Paramparça'nın yan rolleri tastamam

Paramparça'nın yan rolleri tastamam
Paramparça'nın yan rolleri tastamam
Yardımcı oyuncular hikayelerin gözbebeğidir. Şimdi kim House'un Wilson'ını sevmez ki? / Sümüklü Papatya

Kimi zaman başrolleri çok mıymıy, sünepe ve iç bayıltıcı buluruz. “Ayy bu esasoğlan da çok hödük! A kokmuş, kim n'apsın seni? Esas kız dediğin böyle mi olur ayol? Zekadan geri galiba, bak bak, salaklığa bak!” gibi cümleleri sıkça kurduğumuz bile olur. İşte tam o anlarda yardımcı rollerden biri veya birkaçı tüm pespayeliği, tüm şeytanlığı veyahut tüm sempatikliğiyle gönlümüzü fethediverir. Hemen yardımcı karakterlerin birine yazılırız. Aman Allah’ım o karakter fesatlık yaptıkça “Vur vur inlesin, zeka gerisi olanlar dinlesin!” diye sadist sadist tempo tutarız. Her yardımcı rol kötü olacak değil ya, eğer iyiyse “Cınığğm yhaa, en bff da bu! Keşke benim de böyle kankitom olsa,” deriz. Bu yaptığım genelleme sadece yerli dizileri kapsamıyor elbette. Şimdi kim House'un Wilson'ını sevmez ki? Ya da Person of Interest’de Reese Reyiz'in wingwoman'ı Shaw'u? Lost'un pörtlek gözlü Benjamin Linus'una “Adamım yaa!” dediğimiz günleri unutmadık. Sherlock'cuğumuzun baş düşmanı Moriarty'ye içten içe siz de hayransınız hadi hadi saklamayın. Bir İstanbul Masalı’nda Selim Arhan'ın Zekeriya’sını, Polat Alemdar'ın Memati’sini, Ezel'in Cengiz'ini, Aşk-ı Memnu’da Ednan Bey'in Hilmi Önal'ını sevmiş insanlarız. Yardımcı karakterler ne kadar iyi yazılmışsa o denli zevk verir seyredenlere.

Yardımcı karakterler dedik madem, başrolleri kadar, çok konuşulan yan rollerin de dizisi olan Paramparça'ya değinmeden olmaz. Keriman, Rahmi, Alper, Solmaz ve Derya, en az Gülseren-Cihan-Dilara üçlüsü kadar konuşuluyor. Her biri yılın fenomeni olacak potansiyelde. Sizler için bu karakterlerin içini dışına çevirip astarları yüzlerinden pahalı mı bir bakış atayım dedim.

'Paramparça' Muhteşem Yüzyıl'ın rekorunu kırdı!

1. Keriman

radikal

Gerçek anlamıyla bir ibret vesikası. Görgüsüzlüğü, ikiyüzlülüğü, horozlandıktan sonra bir an pısmasıyla tam bir yardımcı karakter. Keriman'a söverek deşarj olmamız bir yana yüzsüz yüzsüz üste çıkmalarına kahkaha atmayanımız var mı sahi? Keriman gerçek hayatta, “Bir yerden çıkaracağım bunu,” diyecek kadar benzettiğimiz insanların başarılı bir kopyası. Etrafımızda çok vardır bunlardan. Senin mutsuzluğunla mutlu olup, mutluluğunda hırsından kuduran falancaya çok benzemiyor mu sence de? Tamam Gülseren kadar çölde kutup ayısıyla burun buruna gelecek kadar bahtsız bedevi olmayabiliriz ama Keriman gibiler (hadi belki onun yandan yemiş versiyonları) sağımızda solumuzda mutlaka bulunurlar.

Keriman'ın kontaklıklarına “Öeehh yani insan bu kadar da kötü olmaz,” diyeduralım, diğer yandan görgüsüzlüklerine şöyle ağız dolusu gülüyoruz da. “Senin için yaprak sardım zümrüt gözlüm,” deyip, “Yemeyeceğim,” cevabını alınca hemen ense kökünden tıslayarak “Taş ye!” demesine gülmeyen var mı aramızda? Ultra jet-set yemek davetine kendini zorla davet ettirip çorbaya ekmek banmasına peki? Kendini alemin çakalı sanırken 30 bin euro dolandırılmasına da gülecek kadar gaddar değiliz tabii. Tamam, güldük ama azcık! Keriman'ın bu kadar konuşulmasında ona gerçek bir insanmışcasına can veren Nursel Köse'nin de büyük payı var elbet. Keriman şu an yeni meşgalemiz, adeta yeni gözbebeğimiz diyebiliriz. Yürü be Keri kim tutar seni.

Özkan: Dilara gibi hesaplı yaşamak hastalıklı!

