Pazartesi günleri Paramparça dizisinden alınacak 10 hayat dersi

Pazartesi günleri Paramparça dizisinden alınacak 10 hayat dersi
Pazartesi günleri Paramparça dizisinden alınacak 10 hayat dersi
Başrollerini Nurgül Yeşilçay ve Erkan Petekkaya'nın paylaştığı Paramparça dizisi, Hayat Okulu'na giriş konusunda dersler veriyor. Diziden alınacak 10 hayat dersini bir araya getirdik. / Beelzebuby
Haber: Ranini TV / Arşivi

Şu sıralar hepimizi ekrana kilitleyen, karakterlerin başına gelen olayların aslında ibretlik bir hayat dersi olduğunu kavramamı sağlayan Paramparça'dan, Hayat Okulu'na Giriş listesi çıkardım. Başımıza neyin, ne zaman geleceği belli olmuyor, dikkat etmek lazım.

1. Doktor girmeyen eve...

radikal

Çocuğunuzu hastaneye götürmek için doğumdan tam 15 yıl sonra ona araba çarpmasını beklemeyin. Düzenli check-up'ını yaptırın, en azından gidin bir kan değerlerine falan baktırın, sadece işiniz düştüğünde uğramayın canım doktora!

2. Jeopolitik konum önemli

radikal

Sağı Cihangir, solu Galata, yukarısı Taksim olan güzide semtlerimizin jeopolitik öneminin farkında olun; emlakçıları gezin, gerçek değerlerini bilin. Bir Asya ile Avrupa'yı birleştirmese de sizi ‘celebrity’ ile birleştiren yegâne semtlerimizden biridir Tophane. Rakı-balığa uygun, İstanbul'u ayakları altına alan teraslı, merkezi konumdaki evinizi beğenmeyin, Beylikdüzü'nden bir metrobüse binin bakalım... İleriye dönük, yatırımcı mantığıyla düşünürsek siz taşındıktan sonra iki tane entel gelir, evinizi sanat galerisi ya da stüdyo yapar, ee haliyle son pişmanlık neye yarar?

3. Biraz egoizm ve bireysel başarı?

radikal

Ortaklıkmış, bir elin nesi var, iki elin sesi varmış, ekip çalışmasıymış... Hikaye bunlar. 'Türkiye'nin En Tarz Kadını' bile iki kişi diye ödülün ikiye bölünüp parça pinçik olduğu günümüzde böyle şeylere hiç gerek yok. Hadi olur, hatalar insanlara mahsus. Diyelim hata yaptınız ve bir ortak ile çalışmaya başladınız. Bari hisse payını iyi ayarlayın, yüzde on ne yahu? “Aman çocuktur canım, hevesini alsın, gönlü olsun...” diyerek hisse vermeyin ortaklarınıza. Sonra asla güvenmemeniz gereken yenge ve enişteden farkları kalmıyor, iç karışıklık çıkarıp kaos ortamı yaratıyorlar.

4. Doğum kontrol yöntemlerine inanın

radikal

Evleneceğiniz kişi karpuz değil ki iyisini seçesin. İlk çocuğu yaptıktan sonra ayrılmaya karar verebilirsiniz, bu çok normal. Peki ikinci çocuğu neden yaparsınız ki? Çok değerli Hanımefendiler, çocuktan medet ummak, yuvayı kurtaracak diye itinayla çoğalmak, adamı eve yeni bir çocukla bağlamak görüyorsunuz ki yöntem olarak çalışmıyor. Beyler, siz de evlilik düzeninde sıkıntı çekiyorsanız, dik durun, korunma yöntemlerine inanın. Ya da en iyisi alın karınızı/ kocanızı karşınıza açık açık konuşun. Yoksa gün gelir herkes Paramparça!

5. Görümce-gelin, cümbüşe gelin

radikal

Evli, mutlu, çocuklu ailelerde bile IŞİD görevi üstlenen bu görümce, kaynana, yenge üçlüsünden hiçbiriyle aynı evde uzun süre geçirmeyin. Hem kız çocuğunun halaya çekme sorunsalı da var bariz bir şekilde. İşin özeti: Allah'ını seven defansa gelsin!

6. Gece gece icat çıkarmayın

radikal

İnternette tanışıp evlenenler, internet yoluyla intihar edenler, internet yüzünden boşananlar, daha neler neler... Durum böyleyken bazılarımızın, teknolojik olmayan hayatı daha huzurlu bulup etliye sütlüye karışmamayı öğrenmesi lazım. Ama bu bazılarımız, ülke çapında resmi ek işimiz olan ‘stalkerlık'a soyunmaya kalkarsa lütfen bunun ciddi bir iş olduğunun farkına varsın. ‘Stalker’ dediğin; tarihçeyi, çerezleri silmeyi bilecek, gerekirse sahte ip adresi kullanacak. Yoksa aile faciası...

7. Kıvrak zeka belirtileri gösterin

radikal

Bir mekana girip oturduğunda; iPhone'unu, arabasının anahtarını, cüzdanını pat diye çıkarıp masaya koyan erkeklerden hoşlanıyor olabilirsiniz, yargılamam. Fakat kullanmaya utanacağınız nostaljik bir cep telefonunuz var ise titreşim moduna alın. Zira polifonik melodilerden bile kimin, ne model telefon kullandığı anlaşılıyor artık... Ya da Nokia 3310'unuzu gösterip “Ben retro takılıyorum ya, farklı olmayı seviyorum!” derseniz emin olun herkes size tav olur. Beyin bedava...

8. Bir zengin meşgalesi: Vakıf kullanımına dikkat

radikal

Eğer sosyetenin önde gelen ailelerinden birinden kız alırsanız rica ediyorum; vakıf toplantılarında “Senin pırlantan kaç karaaaat?” yarışına girmemesini tembihleyin. Bağış yapacaksanız göstere göstere yapmayın, magazinde haberiniz çıksın diye magazini de bizzat arıyorsunuzdur siz şimdi... İyiliğin gizli olanı makbuldür, unutmayın.

9. BFF'siz asla!

radikal

Nereden temin edersiniz bilmiyorum ama hayatınızda tam anlamıyla şöyle bir şey bulunmalı. Gerektiğinde sizin yerinize yoklamaya imza atacak, sigarasından tereddüt etmeden bir dal verecek, din kursanız şüphesiz ki müridi olacak cinsten. Best Friend Forever ya, tam bir kötü gün dostu değil mi?

10. Saldır!

radikal

Karşımıza çıktığı anda yapışmamız gereken ideal koca adayını Şekil A'da görüyoruz. Zafere giden yolda her şey mubahtır; önceliğimiz Turan taktiği ama yetmezse ben arkadan dolanıyorum Rıza Baba!