ekranın al tarafında talihli iki numara ve daha dönmeye devam eden üçüncü rakamın yerine de 3 rakamı yazıldı.
bir kaç saniye sonra toplar dönmeye devam ederken 3 rakamı hemen ekrandan silindi. Üçüncü top düştü ve rakam göründü kazanan üçüncü talihli rakam 15 numaraydı.
Sayısal Loto çekilişine devam edildi. Dönen topların dördüncü ve beşincisinden sonra altıncısında ise 3 numaralı top düştü ve kazanan numara 3 olarak belirlendi. Oysa daha bir süre önce rakamlar kutuya düşmeden 3 ekranın altına KJ operatörlerince (alt yazı operatörleri) yazılmıştı. Yani KJ operatörü çıkacak sayıları önceden biliyordu!

Gelelim 4 Mayıs 2015 akşamı On Numara çekilişinde yaşananlara. Ne oldu? Çekiliş yapıldı ve şanslı numaralar 15 ayrı bilete isabet etti. İyi ne güzel 15 vatandaşın yüzü güldü. Öyle mi? Değil! Ortaya çıkan tabloya bir bakalım; Büyük İkramiye'nin isabet ettiği bayiler aşağıdaki gibi;

Öncelikle Yatağan hakkında kısa bir bilgi: Nüfus 18.400, tutan kupon sayısı 13 helal olsun!

Şimdi size bir soru; Birisi size bir şans oyununda çıkacak numaraları söylese ne yaparsınız? Gider o numaralarla bir kupon doldurursunuz değil mi? Peki ya birisi size bu sayıların başka kişilerce de oynandığı bilgisini verirse? İşte o zaman şeytanca bir numara yaparsınız. Şimdi gelin şu hesaba bir bakın: Eğer On Numara'da büyük ikramiye tek bir kupona isabet etseydi 263.000 TL'ye yakın bir mebla tutturulmuş olacaktı. İyi para değil mi? 3 farklı kupona isabet edecek olsa kişi başı yaklaşık 88.000 TL isabet eder. Yine güzel para. Peki bu 3 kişiden biri daha fazla kazanmak isterse ne yapar? Aynı kupondan 13 tane oynayabilir değil mi? Böylece kendisi 227.344 TL'yi cebe indirir diğer iki "saf" vatandaşımız da 17.500 civarında "teselli" ödüllerini alırlar.

Buradan kimseyi suçlamak istemiyoruz ancak konuyla ilgili yetkili birimlerin söz konusu 13 kuponu oynayan vatandaşı ve bağlantılarını bir araştırması ve halkla olayın gerçeğini paylaşması, şans oyunlarının güvenilirliği konusunda faydalı olacaktır.

Bu 13 kuponun, Yatağan’da Kamil Kaptan’ın sahibi olduğu Ahi Ebubekir İş Merkezi’ndeki 48900011 nolu Kaptan Şans Oyunları Bayisi’nden yatırıldı. Bayinin sahibi Kamil Kaptan, "Sistemli olarak On Numara oynayan müşterilerimiz var. Bu müşterilerimizden bir kişi 13 farklı kuponda aynı rakamları kendisi yazıp oynamış. Bunlara büyük ikramiye isabet etti. Ancak oynayan talihlinin kim olduğunu biz de bilmiyoruz. Kazandığı parayı hayırlı bir işte kullanmasını diliyoruz" dedi. Bu bizim kafamızdaki soru işaretlerini giderdi mi? Sizin yorumlarınıza bırakıyoruz.

Milli Piyango'nun "açıklaması" ise şu şekilde:

04.05.2015 Tarihli 665.Hafta On Numara Çekilişi ile ilgili Duyuru

On Numara oyununun çekilişi haftada bir pazartesi günleri yapılır. Her kolonda 1-80 arası numaradan seçilen on tanesinin işaretlenmesiyle oynanmaktadır. Çekiliş sonucunda belirlenen 22 numaradan, 10,9,8,7 ve 6 numarayı bilenler ile hiç bir numarayı bilemeyenler ikramiyeye hak kazanır. On Numara oyununda bilme olasılığı 2.546.203’de 1 dir.

665. Hafta On Numara çekilişi 04.05.2015 Pazartesi günü saat 21:10’da Ankara Genel Müdürlük çekiliş salonunda yapılmıştır.
Yapılan çekilişte aşağıdaki numaralar belirlenmiştir.

03-06-10-15-19-20-25-28-33-35-46
50-52-54-57-63-69-72-75-76-77-78

Çekiliş sonucunda büyük ikramiye 15 bilete isabet etmiştir. Bu biletler 17.488,90 TL ikramiye kazanmıştır.
İkramiye isabet eden biletler;

-Adana İli Çukurova İlçesindeki 01110039 nolu Yıldız Tekel Belediye Evleri Mah. 84029 Sokak No:2/B ADANA adresindeki bayiden,

-İstanbul İli Kadıköy İlçesindeki 34180410 nolu Büfe-Tekel Osmanağa Mahallesi Şemsitap Sokak No:3/B İSTANBUL adresindeki bayiden,

-Diğer 13 adedi ise;

Muğla ili Yatağan ilçesindeki 48900011 nolu Kaptan Market Yenimahalle Cumhuriyet Caddesi No:34/D MUĞLA adresindeki bayiden 03.05.2015 Pazar günü 18:46:36-18:47:36 saatleri arasında 10 tam kupon ve 50 kolon olmak üzere talihlinin kendisi tarafından işaretlenmek suretiyle oynanmış olup; 50 kolonun 13 kolonuna büyük ikramiye isabet etmiştir.