Politikacıların unutulmayan kıyafetleri

Politikacıların unutulmayan kıyafetleri
Politikacıların unutulmayan kıyafetleri
Obama'nın bej renkli takım elbisesinden, Erdoğan'ın ekoseli ceketine, politikacıların en akılda kalan kıyafetlerini (ve bir de olmayan kıyafeti) bir araya getirdik.

RADİKAL - Geçtiğimiz hafta Obama’nın krem rengi bir takım elbiseyle kameraların karşısına geçmesi, Amerikalı Twitter kullanıcılarını çok güldürdü. Bugüne kadar binlerce kez koyu renk takım elbise giyen Obama, artık hep bu bej takım elbisesiyle hatırlanacak.

Buradan hareketle biz de politikacıların meşhur kıyafet tercihlerini masaya yatıralım istedik. Ronald Reagan’ın eşofmanlarından, Çiller’in upuzun döpiyeslerine kadar, işte politikacıların en çok akılda kalan kıyafetleri…

 

1. Barack Obama

ABD Başkanı Barack Obama’nın, 28 Ağustos'ta Suriye, IŞİD ve Ukrayna krizi hakkında yaptığı açıklama esnasında giydiği takım elbise sosyal medyada çok konuşuldu. Ten rengi takım elbise giyen Obama’nın, böyle ciddi bir konuşma için “ciddiyetsiz” bir kıyafet tercih ettiği, sıklıkla dile getirildi.

Obama'nın takım elbisesiyle dalga geçtiler


2. Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan, spor bir şıklığa sahip olmak istediği her sefrinde bu ekoseli ceketi tercih ediyor. Birçok mitinginde takım elbise yerine ceketini giyen Erdoğan’la ilgili, sosyal medyada “Acaba kendisinden sonra Başbakan olması için ekoseli ceketini mi aday gösterecek” diye espriler bile yapılmıştı.

3. George W. Bush

Eski ABD Başkanı ve tam bir Teksaslı olan George W. Bush, 2004’te kovboy şapkası ve botlarıyla görüntülenmişti. Beyaz Saray’ın bahçesinde çekilen fotoğraf, “nereden geldiğini belli ediyor” diye yorumlanmıştı. Bush ise bu pozuyla ilgili “Bazı insanlar bana bakıyor ve çok tarz bir insan görüyorlar. Texas’ta ise buna ‘yürümek’ deniyor” yorumunu yapmıştı.

4. Ronald Reagan

1981-1989 yılları arasında ABD Başkanlığı yapan Ronald Reagan’ın bu pozu 1984’ten kalma. Özel başkanlık uçağında yolculuk ederken ekibiyle bir toplantı yapan Reagan, uçak yolculuğunu rahat geçirmek istemiş anlaşılan. Eşofmanını tam bir dede gibi göbeğine kadar çeken Reagan, komik görüntüsüne (ve muhtemelen ekibin bıyık altından gülmesine) rağmen, ekibine ciddi ciddi bir şeyler anlatıyor.

5. Bill Clinton

1992’de Little Rock, Arkansas’ta çekilen bu fotoğrafta bir başkan, bir de başkan yardımcısı var. Başkan Bill Clinton ile başkan yardımcısı Al Gore, konumlarının verdiği ciddiyeti bir kenara bırakmış ve kısa şortlarıyla koşuya çıkmışlar.

6. Tansu Çiller

Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanı Tansu Çiller’in dolabı, pek çok uzun döpiyes takımından oluşuyordu. Uzun eteklerin üstüne, geniş kollu, hatlarını belli etmeyen ve mutlaka vatkalı ceketler giyen Çiller, gömleğini de en üst düğmesine kadar kapatıyordu. Çok fazla takı kullanmayan Çiller’in hemen her pozunda aynı tarzı görmek mümkün. Üstelik bir istikrar timsali olduğunu vurgulamak için de yıllar boyunca aynı saç kesimini ve aynı saç rengini kullandı. Çiller bu yolla sağ muhafazakar kadın politikacı görüntüsü yaratmak istiyordu ve bunda başarılı da oldu.

7. Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu’nun bu pozu, CHP Genel Başkanlığı için seçildiği ilk kongre sonrasında çekilmişti. Kılıçdaroğlu, halkın adamı imajını vermesi için boğazlı kazan üstüne süet ceket giymişti.

8. Vladimir Putin

Rusya devlet başkanı Putin, üstsüz poz vermekten hiç çekinmiyor. Temmuz 2013’teki balık avında çekilen bu pozunda da Putin, tişörtünü çıkararak balık tutmaya karar vermiş. Daha önce bir ayıyla güreşirken, bir kaplanı terbiye ederken ve pek çok kez de Rus ordusunun silahlarını denerken görüntülenen Putin, üstsüz görüntüleriyle de maço imajını tamamlıyor.