Osmanlıca ile içtimai mecliste kullanacağımız 7 kelime

Osmanlıca ile içtimai mecliste kullanacağımız 7 kelime
Osmanlıca ile içtimai mecliste kullanacağımız 7 kelime
Osmanlıca çok yakında özel hayatımızın bir parçası olabilir. Şimdiden hem gözümüz hem de kulağımız alışsın. İşte Osmanlıca ile hayatımıza girecek 7 sosyal ağ kelimesi...

RADİKAL - Bu haber için attığımız başlığın kusuruna bakmayın. Şu anda Osmanlıca’ya çok fazla hakim değiliz. Ancak çalışmaya başladık. Lafı uzatmadan hemen konuya gelelim. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakan Davutoğlu'nun da açıkladığı gibi lisede Osmanlıca eğitimi verilmeye başlanacak. Bu yüzden kullanmadan yapamadığımız sosyal ağlarda en fazla kullandığımız kelimeleri şöyle bir Osmanlıca’ya çevirelim dedik. Belki bugün değil ama yakın bir gelecekte bu kelimelerle karşılaşabilirsiniz!

1- İçtimai meclis (Sosyal Ağ)Aslında işin en başından başlamak gerekiyor. Osmanlıca sosyal ağ ne demek. Araştırdık, danıştık bulduk. Osmanlıca yazmaya başladığımızda Facebook, Twitter veya Instagram gibi sosyal ağlardan ‘içtimai meclis’ görmeye başlayacağız. Şimdiden gözümüz, kulağımız alışmaya başlasın.

2- İlhak-ı adid (Arkadaş Ekle)Facebook ile beraber son dönemlerde en sık kullandığımız terimlerin arasında yer alıyor. Özellikle hoşlandığımız biri olduğunda ilk yaptığımız şey ‘arkadaş olarak eklemek’. İşte Osmanlıca ile hayata geçecek dillerden biri ‘ilhak-ı adid’.

3- Ehl-i Takib (Arkadaş)Twitter veya Instagram farketmez… Artık takip etmeyeceğiz, ehl-i takib edeceğiz. Şimdiden yazın bir kenara. Neden beni ehl-i takib etmiyorsun dediğimizde anlaşılacağımız bir döneme şimdiden hazır olun.

4- Lehz (Dürtmek)Özellikle Facebook’tan çıkmayanlar bu madde sizin için geliyor. Birçoğumuzun kullanmadığı, ancak arada da elimizin gittiği dürtme tuşu artık lehz. Yani bir arkadaşınızı ‘lehz’ edeceksiniz. Aman dürtme falan kullanmayın. Dışlanırsınız.

5- İstihsan (Beğeni)Instagram’da veya Facebook’ta o beğenme tuşu olmasaydı ne yapardık. Bazen birçok sözcük yerine geçebilecek ‘beğenme’ tuşunu unutun artık. Tüm kullanıcılar birbirlerinin paylaşımlarını ‘istihsan’ edecek.

Göktürk alfabesinden Osmanlıcaya Türklerin kullandığı 9 dil


6- İktisam (Paylaşım)Yine sık sık kullanılacak sözlerden birine geldik. Share, paylaş buttonları artık yalan olacak. Bu düğmelerdeyse iktisam yer alacak. Örneğin bir fotoğraf paylaşacaksınız, pardon iktisam edeceksiniz. O zaman şöyle demeniz lazım: “İktisam-ı resm” demeniz gerekiyor.

7- Veşelan-ı ahbar (Tünel)Tartışmasız en zor sözcüklerden biri ama yapacak birşey yok. Zaman tüneli dediğimiz şeyin tam anlamı olan ‘veşelan-ı ahbar’ı çok yazmayacak olsak da yine de aklımızın bir köşesinde bulunsun. Fazla bilgiden zarar gelmez.

(Kaynak:www.teknoyo.com)


Bonus: Hikmet-i Ameliye ? Sosyal Medya'da pardon İçtimai Meclis'te bir diğer önemli eylem olan, paylaşılan bir ileti ya da içeriği beğenmek de Osmanlıca içerisinde bir karşılığa sahip. Sosyal medyada karşılaştığımız içerikler de genelde pratik bilgilerden oluşuyor. Biz de Radikalist ekibi olarak Teknoyo.com'un hazırlamış olduğu bu Hikmet-i Ameliye'den (Pratik bilgiden) Teveccüh-ü Naslarımızı (Beğenilerimizi) eksik etmiyoruz.