Önyargının böylesi: "Agrabah mı? Bombalayın gitsin!"

Önyargının böylesi: "Agrabah mı? Bombalayın gitsin!"
Önyargının böylesi: "Agrabah mı? Bombalayın gitsin!"
ABD'de absürt sorularla halkın nabzını yoklayan Public Policy Polling, bu sefer ABD vatandaşlarındaki Ortadoğu önyargısı üstüne ilginç bir anket yaptı. Sordukları soruya neyse ki %57'lik kesim çekimser yanıt verirken her 10 kişiden 3'ünün tutumu korkutucu bulundu.

RADİKAL - Public Policy Polling, ABD vatandaşlarına sokakta yaptığı ankette, Disney'in sevilen karakteri Alaattin'in kurgusal memleketi Agrabah'ın resmini göstererek "Sizce ABD, Agrabah'ı bombalamalı mı?" diye sordu. Agrabah ilk bakışta sıradan bir Ortadoğu şehri çağrışımı yapabilir ancak, nerede olduğunu, kimlerin yaşadığını bilmedikleri bir şehre karşı ABD vatandaşlarının tutumu oldukça ilginç oldu.

%13'lük kesim Agrabah'ın bombalanmasını doğru bulmazken, %57'lik bir kesim çekimser oy kullandı ya da Agrabah hakkında bilgisi olmadığı söyleyerek cevap vermek istemedi. %30'luk kesim ise büyük bir kararlılıkla Agrabah'ın bombalanması gerektiğini savundu. Hatta bazı katılımcıların "Agrabah mı? Bombalayın gitsin!" şeklinde kendinden emin bir tavır sergilemesi korkutucu bulundu. Anketin Cumhuriyetçi seçmenler üzerinde yapıldığı not düşülürken, bu sonuçların ABD'deki Cumhuriyetçi bakış açısını ortaya koyduğu öne sürüldü.

ABD'de demokratlar ise aynı ankete %19'la bu bombalamaya destek vereceklerini söylerken, %36'sının buna kesinlikle karşı çıkacağını belirtmesi, demokrat seçmenler için sevindirici bulundu.