Ortalama yaşam süremizi yukarı çeken adam: Zaro Ağa

Ortalama yaşam süremizi yukarı çeken adam: Zaro Ağa
Ortalama yaşam süremizi yukarı çeken adam: Zaro Ağa
Ülke olarak her zaman kafamızda bir 70 yaş sendromu vardır. "Yaş 70 iş bitmiş" sözü bile bu sendroma bağlanır. Türkiye'de yaşamak, hayatta kalmak gerçekten zor. İş kazaları, aile içi şiddet, töre cinayetleri, trafik canavarı... Uzun bir hayat sürmek gerçekten mucize. Peki ya bu ülkede 160 yıl yaşamış birinden size bahsedecek olursak ne düşünürsünüz?
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Şimdi bu yazıyı neden ve bugün yazdık? Önce buna bir cevap verelim. Türkiye 'de gelmiş geçmiş en uzun hayatı sürmüş vatandaşımızı yıllar önce bugün kaybettik. Kendisinin kim olduğu ve ilginç yaşam hikayesini birazdan anlatacağız. Ancak öncelikle kendisinin 5'i kız 8'i erkek 13 çocuğu ve 29 torunundan hayatta kalanlara tüm okuyucularımız adına geç kalan taziyelerimizi iletiyoruz.

Bir insan düşünün doğum tarihi 1774 olsun. Evet yazım yanlışı yok; 1774! O tarihte doğan bir insanın başından neler geçer? 10 Osmanlı Padişahı'nın tahta çıkıp indiğini görür mesela. 6 farklı savaşta cephede yer alabilir. (Wolverine mübarek!) En aşağı 7 kez evlenebilir ki bazı kaynaklar 29 kez olduğunu söylüyor. Türkiye'nin kuruluşunu ve ilk hükümetini, ilk Cumhurbaşkanı'nı görebilir.

Zaro Ağa 29 haziran 1934'te istanbul'da sona eren hayatına 1774'te Bitlis'te başlamıştı. Gençlik yıllarında İstanbul'a gelmiş ve çalışmaya başlamıştı. Çalışmaktan kastımız şu; her gün önünde selfie çektiğiniz Selimiye Kışlası, Ortaköy Camii, Tophane Camii var ya işte onların harcını Zaro Ağa karmış, kumunu Zaro Ağa dökmüş!

50'li yaşlarına geldiğinde İstanbul Hamal Topluluğu'nun başına geçmiş, ömrünün sonuna kadar bu işi yapacağını düşünmüş Zaro Ağa. Ama o ömür bitmemiş ki! Bakmış Zaro Ağa ölmüyor, ölecek gibi değil, iş değiştirmiş. İstanbul Belediyesi'nde bugün Kapıcılık olarak tabir edebileceğimiz bir işte çalışmaya başlamış ve son nefesine kadar bu işi sürdürmüş.

1925'te dünyanın en uzun süredir yaşayan insanı olarak İtalya, Yunanistan, Amerika ve İngiltere'ye davet edilmiş ve 1931 yılına kadar bu ünvanıyla dünyada büyük bir şöhrete kavuşmuş. 2 kez de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le tanışma fırsatı olan Zaro Ağa, iki karşılaşmasında da Atatürk'e kadınlara çok fazla haklar tanıdığı için eleştiride bulunmuş! Tam anlamıyla devrinin adamıymış anlayacağınız...

Zaro Ağa hayatı boyunca neredeyse hiç doktora gitmemiş bu sebeple tüberküloz, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklıkları ve üç böbreklilik gibi sağlık sorunlarına sahip olduğunun da farkında değilmiş. Nitekim Zaro Ağa 29 Haziran 1934'te Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırılmış ancak kurtarılamamış. Yorumlar ise eğer zamanında hastalıklarının tedavi edilmiş olsaymış, Zaro Ağa'mız muhtemelen şu sıralarda rekorunu geliştiriyor olacağı yönündeymiş!

Ne diyelim, ardında kalanların başları sağ olsun ve uzun ömürleri olsun. Merak edenler için Zaro Ağa Eyüp Sultan mezarlığında yatıyor, dualarınızı bekliyor.