Pek bilinmeyen 10 özelliğiyle ölümsüz başkan: Yoldaş Hugo Chavez

Pek bilinmeyen 10 özelliğiyle ölümsüz başkan: Yoldaş Hugo Chavez
Pek bilinmeyen 10 özelliğiyle ölümsüz başkan: Yoldaş Hugo Chavez
Bu dünyadan bir Chavez geçti... Çok az devlet başkanı vardır ki aynı zamanda bir halk kahramanı olsun. Bir Robin Hood, bir William Wallace, hatta yeri gelince bir Yusuf Miroğlu tadındaydı yoldaş Chavez. Gönüllerin başkanıydı. 58 yaşında yakalandığı hastalığın pençesinden kurtulamayıp solgun bir 5 Mart gününde ayrıldı aramızdan. Ama adı kaldı dudaklarımızda...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Onu hep bilindik hayat hikayesi ve mücadelesiyle tanıdık. ABD'ye karşı duruşu, kapitalizme karşı halkı için siper ettiği göğsünün ardında yatan cesareti... Hep bunlar anlatıldı hakkında ki zaten onu Chavez yapan da bu özellikleriydi. Ancak bazı şeyler vardı ki ona dair, şaşırtıyordu da aynı zamanda bizi ölümsüz başkan. Sizler için ölümünün yıl dönümünde Hugo Chavez hakkında pek bilinmeyen 10 özelliğini derledik.

1. Kola mevzusu

2009'da Chavez, çok meşhur bir meşrubat markasının sıfır şeker özelliği taşıyan ürününü "Düşük kalori oranıyla Venezuelalıarın sağlığını tehdit ettiği..." gerekçesiyle yasaklatmıştı!

2. Cadılar Bayramı

2005'te Chavez Cadılar Bayramı etkinliklerini emperyalist terörün bir uzantısı olarak gördüğünü belirtmişti. İnsanların içine korku tohumları ekmek için yapıldığını düşündüğü Cadılar Bayramı'na Chavez hep soğuk bakan bir isimdi.

3. Beyzbol sevdası

Chavez ABD kültürünün empoze etmeye çalıştığı pek çok şeye karşı tutum sergilemesine rağmen içindeki beyzbol aşkına dur diyememişti. Beyzbol Chavez'in hep en sevdiği spor dalı olarak kalmıştı.

4. Golf antipatisi

Pek çok dünya lideri golfe meraklıyken Chavez, golf sporundan nefret ediyordu. Hele golf arabası kavramını sporun ruhuna karşı gördüğü için kendisine golf oynamayı teklif eden yüzlerce iş adamını ve dünya liderini reddettiği bilinir.

5. Mars'ta hayata dair bir tespit

İlginçtir, 2011 yılında dünya su günü etkinlikleri sırasında Chavez uzaydaki hayata dair çok önemli bir açıklama yaptı. Kapitalizmin Mars'ta hayatın sona ermesinden sorumlu olduğunu iddia eden Hugo Chavez, "Acaba ABD'nin açıklamadığı gerçekleri biliyor mu?" sorularını akıllara getirmişti!

6. Twitter

Kapitalizmin maşaları olarak gördüğü sosyal medya ağlarını sevmediği bilinen Chavez, tam bir Twitter fenomeniydi. 4 milyon takipçisi olan yoldaş Chavez, 3 milyonuncu takipçisine bir apartman dairesi hediye etmişti!

7. Castro sevdası

Chavez'in bir nevi ahretliğiydi Fidel Castro. O kadar büyük bir Castro sevgisi vardı ki içinde, 2001 yılında Castro'nun doğumgünü için toplanan koroya katılmış ve efsane lidere "Mutlu yıllar" dileyenler arasında en ön saflarda yer almıştı.

8. Ressamlık

Chavez başkan aynı zamanda bir ressamdı. Yeteneğini görenler gözlerine inanamıyordu. Misal 2011'de kendi çizdiği bir portresini Arjantin devlet başkanına hediye etmiş ve sorulan sorulara "Renk teorisine dair herşeyi kullanıyorum" demişti.

