Özlem Özden'den ibretlik paylaşımlarla 27 maddede sosyal medya yönetimi

Özlem Özden'den ibretlik paylaşımlarla 27 maddede sosyal medya yönetimi
Özlem Özden'den ibretlik paylaşımlarla 27 maddede sosyal medya yönetimi
Bu Tarz Benim yarışmacıları arasında farklı bir yere sahip olduğu, taraflı tarafsız tüm otoriterler tarafından kabul gören bir durum. Ne Nur Bozar'ın elenişi, ne Nur Yerlitaş'ın capsleri ne de diğer yarışmacıların mücadeleleri... Türk televizyonları Özlem Özden kendi başına bir inceleme ve ibret konusu. Peki ya sosyal medya? Özlem Özden'in sosyal medyadaki duruşu da bir o kadar ilginç. Sadece onun hesaplarına bakıp sosyal medya hesaplarınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz. Yeter ki ibret almasını bilin.

Hepimiz günün birinde ünlü olmayı düşleriz, peki gerçekten hazır mıyız ünlü olmaya? Bugün pek çok meşhur sanatçı ve sporcu hatta adamları sosyal medya yönetimlerini profesyonel ellere teslim ediyorlar. Özlem Özden gibi beklenmedik bir şekilde meşhur olanlar için hem mevcut paylaşımları hem de eski paylaşımları toplumun gözünde yerlerini belirlemede büyük önem taşıyor. Sosyal medya önemli bir iletişim alanı ve yarın öbür gün ünlü olursak bu alanı kullanırken 'Bu Tarz Benim Özlem'den ibret alacağımız çok şeyler var...

1. Düz fotolar işe yaramıyorsa bir de insanlara tersinizi gösterinÖzlem Özden'in bu fotosunda "Tersim pistir" gibi bir espri yapmamış olması kendisinin asaletinden midir bilinmez ancak aldığı 448 RT'nin yazdığı mısraların derinliğinden kaynaklandığı kesin... Derin mesajlar içeren sözleri bol bol kullanın, insanlar anlamasalar bile severler böyle şeyleri paylaşmayı.

2. Alt metni eksik etmeyin


Özlem Özden gibi yaptığınız ettiğiniz şeyleri anlamayanlara sosyal medyadan açıklamalı, alt metinli göndermeler yapın "At fava bekle" iletileridir bunlar

3. Aile büyüklerinden feyzalınÖzlem Özden'in pek muhterem babasının sarf ettiği sözün arkasında olduğumuzu belirtmekle birlikte yine bu tip aile büyüklerinden alınan fikirlerin paylaşımları bol favlı iletilerin habercisidir.

4. Aşkınızla vurun


Özlem Özden belli ki aşık bir kadın, içli bir kadın. Kendisine gelen eleştirilere aşkıyla cevap verip insanda "Onun bile bir seveni var, bizim yok" hissini yaratmasını iyi biliyor. Tabii bunun sonunda hakarete varan cevaplar da gelmiyor değil ancak, sevenin halini sevenler favlıyor işte...

5. Sert mesajlar vermeyinÖzlem Özden de her insan evladı gibi arada coşku seline kapılıp ağzına geleni lisan-ı münasip bir dille sert mesajlar eşliğinde paylaşabiliyor. Ancak işte bunun karşılığında da ağır cevaplara katlanmak gerekebiliyor.

6. Eskilerden bir şeyler paylaşınArada sırada eski günlerinizden kareler paylaşın. İnsanlar sizin de bir zamanlar onlardan biri olduğunuzu görsün etsin. Zaten söylemek istedikleri bir şeyler varsa dökülüyorlar. Misal bir kullanıcı Özlem Özden'in 2002'de Isparta'dan çekilmiş bir fotodan yola çıkıp kendisini nasıl olduysa Nur Bozar'ın odasında bulmuş!

7. Eski dostları unutmayın


Vefalı insan güzel insandır, cici insandır. Misal Özlem Özden de meşhur olmuş etmiş ama bakınız eski dostlarını silip atmamış, onları anmış, karşılığında da beğeni sayısında tatmin edici sonuçlar almış.

8. Başka işlerle de uğraşınİnsanların gündemine yaptığınız işle geliyorsanız, işinizi sosyal medyada onların burnuna sokmayın. Neden? Çünkü adı "sosyal" bu mecranın. İnsanlar sosyal hayatınızı merak ettikleri için takip ediyorlar çoğunlukla. Sosyal medyada da işinizi paylaşırsanız sonucunda beklenmedik tepkiler alabilirsiniz. Ancak tabii belli olmaz bakınız Özlem Özden beğeni sayısında çıta atlamış. Burada karar sizin, herşey beğeni midir? Değer mi bu kadar kötü söz işitmeye?

9. Kendinizle övünmeyinBakınız Özlem Özden çalışmış etmiş TT olmuş ancak işte her insan evladına nasip olmayacak bu mutluluğun altında ezilen bir ileti paylaşmış. İnsan sosyal medyada da ne oldum dememeli, ne olacağım demeli. Yoksa gelen cevaplar sert oluyor işte böyle.

10. Kararlarınızı yazılı şekilde deklare etmeyinSosyal medyada yazılı deklarasyon niteliğindeki iletilerden kaçının beğeni sayılarınız eski günleri aratır. Misal burada Özlem Özden, sempatik bir fotosuyla paylaşabileceği düşüncelerini düz yazıyla vermiş olmuş mu? Olmuş ama nasıl olmuş...