2. Rahmi

radikal

Sanırım dizide kayıtsız şartsız herkesin uyuz olduğu tek karakter Rahmi’dir. Evlat olsa sevilmez sözüne tepki olarak yazılmış. Çünkü Rahmi baba olsa sevilmeyecek uyuzlukta. Adamın dalavere kurma ve planlama hızı 0.5 salisesini falan alıyor. Planlar o kadar derme çatma ki misal Gülseren'in de kendine karşılık vereceğini düşünemiyor. Gerçi Gülseren kimsenin kötülüğünü düşünmeyen süpper insan tiplemesinden olduğu için Rahmi’nin salvolarına karşılığı Cihan veriyor ama olsun. Sonuçta gol atayım derken gol yiyor mu, yiyor. Rahmi’nin uzmanlık alanı bana göre kurduğu uyduruk planlar değil manipülatörlüğü. Diliyle yılanı deliğinden çıkarır kabilinden insanlar olur ya hani, Rahmi tam da öyle bir karakter. İnsanları ikna edebilme gücüne insan gerçekten hayret ediyor. E tabii hep Rahmi mi trolleyecek, onu da trolleyen, atacağı adımın bir sonrasını hesap edip karşılık veren oğlu Cihan var.

Rahmi ve Cihan arasındaki çatışmada ortaya dökülmemiş sır perdeleri var. Cihan'ın affetmeye çalışıp edememesinin altında Rahmi'nin birçok yılanlığı olduğunu göreceğiz bence. Dilara gibi donuk suratlı ruh emici bir korkulukla 19 sene yaşayabilmiş Cihan, babasını affedemiyorsa bayağı büyük büyük kazıklar yemiş olmalı. Rahmi'nin hikayesi belli ki daha dallanıp budaklanacak. Kendisi beğenmese de Keriman ile tam bir tencere/kapak uyumları var. Görünce insanın tüylerini kaldıran Rahmi'yi bu zamana kadar televizyonda oynadığı rollerde hep iyi adamı oynamış sevgili Civan Canova çok çok başarılı bir şekilde canlandırıyor. O külhan olmaya çalışan vücut duruşu, dudağının altındaki keçi sakalı, boynundaki korkunç zinciriyle, Rahmi'nin tüm o yavşak adam tiplemesini adeta yaşatıyor. Rahmi'nin Keriman'ın kovaladıkça kaçan ateşböceği olmasını canı gönülden diler, yılanlıkları da ayağına dolaşsın inşallah derim.

Paramparça dizisinin kamera arkası Instagram'da

3. Alper

radikal

Hikayedeki “Şşş kardeşş, sen ne ayaksın?” dediğimiz yegane karakter de bu sanırım. Hâlâ kimin nesi kimin fesi olduğunu çözemedik. Dilara'nın kardeşi mi, eski kırığı mı ne ayaktır, bir türlü emin olamadık. Alper tüm hayat standardını Dilara kerizini söğüşlemek üzerine kurmuş. Attığı adımın bir sonrasını “sonunu düşünen kahraman olamaz” mottosuyla planlamadan yapması her şeyin elinde patlamasına sebep oluyor. Ama işte Alper gibi su yılanı kılıklı heriflerin her zaman bir acil eylem planı olur ve bu yüzden insanın elinden kayarak sıvışırlar. Alper karakterinde bir kötü adamda olması gereken bütün emareler mevcut:

Başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkum planlar yapmak,

Olmayan zekasıyla övünmek,

Şeytani bakışlar,

Gıcık gıcık kahkaha atabilme potansiyeli,

Kadın dövmesi (kadın dövmesi dedikten sonra elim ayağım boşaldı daha da yazamıyorum.)

Dilara’nın bununla ne kuyruk zoru var hala bilmiyoruz ama o pis pis sırıttıkça ağzının orta yerine çakma isteğimiz zirve seviyede. Bu zamana kadar Cemal Hünal'ı jön yapma sevdasındaki yapımcılar bu defa akıllanıp ondan jön olmayacağını (şükür ki) anlayıp, kendisine, muhteşem dikilmiş bir takım elbise gibi üzerine cuk oturan bu rolü vermişler. Valla bir Alper ancak bu kadar Alper olabilirdi. Bravo.

Alina Boz kimdir?

4. Solmaz

radikal

En yakın arkadaşınızla buluşmuşsunuz, sarılıyorsunuz ve kendisine en yapmacık tavrınızla “Cınıımmm Mine nısıııll?” diye sorarsınız ya hani, işte o Mine'nin vücuda gelmiş hali Solmaz gibi kadınlardır. En yakınınızın etrafındaki o samimiyetsiz tanıdık kişi hep Solmaz gibilerdir. “Ya kızım ne işin var senin bu çiğ tiple?” diye sorarsınız, arkadaşınız cevap veremez. Çünkü Solmaz gibiler hayatıma soksam olmaz, çıkarsam olmaz diyerek yaka sıyıramadığınız yapışık insan cinsindendir. Dilara'nın aslında çok da matah olmadığının kanıtı da Solmaz aslında. Solmaz’ın aklıyla yürüyen veya hareket eden insanı ciddiye alınacak veya değer gösterilecek insan kategorisine almam, üzgünüm.

