Oyunu seven saysın, sandığına sahip çıksın!

Oyunu seven saysın, sandığına sahip çıksın!
Oyunu seven saysın, sandığına sahip çıksın!
Özellikle son birkaç seçimdir daha çok duyduğumuz 'sandık müşahitliği'nin ve 'tutanakların karşılaştırılmasının' altında bir grup sivil oluşumun olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Sandık güvenliğini ve seçim şeffaflığını artırmak için yola çıkan Oy ve Ötesi, Ankara'nın Oyları ve Gurbetin Oyları, 1 Kasım Erken seçimleri için çalışmalarına son hızla devam ediyor. Oluşumların tümü gönüllü sandık müşahitleri için kayıtları almaya başladı bile.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 30 Mart 2014’teki yerel seçimler Türkiye ’deki illerin belediye başkanlarından, mahallelerindeki muhtarlardan fazlası değiştirdi aslında. Bu topraklardan son zamanlarda çıkmış en kuvvetli sivil oluşumların seçimlerde aktif olarak rol almaya başlaması, bu tip organizasyonların Türkiye’deki seçimlerin şeffaflık ve demokratik çerçevede tamamlanması için ne kadar önemli olduklarını ortaya koydu. Yalnızca seçim esnasında değil, seçimden sonra sonuçların karşılaştırılması ve değerlendirilmesi için de canla başla çalışan bu oluşumlar, Türkiye’nin her ilinden destekçi buldu ve kısa zamanda büyüdü. Bu oluşumların her biri, seçim güvenliği konusundaki endişelerin azalmasına katkıda bulundu.

Her vatandaşın sahip olduğu demokratik hakları kullanarak, YSK tarafından da tanımlanmış ‘sandık müşahitliği’ görevini yapabilmesi için faaliyet gösteren bu oluşumlar, özellikle geride bıraktığımız 7 Haziran seçimlerindeki yoğun çalışmalarıyla, birlikten doğan kuvvetin ne kadar büyük olabileceğini gösterdi. Düzenlenen eğitimlerden bilgilendirme toplantılarına kadar pek çok farklı şekilde insanların kafalarında oluşabilecek soruları yanıtlayıp, seçim güvenliği ve şeffaflığı konusunda titiz çalışmalar yürüten bu oluşumlar, özellikle sosyal medyanın etkin kullanılmasıyla daha fazla insan tarafından bilinir hale gelince, etki alanları da hatırı sayılır miktarda genişledi.

Önümüzdeki 1 Kasım seçimleri için de hummalı çalışmalar içinde olan bu oluşumlar şimdiden sandık görevi için gönüllü olmak isteyen insanların başvurularını almaya başladı. İşte hemen kaydolarak seçim günü demokrasinin, seçim güvenliğinin ve şeffaflığının sağlanmasına katkıda bulunabileceğiniz, o gün orada olmasanız dahi bu oluşumlardan çevrenizdekileri haberdar ederek bilinilirliklerine katkıda bulunabileceğiz, şöyle bir inceledikten sonra mutlaka desteklemek isteyeceğinize emin olduğumuz o 3 oluşum:

Oy ve Ötesi

Oy ve Ötesi seçim şeffaflığı ve güvenliğini artırabilmek için yoğun olarak çalışan ve nispeten uzun zamandır bu işle uğraşan, listedekiler arasında en çok bilinen oluşum.  Hiçbir siyasi partinin desteğini almadan yola çıkan ve aynı şekilde de yollarına devam eden Oy ve Ötesi, çalışmalarını tüzel kişilik altında devam ettirebilmek için dernekleşmiş.  Oy ve Ötesi’nin gönüllüleri, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul ’da, Haziran 2014’te Yalova’da tekrarlanan seçimlerde ve aynı senenin Ağustos ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık müşahitliği yaptılar.

Oy ve Ötesi, eğitim sunumlarından toplantılarına, seçim yasaları hakkında verdikleri bilgilerden genelgelere kadar, seçim şeffaflığı ve güvenliği için her bireyin bilmesi gereken yasaları ve hakları hakkında kapsamlı bilgiler içeren bir web sitesine sahip.

