Prenses gibi Prenses: 11 maddede Elsa

Prenses gibi Prenses: 11 maddede Elsa
Prenses gibi Prenses: 11 maddede Elsa
21. yüzyılda hangimiz pembe pofuduk yatağımızda saçlarımız bakıcılar tarafından taranırken beyaz atlı prensimizi bulup sonsuza dek mutlu yaşıyoruz? Masallardaki tozpembe hayatlarında iyilik meleği gibi yaşayan prenses yalanına üç yaşındaki bebeğin bile karnı tok. "Karlar Ülkesi"nin Elsa'sı da feleğin çemberinden geçmiş bir prenses. Depresif, asosyal, kötü bile olsa Elsa tam bir modern zaman prensesi ve buna rağmen anaokulu modasını kasıp kavuruyor.

Bir ailenin bütün nesillerini aynı ekrana heyecanla kitleyecek tek şey var; o da animasyon filmler. Peri masalları bir yana artık modern zaman hikayeleri animasyon filmlerin en popüler konusu. Son yılların şarkıları dilden düşmeyen, kahramanları fenomen hale gelen animasyonu “Karlar Ülkesi”, masalsı Arendelle’de geçse de tam da kendimizi özdeşleştirebileceğimiz, hayalini kurduğumuz özellikleri olan karakterlere sahip. Tıpkı gel-gitleri olan ama bir o kadar da güzel olan Elsa gibi. Filmde giydiği kıyafetten aldırmak için hasta taklidi yapan, Elsa ürünlerinin bittiği mağazalarda gözyaşlarına boğulan, yeni doğan bebeklerde Elsa ismi patlaması yaratan, pastalar, balonlar, posterlerle doğum günü partilerinin vazgeçilmezi bu Elsa kim?

1. Yıllarca bastırıldı

Disney, 75 yıl kötü prenses Elsa’yla ne yapacağını bilemeden yok “Karmakarışık” saçlı Rapunzel yok “Cesur” Miranda derken Elsa’yı geri planda tuttu.

2. Kendini bulması uzun sürdü

 

Elsa’yı bir rock kraliçesi olarak hayal edebilir miydiniz? Amy Winehouse’a benzeyen Elsa fikri tutmamış.

3. Özünde iyi biri

Let it go abartılıyor diyenlere cevap, Elsa’nın kötü karakter olmasını planlayan yaratıcıları bile Let it go’yu dinledikten sonra şarkının sözlerini değiştirmek yerine Elsa’yı değiştirdiler.

4. Rapunzel’i solladı

Elsa saçını sakın evde denemeyin. 420 bin saç teli olan o upuzun sarı saçlar tamamen Elsa’ya özel bir yazılımın ürünü.

5. 13’ün laneti

Sorunlu ve 13. Disney prensesi olabilir ama özel güçleri olan sadece 2 prensesten biri.

6. Kadının gücü

Elsa aşk meşk işlerinden elini ayağını çekmiş bağımsız bir prenses. Hangi gerçek prensesin erkeğe ihtiyacı olur ki?

7. Bizden biri

Filmin esas karakteri kardeşi Anna’yla zıt karakterler gibi gözükseler de her kız gibi ikisi de çikolata delisi ve ikisinin de çilleri var.

8. Tuttuğu buz tutmadığı bin pişman

Özel gücünü kontrol etmeyi öğrenemeyen Elsa kimseye zarar vermemek için kendini yıllarca insan içine karışmıyor.

9. Kış gibi kış

Buzu ve karı kullanma özel gücünü kontrol edemeyen Elsa’nın kış getirdiği için özel yazılımla tam 2 bin farklı şekilde kar tanesi tasarlanmış.

10. Gerçek bir kar kraliçesi

Elsa’nın kar üzerindeki hareketlerini anlamak için film çalışanları derin karlar üzerinde uzun elbiseleriyle saatlerce yürümeye çalıştı.

11. Taklitlerinden sakının

2014’ün ilk yarısında Elsa ismi en çok kullanılan bebek isimleri arasında 88. sırada.