Yani Dilara, tam bir arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim üzerine darb-ül mesel! Solmaz da bir nevi turnusol kağıdı sizin anlayacağınız. Karakterinizin onun üzerinden anlaşılabileceği yetersiz insan modeli. Solmaz aslında Alper gibi “kötüyüm ben kötüyüm” insanı da değil. Sadece kibrin everest tepesi olan Dilara'nın burnunun sürtmesini isteyen vasat bir kötü. Vasat diye hafife alırsanız eğer uçuruma doğru tepetaklak giderken bitirici vuruşu Solmaz yapar da eşekten düşmüş karpuza dönersiniz. Deniz Yıldızı’nda yaklaşık on bin bölüm başrol oynayıp diziye isimini veren Deniz karakterini bırakıp Paramparça'nın Solmaz'ı olan Güneş Emir oldukça başarılı. O gözlerini kısarak bakması, Dilara her tökezlediğinde yanında durarak “Ayy cınığğıım bi yerin acıdımığğ?” derken ki yapmacıklığı on numara beş yıldız. Bak yine yıldız dedim.

5. Derya

radikal

Esas kadının en yakın arkadaşı, hamisi, yol göstericisi, akıl vericisi. Derya iyilikte ve meleklikte lisans yapıp üstüne doktorasını almış diyebileceğimiz kadar iyi bir karakter. İyi dediysek öyle ağzı açık gönlü bulaşık iyilerden değil. Gayet akıllı. Gülseren fevri kararlar alma raddelerindeyken onu durdurup sakinleştiren, doğru yolu gösteren bilge kişi arketipi. Derya'nın iyiliği “Aa insan o kadar da iyi olmaz canım,” dediğimiz türden bir iyilik değil. Tamam Derya'nın arkadaşını öven repliklerinde abartı ve fazlasıyla bir vıcıklık olsa da aslında Derya eylem bakımından “Nerede canım, böyle arkadaşlar?” denilecek absürtlükte değil. İnsanın gerçekten öyle bir arkadaşı olabilir yani etrafında. İyi insanların köküne kıran girmedi çok şükür. Dediğim gibi Derya'nın Gülseren'e moral verirken “Benim gönlü güzel, kendi güzel arkadaşım,” gibi laflarla yağlamasına aslında hiç de gerek yok. Tamam moral motivasyon adına iyi bir yol ama işte fazlası zarar. “Tamam anladık, Gülseren çok güzel anladııııık,” dedirterek insanın içini bayıltabiliyor. Yani Derya'cığım güzellik demişken senin de maşallahın var yani şekerim, o kadar da abartma. (ahahahhaha) Derya'yı canlandıran Elvin Aydoğdu'nun da başarılı performansının hakkını vermek gerek. Derya herkesin sevdiği bir karakter olduysa kendisinin emeği sayesinde.

6. Yıldırım ve Candan

radikal

Bu arkadaşlar gelip hikayenin göbeğine oturmadılar ama oturmaları yakındır diye hemen onlar için de paragraf açtım. Yıldırım Cihan'ın, Candan ise Dilara'nın hem arkadaşı hem avukatı. Gerçi Ceyda Solmaz kadar bir arkadaşlık yakınlığında değil ama o da yakın zamanda olur. Yıldırım ise Cihan'ın hem çalışanı hem de en yakın arkadaşı kıvamında. Bu çiftin bir de eski karı koca olduğunu düşünürsek bayağı gümbürtülü bir çatışma bekliyorum ben ikisinden. Ceyda gelmeden önce Yıldırım da kesin Gülseren'in kankitosu Derya'yı beğenir falan diye kuruyordum ben ama Derya karakterinin hikayesini o kadar açarlar mı, emin de olamadım. Yıldırım ve Candan enerjisi yüksek bir ikili. Dur bakalım Candan yılanlık kapasitesi yüksek bir karaktere benziyor. Hakikaten benim uçuk tahminlerimdeki gibi Yıldırım Derya'ya yazsa da Candan da anestezi suratlı kankitosu Dilara gibi “O varoş kadından başkasını bulamadın mı?” diye krizlere falan girse. Cihan'ın dert ortağı Yıldırım'ı Ertuğrul Postoğlu canlandırırken Candan'ı ise Ahu Yağtu canlandırıyor. E gayet de başarılılar valla.

Gülseren-Cihan-Dilara eksenindeki bu yardımcı rolleri incelerken fark ettim ki aslında as karakterlere şekil ve yön veren aksiyon gücü tamamen bu karakterlerin. Severek izlediğimiz Paramparça’nın her biri şahsına münhasır yan rolleri tıpkı başrolleri gibi (belki de onlardan daha fazla) konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor. Keriman şimdiden sosyal medya fenomeni oldu bile. Ne diyelim darısı hepsinin başına...

Sonuna kadar okuyan gözlerinize sağlık.