Philae gözünü açar açmaz Twitter'da muhabbete başladı

Philae gözünü açar açmaz Twitter'da muhabbete başladı
Philae gözünü açar açmaz Twitter'da muhabbete başladı
10 senelik bir yolculuktan sonra 12 Kasım 2014'te 67P/Churyumov-Gerasimenko'nun yüzeyine inip, pili bittiğinden uyku moduna geçen Philae geçtiğimiz günlerde uyandı. Philae'nin uyanışı meraklılarını oldukça sevindirdi zira Philae o günden beri sosyal medyada takipçilerini olan bitenden sürekli haberdar ediyor.

2014 yılının Kasım ayında insanları ekrana kilitleyen bir inişten sonra pili bittiği için uykuya geçen Philae nihayet uyandı ve dünya ile iletişime geçti. Uykuya dalmadan önce, 17 dilde ‘Ben vardım. Yeni adresim 67P’ diye haber veren Philae uyanır uzanmaz da oralardan haberler vermeye başladı.

Görevi kapsamında 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının üstünde bulunan uzay modülü uyandığından beri onu takip edenlerle aktif iletişim halinde. Philae'nin uyandıktan sonra ilk yaptığı ilk paylaşımı sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. 

Uyanır uyanmaz, 'Merhaba Dünya, beni duyabiliyor musun?' diye soran Philae hemen sonrasında onu 67P'ye bırakan Rosetta'ya, 'Selam Rosetta, ben uyandım! Ne kadardır uyuyordum?' diye sordu ve sorusunun sonunda da 'kuyrukluyıldızda hayat ' anlamına gelen #Lifeonacomet hashtagini kullandı.

Buna cevap olarak Rosetta da, 'Selam Philae! Oldukça uzun zamandır, yaklaşık 7 ay kadar!' anlamına gelen bu tweeti attı:

Kuyruklu yıldıza inen Philae uyandı

Philae yalnızca Rosetta ile muhabbet etmiyor Twitter'da. Bugün, iki saat önce attığı tweette, '67P'de kendimi yalnız hissedeceğimi düşünmüştüm ama mesajlarınız ve desteğiniz sayesinde öyle olmuyor. Teşekkür ederim! Size kuyrukluyıldız üstünde hayat hakkında daha çok şey anlatmak için sabırsızlanıyorum!' diye yazdı.

 

Aslına Philae'nin inişinde bir takım aksaklıklar meydana gelmişti. Modülün iticilerinde yaşanan bir soundan ötürü Philae inerken iki kere sekmiş, bu yüzden iniş beklenenden daha uzun sürmüştü. Philae uykuya dalmadan önce indiği yerden örnekler toplamış ve bunları incelemek üzere Dünya'ya göndermeyi de başarmıştı. Hatta bu örneklerin sonuçları arasında çıkan Karbon, Dünya'da yaşamı başlatan yegane molekül olduğundan haberler hem heyecanlandırıcı olmuştu hem de projenin tarihteki en önemli uzay araştırmalarından biri olduğu onaylanmıştı.

Philae uykusunda 'yaşamın kaynağını' buldu

Bu Philae'nin keşfettiği tek şey de değildi. Modül'ün yolladığı örneklerden yapılan analizlerin sonucu, kuyrukluyıldızın kokusuna dair bulgular da ortaya koydu. Bu bulguların sonucunda kuyrukluyıldızın kokusunun 'çürük yumurtaya' benzediği ortaya çıkmıştı.

 

Kuyruklu yıldızlar 'çürük yumurta' gibi kokuyormuş!

Philae ayrıca kuyrukyıldızda bir takım sesler de yakalamıştı. ABC Science’dan Ian O'Neill’ın haberine sonradan 'Kuyrukluyıldızın Şarkısı' adı verilecek bu sesler bütünün 40-45 milihertz frekansında yayıldığı tespit edilmişti. Daha sonra bilim insanları bu sesleri daha iyi dinleyebilmek için frekansı 10 bin katına çıkartmışlardı. 

 

Philae'nin indiği kuyrukluyıldızdan esrarengiz bir 'şarkı' yayılıyor

Hatta daha sonrasında bu sesler Beatles'ın şarkısı Across the Universe'e Andrew Huang isimli sanatçı tarafından uyarlanmıştı. 

 

Kuyrukluyıldızın şarkısını Beatles şarkısına uyarladı