11. Kendinizle barışık olunİdeal insan kendisiyle dalga geçebilen, geçildiğinde de olgunlukla karşılayabilen insandır. Özlem Özden de burada ideal insan olma yolunda sağlam bir adım atmış kendisi hakkında yapılan bir çalışmayı büyük bir olgunlukla paylaşmış. Sonuç net olarak ortada. Yorumlar sıkıntılı olsa da beğeni sayıları fırlamış gitmiş.

12. Reklam yapmayınÖzlem Özden kendi yarıştığı yarışmanın bile reklamını yaparken aldığı tepkiler ortadayken herhangi bir şeyin reklamını sosyal medyada yapmanın size ne faydası olabilir ki? Bu şekilde gelecek beğeni gelmez olsun zaten. Hele ki başka bir sosyal medya hesabının reklamını yapmayı düşünmeyin bile...

13. Çocukluğunuzu göstermekten çekinmeyinArada sırada çocukluk yıllarınızdan kareler paylaşın. Çok fazla beğeni gelmeyebilir ama insanları konuşturmuş olursunuz. Misal Özlem Özden'in bu paylaşımına bir hayli yorum gelmiş.

14. Talihsiz anlarınızı paylaşmayın

İnsanlar tarafından kötü karşılanabilecek pozlarınızı kesinlikle sosyal medyadan paylaşmayın. İnsanların ağzına sakız olmayın. Misal Özlem burada tövbe ve estrafurullah dedirtecek türden bir paylaşımda bulunmuş karşılığı da bereketsiz olmuş haliyle.

15. Göz göre göre yanlış görsel seçmeyin

 
Paylaşacağınız görsellere objektif bir gözle bakın. Vaziyet kötüyse kötüdür. "İnsanlar bu halimi de görsün" diyerek fotoğrafçının verdiğini kuldan esirgememezlik etmeyin! Gelen beğeni sayısına değmiş mi Özlem? Değmemiş haliyle. İletide geçen cümle bile kurtaramamış vaziyeti.

16. Güzel fotoya özlü söz eklemeyin

 
Şimdi güzel bir pozunuzu paylaşacaksanız öncelikle fotoyu tamamlayıcı cümleler seçmek lazım. Özlem Özden'in bu pozunu paylaşırken kurduğu cümle, orta halli bir vatandaşın beyin hücrelerine zarar verebilecek türden. Ne gerek var? Koyun fotoyu, lafla sözle kurcalamayın kafaları. Bakınız bir hayranı devreleri yakmış "Çok yakışıklısın canm" demiş.

17. Gündemden dem vurun

 
Özlem Özden gibi gündemi yakından takip edin ve gündemden şikayetçi olarak herkesin ortak hislerini dile getirmeye çalışın. İnsanların gönlünde ayrı bir yer edinirsiniz.

18. Aynı resimleri paylaşmayın

 
Özlem Özden gibi aynı resimlerinizi sürekli paylaşıp durmayın misal bakınız, gören gözler görmüş kötü bir yorumla da bu anı ölümsüzleştirmiş.

19. Beklenmedik pozlarla şaşırtın

 
Kendinizden beklenmeyen pozları arada sırada paylaşın. Özlem Özden bu pozun ekmeğini çok yiyememiş ama bu tip işler şans meselesi.

20. Kötü fotolarınızı silin

 
Ünlü olmadığınız zamanlarda pek çok poz çekinmiş ve paylaşmış olabilirsiniz. Bu pozları zaman zaman temizlemek iyi olabilir. Temizlemediğiniz takdirde gelecek yıllarda kötü yorumlar olabileceği gibi zaten alacağınız beğeni sayısına da değmez...

21. Farklı ortamlardaki pozlarınızı sosyal mesaj içerikli paylaşınDeğişik ortamlara girdiğinizde bu anınızı ölümsüzleştirip paylaşırken, o anki gündeme ilişkin göndermeler de yaparsanız, tarifi mümkün olmayan izler bırakabilirsiniz. Misal burada Özlem Özden, Necati Şaşmaz'a sağlam bir gönerme de bulunmuş.

22. Bayramda seyranda paylaşım yapmayınÖzlem Özden gibi milletin bayram ziyaretinde olduğu anlarda paylaşımlar yapmayın, yaparsanız da kardeşinizi çocukluğunuzu paylaşmayın. Örnekte görüldüğü üzere ne beğenisi oluyor bu çalışmaların ne de yorumu.

23. Efektlerden uzak durun

 
Bol efekt kullanarak kötü pozlarınızı kurtarmaya çalışmayın. Misal Özlem Özden'in bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmış...

24. LGBT'yi göz ardı etmeyin

 
LGBT'ye vurgu yapan paylaşımlar her daim ilgi görüyor. Bunu göz ardı etmeyin. Misal Özlem Özden burada hem beğenileri toplamış hem de güzel yorumlar almış ama tabii sıkıntılı yorumlar da mevcut.

25. Hashtag'i doğru kullanınHashtag kullanırken konuyla alakalı fotolar çektiğinizden emin olun. Özlem Özden burada hedefi on ikiden vurmuş, güzel bir yorum kapmış.

26. Mezuniyet fotosu candır

Mezuniyet fotolarınızı korkmadan paylaşın. Ne kötü yorum gelir, ne de arıza çıkaran olur. Beğenisi azdır ama iz bırakır.

27. Güzel yorumlara cevap verin

Hakkınızda yapılan güzel bir yorum olduğunda, kötü yorumlara karşı takındığınız tepkisiz tavrı bir kenara bırakarak cevap vermeyi ihmal etmeyin, bakınız yoksa Özlem Özden gibi kınanabilirsiniz.