Sadece Hataylıların anlayabileceği 13 şey

Sadece Hataylıların anlayabileceği 13 şey
Sadece Hataylıların anlayabileceği 13 şey
Bir şehir düşünün ki dünya çapında gıda turizminin gözbebeklerinden biri olmuş olsun. Bir şehir düşünün ki Türkiye'deki pek çok sansasyonel olaya ev sahipliği yapmış olsun. Bir şehir düşün ki bir tarafında Akdeniz sahilleri diğer tarafında savaş. olsun. Bildiniz Hatay, ama bilemeyeceğiniz o kadar çok şey var ki Hatay hakkında...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Bugün 10 Haziran. Hatay için ne düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü ne de kuruluş tarihi. Ama son derece kritik ve önemli bir günün yıl dönümü. Belki unuttuğunuz, belki görmezden geldiğiniz bir haber spotunu hatırlatalım: "10 Haziran 2006: Hatay'da yabancılara gayrimenkul satışı durduruldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ilin yüz ölçümünün binde 5'inden fazlasının yabancılara satılmış olması nedeniyle ikinci emre kadar satışları yasakladı!" Evet bugün malesef Hatay'ın 1000'de beşi bir şekilde ülkemizin elinden çıkmış vaziyette. Bunu hatırlamak, unutmamak ve unutturmamak bizim boynumuzun borcu. Neden? Çünkü başka şehirlerimizin başına aynı şey gelmesin etmesin. Peki nedir Hatay'ı Hataylılar için özel yapan. İşte size bir Hataylının kaleminden sadece Hataylıların anlayabileceği 13 şey...

1. Hayat künefenin peyniri gibi uzayınca güzel!

Hatay son dönemde meydana gelen olaylarla defalarca Türkiye'de manşetlerden düşmeyen bir şehir. Büyük şehirlerde gündemden kopuk yaşayan insanlar için her ne kadar sadece künefenin başkenti olarak bilinse de Reyhanlı patlaması, Kırıkhan'da yakalanan tırlardan çıkanlar, Suriyeli mültecilerin yaşadıkları... Hatay bize yaşadığımız hayatın değerini hem sunduğu eşsiz künefe tadıyla, hem de yaşadığı trajik olaylarla hatırlatır. Anlamasını bilene tabi...

2. Hesabı son gelen öder!

Hatay Türkiye'ye 1938 yılında toprak bütünlüğünü sağlayan son kara parçası olarak dahil olmasıyla Türkiye için ayrı bir öneme sahip. Nasıl ki arkadaş muhabbetlerinde hesabı son gelen öderse, Türkiye'ye son dahil olan şehir olan Hatay, Suriye meselesinde hesabı en ağır şekilde ödeyen şehir olarak büyük zarar görmüştür. Hem şehrin ekonomisi, hem nüfusu hem de şehrin turizm potansiyeli Suriye olaylarında büyük ağır darbeler aldı.

3. Reenkarnasyon gerçekse yine yeni yeniden Hataylı olmalı...

Dünya çapında ün yapan reenkarnasyon vakalarının pek çoğu Hatay'dan çıkmıştır. Medeniyetler Beşiği olan Hatay'da, şu güne kadar önceki hayatında ABD başkanı Kennedy dahil olmak üzere pek çok ünlü ünsüz kişinin yeniden dünyaya gelmiş hali olduğunu iddia eden vatandaşımız ortaya çıktı. Türkiye'de en çok Reenkarnasyon iddiasının görüldüğü şehir olan Hatay, dünya çapında da bu konuda tanınan bir ilimiz.

4. Bir kalıp defne sabunu her türlü ayıbı örter

Hatay'ın ipek ürünleri de meşhurdur ancak defne sabunları bir başka. Dünya çapında üne sahip olan Hatay'ın defne sabunları bugün pek çok cildiyeci tarafından tedavi için hastalara öneriliyor. Hataylılar için ise defne sabunu yeri geliyor, lavaboda sıradan bir sabunmuş gibi yer alabiliyor. zira Hatay'da bir kalıp defne sabunu her türlü ayıbı örtüyor.

5. Onlarda Karatay diyeti, bizde Samandağ biberi!

Hatay'ı Türkiye'nin gündemine taşıyan bir başka konu da zayıflama konusunu kafasına takanların Mesut Yar'ın derdine derman olan Samandağ Biberi'ne olan düşkünlüğü. Normal şartlarda bir insan evladının yemesi halinde acı eşiğinde tahribatlar yaratabilecek olan Samandağ Biberi, bir kilo vermek uğruna vatandaşlarımız tarafından çılgınca tüketiliyor.

6. Sofraya gelirse Belen tava, beklemeden at Fav'a!

Hatay denince yemeklerden bahsetmemek olmaz ancak bazı yemekler bu konuda pek bilinmeseler de çığır açabiliyorlar. Misal Belen Tava bu yemeklerden biri. İskenderun - Kırıkhan yolu üstünde yüksek bir yamaca kurulu olan Belen kasabasından çıkmış bu dünya lezzetini yiyen bir daha yemek için yollara düşüyor!

