Sabah kahvesinden daha etkili iki program: Söylemezsem Olmaz ve Her Şeyi Konuşalım

Sabah kahvesinden daha etkili iki program: Söylemezsem Olmaz ve Her Şeyi Konuşalım
Sabah kahvesinden daha etkili iki program: Söylemezsem Olmaz ve Her Şeyi Konuşalım
Noluyo.Tv ekibinden Nida Fındık, sabah kendini yataktan kazıyanlara, kıyafetlerini gözü kapalı giyenlere ve evden çıkarken bile aklında yatağı olanlar için oldukça koyu bir kahve etkisi yaratacak iki sabah programını yazdı: Söylemezsem olmaz ve Her Şeyi Konuşalım

Ne kadar “entel” ve “karizmatik” geçinirsek geçinelim magazin hayatımızın çok önemli bir yerinde duruyor. Ülke gündeminde o kadar çok canımızı sıkan şey var ki, bir yerlerde kafamızı dağıtmak için magazine başvuruyoruz. Televizyon kanalları da bu ihtiyacı ve ilgiyi fark etmiş olacak ki sabah yayınlanan ve bir yuvarlak masa etrafında dönen magazin programları gün be gün çoğalıyor. Son günlerde dikkat çeken iki tanesi var, Söylemezsem Olmaz ve Her Şeyi Konuşalım. Beyaz TV ve TvEm’in gerek sosyal medyada konuşulmasını, gerek kanalın reytinglerinin yükselmesini sağlayan bu iki program aslında birbirinden çok farklı. Nasıl mı?

Beyaz TV’deki Söylemezsem Olmaz’dan başlayalım. Esin Övet’le başlayan macera kemik kadrodan sadece Oya Aydoğan ile program yola devam ediyor. Lerzan Mutlu, Bircan İpek ve Sinan Özedincik ile kadro fazlasıyla hareketlendi diyebiliriz. Sabah işe giderken kenarda ses olsun ve uykunuz son sürat açılsın istiyorsanız Lerzan Mutlu’nun şen şakrak ve “yüksek oktavlı” sesiyle uyanmamanız mümkün değil! Gündemde olan olaylar dışında kendi masalarının da dedikodularını yapıyorlar. Mesela Lerzan Mutlu Sinan Özedincik’e mutlaka “kuşummm” diyor, Bircan İpek’e ise “tatlı su yılaaanııı” diye sesleniyor. Arkadaşlarınıza yeni bir seslenme nidası bulmak istiyorsanız tam sırası! Sevdikleri programlar arasında Rising Star Türkiye ve Güneşin Kızları var. Oya Aydoğan ise Karadayı’nın bitmesine çok üzüldüğü için bu sezon ne izleyeceğini tam kestiremiyor. Yeni sezona dair bir takım analizleri de var, dinlerken uykunuzun açılmaması mümkün değil! 08:45’de başlayan program 11:00’e kadar devam ediyor.
Tvem’de ise Erol Köse, Pakize Suda, Aykut Işıklar ve Tayyar Işıksaçan ile Her Şeyi Konuşalım bir magazin tarihi programı olarak yoluna devam ediyor. Eğer ki tarih okumaya meraklıysanız, magazin tarihi için bu programa bakmanız lazım. Erol Köse’nin sözü alması ile gözlerinizin fal taşı gibi açılmaması imkansız! Kendisi bir kupa şekersiz ve sert kahveden daha etkili. Gündemle alakalı haberlerin perde arkasını öğrenmek istiyorsanız aradığınız fırsatı size sunuyorlar. Mesela Tarkan’dan mı bahsediliyor, Tarkan’ın ilk çıktığı güne gidiyorsunuz ve nasıl meşhur olduğu hikayesini dinliyorsunuz.  Sadece Tarkan da değil, şu an piyasada olan ve olmayan herkesle alakalı son elli yılda neler olup bittiğini öğrenebilirsiniz. Şaka değil, elli yıllık Türkiye magazin tarihini öğrenebilirsiniz. Kısacası bu programa “Tarihin Magazin Odası” diyebiliriz. (Tarihin Arka Odası ve Murat Bardakçı’ya selam olsun!) 8:45’te başlayan program 10:45’te bitiyor.
Yukarıda programlardan kısaca bahsettiğime göre şimdi seyirci olarak değerlendirmesini yapmak lazım. Erol Köse Her Şeyi Konuşalım’ın, Lerzan Mutlu Söylemezsem Olmaz’ın öne çıkan isimleri. Sosyal medya ile fazlasıyla alakalılar ve onlardan bir şeyin, en ufak bir detayın bile kaçması neredeyse imkansız! İnsan kimi zaman onların yerinde olmaya özenmiyor değil, ne de olsa iş bu taraftan bakınca oldukça eğlenceli görünüyor. Bu programların yükselişini sosyal medyanın yükselişine de bağlayabiliriz aslında. İnsanlar hiç tanımadıkları ve kimi zaman hayran oldukları insanlara bir fotoğraf yorumu aracılığıyla ulaşabiliyor, daha ne olsun? Mahalle arası yapılan dedikoduların yerini daha dolu dolu hikayeler aldı. Üstüne üstlük bu dedikoduları diğer ünlü insanlarla aynı anda yapma şansı da bonusu.  Başlığa dönersek, canlı yayın üzerinden izlenebilen ya da youtube aracılığı ile izlenen bölümler sayesinde iş yerinde bir yandan işinizi yapıp bir yandan da kendilerinin yüksek sesli ve şen şakrak muhabbetlerini izleyebilir, hala yoldaysanız dinleyebilirsiniz. İş bununla da bitmiyor,  kimi zaman kendinizi bir suç hikayesinin içinde de bulabiliyorsunuz, o da farklı bir boyut.

Bir doktor arkadaşımın iddiasına göre, doktorlar diş çekerken  bu tarz programlara çok takılıyormuş!

Uzun lafın kısası her insanın kafasını dağıtmaya ihtiyacı var ve bunun en kolay yolu da bir başka insanın hayatına dokunmak. Magazin bize bu imkanı sağlıyor, televizyonlar en değerli sabah saatlerini buna ayırıyor. Kendini siyah değil, pembe bir dünyanın içinde bulmak ve aynı zamanda sabah sabah “ay yok artık!” demek ve zıpkın gibi fişek gibi uyanmak istiyorsanız böyle bir yola da başvurabilirsiniz. Tabii spora gitmek de güzel bir alternatif ama o kadarını da siz daha iyi bilirsiniz.