Oy ve Ötesi bu ara Facebook sayfalarından da sandık gönüllülerindeki son sayıyı ve eğitim toplantılarıyla ilgili bilgileri sık sık paylaşıyor. Çok kısa zaman içinde 20.000 gönüllüye ulaşacak olduğunu düşündüğümüz Oy ve Ötesi, sosyal medyanın diğer platformlarını da aktif olarak kullanmasıyla tanınıyor. Zira gönüllü profillerinin büyük kısmını oluşturan gençlere ulaşabilecekleri en etkin mecranın sosyal medya olduğuna inanıyorlar.

Ankara ’nın Oyları

Ankara’nın Oyları, başkentteki yaşayanları sandık görevlerini yerine getirerek kullanılan oylara sahip çıkılmasını sağlayabilmek adına kurulmuş bir oluşum. 1 Kasım’a kadar olan süreçte, düzenledikleri eğitimlerle ve çevrimiçi ortamlarda yayınladıkları materyallerle sandık görevlisi olmak için gerekenleri anlatacaklar ve gönüllülerin konudaki sorularını cevaplayacaklar.

Ankara’nın Oyları ayrıca seçimlerden sonra yayınladıkları raporlarla da halkı oy kullanma ve sandık güvenliği & bilinci konularında bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Örneğin 7 Haziran’dan sonra yayınladıkları raporda oldukça çarpıcı veriler paylaşan oluşum, bu raporlarla yalnızca kendi çalışmalarının verimliliğini kanıtlamıyor; aynı zamanda sandık başındaki gönüllülere ihtiyacın ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu da ortaya koyuyor.

Ankara’nın Oyları’nın 7 Haziran seçimlerinden sonra yayınladığı raporda, mühürsüz tutanak sayısının, Mart ayında yapılan yerel seçimlerle kıyaslandığında yüzde 16’lık bir düşüş göstermiş olması, verilerdeki tutarsızlık ve tutanaklardaki bilgi ve sayı tutarsızlıkları da Ankara’nın Oyları’nın seçim sonrası raporlarında yer alan bilgiler arasında.

Ankara’da yaşıyorsanız, Ankara’nın Oyları’nin web sitesini takip ederek gönüllü sandık müşahitliği için başvuracağınız zamanı öğrenebilirsiniz.

Gurbetin Oyları

Gurbetin Oyları, adından mütevellit, yurt dışında yaşayan vatandaşların kullandıkları oyların güvenli bir şekilde sayıldığından ve korunduğundan emin olmak için başlatılmış bir oluşum.  1 Kasım’daki seçimler için yurt dışında oy kullanacak kişilerin seçim dönemleri 8 Ekim’de başladığından, Gurbetin Oyları’na verilecek her desteğin en kısa sürede verilmesi oldukça önemli.

Toplam 16 ülkede çalışmalarını yürüten oluşum, yurt dışında yaşayanlar için hayli kafa karıştırıcı olabilen oy verme süreci ile ilgili detaylı bilgiler de içeriyor. Misal, hangi ülkede, hangi tarihler arasında oy kullanılacak, bu oylar nerede kullanılacak veya seyahat ederken gümrüklerde oy kullanmak mümkün olacak mı gibi sorulara cevap veren Gurbetin Oyları, destekçilerin kendilerine sandık başında eşik etmesini de diliyor.

Gurbetin Oyları da gönüllülerin haklarına ve sandık gözlemciliğinin önemine çok önem veriyor. Bu yüzden düzenledikleri eğitimlere tüm gönüllülerin mutlaka katılmasını isteyen oluşum, buluşmaların saat ve ülke farklılıkları gibi durumlardan ötürü zor olacağını ön görerek, eğitimlerin büyük kısmını internet üzerinden vermeye karar vermiş.

Yurt dışında yaşıyorsanız, Gurbetin Oyları’na destek olarak siz de gönüllü sandık müşahitliğiyle seçim güvenilirliğine katkıda bulunabilirsiniz.