Oscar ödüllerini Türk hakemleri mi veriyor?

Oscar ödüllerini Türk hakemleri mi veriyor?
Oscar ödüllerini Türk hakemleri mi veriyor?
88. Oscar Ödülleri sahiplerini bulurken her sene tartışmalı tercihlere imza atan Sahne Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyeleri, bu yıl çıtayı biraz daha yukarı taşıdı desek yanlış olmaz çünkü bu yıl Oscar, buram buram "eyyam" koktu.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Eyyam, doğrudan kelime anlamı eskimiş ya da eski olan bir tanımlama. Ancak günümüzde Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar gibi futbol yorumcuları sayesinde "Eskiden alınan bir kararın etkisinde kalınarak, bir sonraki kararda düzeltme yapmaya çalışmak." gibi bir mana kazandı desek yerdir. Futbol maçlarında bir hakemin vermesi gereken bir penaltı kararını veremeyip, bir sonraki pozisyonda penaltıyla alakası olmayan bir pozisyonda penaltı kararı vermesi gibi örnekleyebilir. 5783 üyeli Sahne Sanatları ve Bilimleri Akademisi de, 88. Oscar ödüllerini dağıtırken işte böyle bir etki altında kalmış izlenimini verdiler.

1927’de sadece 36 üye ile yola çıkan ve yıllardır Oscar ödüllerini dağıtan Sahne Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bu yıl ödül dağıtırken hem geçmiş yıllarda hem de bu yıl aldığı yanlış kararların etkisinde kalarak çok alakasız bir ödül dağıtımında bulunmuş gibi. Bunları ödül alanları tek tek inceleyerek görelim.

1. En iyi film

En iyi film ödülünü alan Spotlight gerçekten de çok başarılı bir yapım. Her ne kadar Mad Max: Fury Road ve Diriliş gecenin iddialı eserleri olsa da, Spotlight yabana atılacak bir film değil. Çok güzel bir konuyu yine aynı güzellikte işlemişler. Ancak teknik açıdan değerlendirdiğimizde çekim açıları, kurgu, ışık, renk, oyunculuk vs. herhangi bir alanda sinemaya çıta atlatacak bir film değil. Sadece iyi bir film. Tarafsız olmak gerekirse, en iyi film ödülü sinemada yenilik getiren, sinematografiye yeni şeyler kazandıran bir filme verilmeli. Bu sene bunu başarabilen tek yapım Mad Max: Fury Road oldu.

2. En iyi erkek oyuncu

Açıkçası Leonardo DiCaprio bu filmde çok büyük bir oyunculuk başarısı sergiliyor. Fakat en iyi performansı mıydı? Değildi. Leonardo DiCaprio açıkçası Aviator, Great Gatsby, Wolf Of Wall Street gibi pek çok filmde ortaya koyduğu performansla çoktan 1 ya da 2 Oscar ödüllü bir oyuncu olmalıydı. Komite burada geçmiş yıllarda DiCaprio'yu, hiç lafımızı sakınmayalım resmen boykot etmiş olmalarının etkisi altında kalarak "Şu ödülü verelim de olay tatlıya bağlansın." noktasında bir karar vermişler. Bu kararı zor vermemek için de Matt Damon, Michael Fassbender ve Bryan Cranston gibi bu ödülü bu sene alması açıkçası imkansız adayları karşısına koymuşlar. Açıkçası bu sene bu ödülü hak eden The Danish Girl'deki performansıyla Eddie Redmayne olmuştu ama işte, geçmişte yapılan hataların diyetini böyle ödediler.

3. En iyi özgün senaryo

Özgün senaryo nedir? Herhangi bir yerden alıntı yapmadan, tamamen senaristin kendi kafasında ürettiği bir hayali hikayedir. Adı üstünde özgün. Komite muhtemelen bu tanımı pek umursamamış ve en iyi özgün senaryoyu bir gerçek hayat esinlenmesi olan Spotlight'a vermiş. Tam anlamıyla fiyasko bir karar. En iyi uyarlama senaryo ödülü alması gereken film, en özgün senaryo ödülünü almış. Neden? Çünkü komite bu senenin başarılı filmlerinden The Big Short'a da bir ödül vermek istemiş ve en iyi uyarlama senaryo ödülünü bu filme vermiş. Ama Spotlight'ı çok beğenmiş olacaklar ki tek bir ödülle geceyi kapatmasın diye son derece alakasız bu ödülü de Spotlight'a vererek koca bir sene boyunca çıkan onca özgün senaryolu filme adeta küfür etmişler. Misal Ex Machina'ya...

4. En iyi görsel efekt

Ex Machina, şüphesiz yılın en çarpıcı filmlerinden biriydi ve belki de en iyi özgün senaryoyu hak ediyordu. Ancak en iyi özgün senaryo'ya "Spotlight şerhi" koyulduğu için yıl boyunca görsel efekt açısından çok daha doyurucu filmler çıkmasına rağmen bu filme en iyi görsel efekt ödülü vererek bir eyyam kokan harekete daha imza atılmış.

5. Mad Max vakası

Şimdi bir filme hak ettiği halde en iyi film ödülünü vermezseniz ne olur? En iyi kostüm, En iyi makyaj ve saç tasarımı, En iyi ses miksajı, En iyi ses kurgusu, En iyi kostüm gibi ne kadar "ıvır zıvır" kategorisinde ödül varsa vermek durumunda kalıp geceyi kurtarmaya çalışır ve saçmalarsınız. Öncelikle en iyi makyaj ve saç tasarımı The Danish Girl'e verilemiyorsa yazıklar olsun. İkincisi ses konusunda Mad Max'e bu kadar ödül verilecek bir durum yok, film görsel açıdan bir ziyafet, dikkat ede ede sesine mi dikkat ettiniz?

6. Kurgu ve Yapım Tasarım

Mad Max: Fury Road bileğinin hakkıyla en iyi kurgu ve yapım tasarımı ödüllerini aldı ancak, çok büyük bir eyyamın kurbanı olduğu şüphesiz.

Sonuç:

Eğer Oscar ödüllerini bu sene MHK'nın atadığı bir hakemimiz belirliyor olsaydı. Ancak bu kadar eyyam yapılabilirdi. Ödül töreninde bir Salih Dursun olsaydı muhtemelen sahneye bir kırmızı kart atılırdı...