Renkleri ayırt etmek için neden beynimize güvenmemeliyiz?

Renkleri ayırt etmek için neden beynimize güvenmemeliyiz?
Renkleri ayırt etmek için neden beynimize güvenmemeliyiz?
Evinizi boyayacağınız rengi seçiyorsanız veya üzerinize iki rengin uyumundan oluşan bir kombin yaratmayı düşünüyorsanız renkleri aklınızda tutmak için beyninize asla güvenmeyin. Beynimiz iyi, hoş, güzel ama bazen bizi yarı yolda bırakabiliyor. Peki ne yapacağız?

RADİKAL - Renkleri aklınızda tutmak için beyninize güvenmemek ve renklerin fotoğrafını çekmek, onları unutmamak için atılacak en sağlam adım. İnsan gözü ve beyni milyonlarca rengi ayırt edebiliyor fakat renklerin tonlarını hafızaya alma konusunda sıkıntı yaşıyor.

Bilişsel psikolog  Jonathan Flombaum, yakın zamanda Deneysel Psikoloji dergisinde yayınladığı makelesinde, beynimizin ara renkleri hemen kenara ittiğini ve renklerin ‘en iyi versiyonlarını’ kale aldığından bahsediyor.  Flombaum Hopkins Üniversitesi’nde yaptığı basın açıklamasında bu durumu şöyle açıklıyor: “Beynimiz milyonlarca rengi ayırt edebilir fakat hepsini aklında tutamaz. Dolayısıyla farklı çözümler üretilmeli. Bunlardan biri de kabaca bir etiketle renkleri etiketlemek. Bu hafızanıza karşı daha ön yargılı olmanıza yol açar fakat oldukça faydalıdır”.

Aslında beynimiz genel renkleri hatırlamak için kısa bir yol kullanır fakat ara renkleri hatırlamak için ekstra enerji harcamayı çok da tercih etmez. O Yüzden onu çok fazla yormayın. Fotoğraf çekin veya etiketler yapıştırın üzerine. Kodlayın bir bakıma. Bu da beynimizin bize ‘her şeyi devletten beklemeyin’ deme şekli olsa gerek.  


  ETİKETLER:

  Fotoğraf

  ,

  psikolog

  ,

  Karşı

  ,

  Enerji