Renk körü olmak istemiyorsanız bu haberi okumayın

Renk körü olmak istemiyorsanız bu haberi okumayın
Renk körü olmak istemiyorsanız bu haberi okumayın
3 aylığına renk körü olmak ister misiniz? Evet demeden önce dikkat edin eğer Beşiktaş'ı tutuyorsanız takımınızı uzun bir süre Karşıyaka'yı izler gibi izlemek zorunda kalabilirsiniz. Beynimiz renkler konusunda değişik etkilere tahmin edilemez tepkiler verebiliyor. Bunlardan bir yenisi şu sıralarda sosyal medyayı sallıyor.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Her şey Youtube fenomenlerinden Tom Scott'un paylaştığı bir video ile başladı. Bir anda sosyal medyada "Renk körü oldum nasıl kurtulabilirim." şeklinde iletiler paylaşıldı ve acı gerçek ortaya çıktı: beynimizdeki renk algısını sabote etmek sandığımızdan daha kolaydı. Kimi zaman çizgili ve kareli bir gömleğe ya da kağıda bakarken başınızın ağrıdığını görüntülerin bulanıklaştığını ve gözlerinizin hafiften bozulur gibi olduğunu hissedebilirsiniz. Bu çok doğal çünkü gözleriniz renkleri ayrıştırma konusunda zorluk çekmeye başlar. Baktığınız şeyden rahatsız oluyorsanız şanslısınız çünkü beyniniz size "Bakma kardeşim fena olacak" mesajı veriyor demektir. Eğer baktığınız görüntü sizi rahatsız etmiyorsa tehlike büyük, çünkü Beşiktaş formasını 3 ay boyunca aşağıdaki gibi görebilirsiniz!

Tom Scott'un paylaştığı görsel yeşil ve kırmızı çizgilerden oluşan basit bir renk dizimi gibi görünebilir ama hayatınızı cehenneme çevirebilecek kadar tehlikeli. Bu görsele 15 saniye ile 15 dakika arasında bakan insanların neredeyse tamamı siyah ve beyaz renkleri bir süre göremiyor. Bu sürenin bazı kişilerde 3 aya kadar çıktığı görülmüş! O yüzden yazıya devam etmeden önce sizi uyarıyoruz. Gözleriniz bozulduktan sonra kesinlikle bizi suçlamayın. Sizi baştan kesin bir dille uyarıyoruz. 15 saniyeden sonra gözlerinizde hafif ağrılar hissederseniz hemen gözlerinizi başka bir yöne çevirin ya da kapatın. 15. dakikaya kadar bakmaya devam edebilirseniz geçmiş olsun, bir süre siyah ve beyaz renkleri göremeyeceksiniz... Biz mi? Denedik ve daha 20. saniyede bir şeylerin yanlış gideceğini anladık ve bu zalım göz testinden ekranı kapatmak suretiyle kurtulduk!


  ETİKETLER:

  Beşiktaş

  ,

  Beyaz

  ,

  Kırmızı

  ,

  bakan

  ,

  zaman

  ,

  sosyal