9. Alo Başkan!

"Alo Presidente" Chavez'in bir nevi ulusa sesleniş için kullandığı televizyon programıydı. Çok da iyi bir Talk Show üstadı olduğunu bu programda ıspatlayan Chavez, şakalarıyla ve konuklarıyla yaptığı keyifli sohbetlerle bütün dünyayı kıskandıran bir başkan profili çiziyordu. Yüreğindeki sıcaklığı halkıyla bu programlarda paylaşan Chavez, mizah anlayışıyla da izleyenleri gülmekten kırıp geçiriyordu.

10. Dünya malı dünyada kalır

Chavez aynı zamanda cömert ve yüreği büyük bir insandı. Ülkesinde yaşanan deprem, sel ve benzeri felaketlerde sokaklarda kalan insanları başkanlık sarayında ağırlar ve kendisi dışarıda kalmayı göze alırdı. Sağlık sorunlarının en ağır olduğu dönemde bile zor durumdakilere yardım etmek için tüm imkanlarını seferber etmekten geri kalmazdı. O yoksulların lideriydi. Chavez döneminde Venezuela'da yoksullara tarihte hiç görülmemiş haklar tanındı. Bu politika her ne kadar Venezuela ekonomisini Chavez'in ardından enkaza çevirse de, ölümsüz yoldaş nefes aldığı her gün yoksullar için gerekirse devleti elden kaybetmeyi bile göze alacak kadar kararlıydı. O politikacı değil yoldaşımızdı!


  http://www.radikal.com.tr/130663813066382

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  * - user998936

  bir önceki yorumu beğenmeyen arkadaşlar; hoşunuza gitmiyor olsa da arkadaş çok çok iyi birkaç noktaya parmak basmış. sizler hala amerika'ya düşman dostumuzdur diye kandırın kendinizi. radikal islamcılardan tutun, en koyu sol gruplara kadar dünyanın her yanında amerika karşıtları var. hepsine sevgi duyuyorsanız içten içe çok net söylüyorum; içiniz kokuşmuş! ölümsüz yoldaşmış! bizim iktidarlar dini, bunlardan sol ideolojiyi sömürüyorlar sadece. neymiş yoksulların dostuymuş! bak sen! petrol zengini Venezuela dünyanın en büyük gecekondu şehrine sahip. En büyük yoksulluklarla baş başa. yıllarca iktidar sahibi olan aşırı solsa ancak sosyal yardımlar vs. yapıyor. bir nevi kömür ve makarnadan biraz fazlasını verip halka bizde yanındayız; ama elimizden bu geliyor diyorlar. tabi kulaklarınızı kapatır sondaj makinelerini duymazsanız, koku almaz petrolü hissetmezseniz bu senaryo çok mantıklı. solmuş! geçin bunları. iktidar her birey gibi bunları da yozlaştırdı. hatta çok daha berbat bir hale getirdi kapitalistlere göre. yıllardır tek bir lokma yememiş aç çakal sürüsü gibi saldırdılar gördüklerine. sonrada sıraladılar bu tarz yalanları. sizde 'yurdum solcuları' olarak yoldaş diye pohpohladınız anca. çok solcunuz harbiden. gözlerimden kızıl nehirler süzülüyor sizi gördükçe.

  İdeolojik sığlık ve cehaletle sıvanmış bir saçmalıklar furyası - user969778

  Şu "ölümsüz yoldaş" geyiklerini geçin artık, Hugo Chavez darbe meraklısı popülist bir diktatördür. Seçimlerde sayısız hileye ve zorbalığa başvuran, her muhalifi ajanlıkla suçlayan, mevcut oligarşiyi kendi petro-zenginleriyle değiştiren bir demagogdur. İnsan hakları, demokrasi, güçler ayrılığı onun için birer safsatadır. Burada listelenen ucuz şirinlikler, bizim de çok yabancı olmadığımız medya maymunluklarından başka bir şey değil. Kafanızı şu ideolojik kumlardan biraz olsun çıkarın gözünüzü seveyim, her Amerika'ya kafa tutan aziz değildir....