7. Biberli Ekmek, Kireçte Kabak Tatlısı, Gözünü Sevdiğimin Hatay Sofrası!

Hatay Yemekleri sadece Hatay'da değil artık pek çok büyük şehirlerde lokantaların konsept konusu oluyor. İstanbul'da en az 10 tane Hatay Sofrası adı altında restoranlar bulunuyor. Ancak gerçek bir Hataylı için bu restoranlarda yenilen yemeklerin puanı 10 üzerinden 5'i aşamıyor. Çünkü Hatay yemekleri yöresel ürünler ve pişirme teknikleri olmadan sanayi mahallesi lokantasından öte bir tada ulaşamıyor. Hatay'a gideceksin, Hatay'da yiyeceksin, aradaki farkı göreceksin. Nokta!

8. Futbola yeni anlamlar kazandıran takım: Kırıkhanspor!

Hatay her ne kadar pek çok alanda sesini duyurmayı başarmış bir şehir olsa da, çılgın bir taraftar kitlesine sahip olan takımları bir türlü üst liglerde yer alamıyor. İskenderunspor'un bir dönem yükselişte olduğunu saymazsak Hatayspor, Kırıkhanspor gibi takımlar henüz daha dişe dokunur başarılara imza atamadılar. Kırıkhanspor geçtiğimiz yıllarda Türkiye Kupası'nda başarılı sonuçlar almış olsa da asıl şöhretini kavga ve gürültüyle kazandı. Kırıkhanspor, futbola yeni anlamlar kazandıran futbolu şiddetle harmanlayan maçtan önce, maç içi ve maçtan sonra kavgaları bir ritüel haline getiren takım olarak Türk futbol tarihinde özel bir yere sahip. Dünyada kazandığı maçtan sonra bile kavga etme alışkanlığını kaybetmeyen ender takımlardan biri olarak hayretlerimizi kazanan bir taraftar grubu var.

9. Asfaltta yumurta: bir Hatay yolu lezzeti

Hatay 1938'de Türkiye'ye katıldıktan sonra ülkemizin en güneydeki sınırında yer alan toprakları olarak Ekvator'a en yakın şehrimiz olma ünvanını kazandı. Tabii bu noktada coğrafi konumu Hatay'ı yaz günleri için yaşam şartlarını zorlayıcı bir noktaya getiriyor. Hatay'a yaz günlerinde ziyarete giden pek çok kişi hem ağır yemeklerin hem de sıcakların etkisiyle soluğu hastanelerde alabiliyor. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, Hatay'da güneş altında sıcaklık çok rahatlıkla 40 dereceyi geçerken, eğer şanslıysanız gölgede 30 dereceden aşağısını göremiyorsunuz!

10. Bir gülüşü var ki sanki İskenderun sahili

Hatay'ın şüphesiz en güzel noktalarından biri de bir Akdeniz şehri olması. Elbette durumu itibariyle bir Barcelona, bir Toscana bir Antalya değil ancak İskenderun sahil şeridi gidilip gezilesi, oradan bir ev alınası bir nokta. Cebelitarık boğazından giren dalgaların son soluğunu aldığı noktalardan biri Hatay konumu itibariyle.

11. Tavuğu kümeste sevip, tuzda yiyeceksin!

Tuzda Tavuk Hatay'ın yöresel yemekleri arasında başı çeken önemli bir lezzet. Görüntüsü itibariyle de turistlerin ilgisini çeken bir sunumu olan Tuzda Tavuk dünyada ölmeden önce yemeniz gereken 30 şey arasında pek çok yabancı kaynak tarafından seçilmiş bir yemek!

12. 3A: Amanos, Asi, Amik!

Hatay'ın coğrafyası da bir değişik. İskenderun'da mis gibi Akdeniz havası alırken, Antakya merkezde Asi nehri kenarında yürüyüş yaparken buluyorsunuz kendinizi. Amanos dağlarında defne ve kekik kokuları arasında dolanırken, Kırıkhan'ın ufuklarında Suriye'den havalanan kum fırtınalarını görebiliyorsunuz. Ovaya dönüştürülen Amik gölünden miras kalan bataklıklarda dolanırken, Samandağ'ın ötesindeki vadilerde bambaşka bir atmosferi yaşayabiliyorsunuz. Şehir değil, kendi başına bir kıta mubarek!

13. Siyas(et)

Hatay'da siyaset günün önemli bir parçası. Küçük esnaftan tutun, ev hanımlarına, öğrencilerden tutun sanayicilere kadar hemen herkes siyasetle son derece içli dışlı. Şehrin kozmopolit yapısı da buna olanak sağlıyor. Özellikle Gezi olaylarındaki etkinliğiyle tanınan Hatay, hemen herkes farklı bir partinin sempatizanı. Hemen her esnafın duvarına asılı Atatürk portreleri şehre dışarıdan gelenlere özel bir mesaj da vermiyor değil. Neredeyse her seçimde farklı bir partinin birinci çıktığı Hatay, son yıllarda CHP ve AKP arasında gidip geliyor. Yerel seçimlerde CHP'nin ipi göğüslediği Hatay'da 7 Haziran genel seçimlerinde AKP birinci parti olarak çıktı. Bir dönem MHP için de önemli bir oy potansiyeli olan Hatay, kozmopolit yapısını siyasete de yansıtan ender illerimizden. Ancak hangi partiyi desteklerse desteklesin bütün Hataylıları bir araya getiren en nihayetinde kebaptır, tavadır, çiğ köftedir... Yani ettir. Gün olur siyasetsiz de yaşar bu şehir de, et olmazsa olmazdır!