Sadece platonik aşık olanların anlayabileceği 15 şey

Sadece platonik aşık olanların anlayabileceği 15 şey
Sadece platonik aşık olanların anlayabileceği 15 şey
Aşk sevmek sevilmek günümüzde büyük nimet. Sosyal medya ve tüketim toplumunun etkileriyle giderek bayağılaşan ikili ilişkilerde düzeyli bir çizgi yakalamak giderek zorlaşıyor. Ancak belki de en zoru, tarihin başından beri nice gönüllere musallat olan platonik aşk. Platonik aşık olmak yürek ister, çekilecek dert değildir, işte size sadece platonik aşıkların anlayabileceği 15 şey!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Kimi sever de söyleyemez yıllarca, kimi açılır ama karşılık bulamaz. Yüreklere gömülen sevdalardan çıkan dumanla isle boğulur da umutsuz aşıklar, hasta olur, derbeder olurlar. Zordur karşılık beklemeden sevmek karşılıksız sevmek. Ünlü düşünür Platon'un sekülerlikten çıkıp tinsel çizgide yaşadığı sevdadan günümüze tarih nice isimsiz aşk kahramanını hep görmezden gelmiştir. Çünkü bilmez ki kimse o yüreklere gizlenen karşılık bulmayan umutları. Nasıl olur platonik aşığın hali diye merak ediyorsanız eğer, işte size bulunmaz bir empati fırsatı...

1. Umudun Vakfıkebir ekmeği olmasıHani derler ya umut fakirin ekmeği diye, platonik aşıklar için de umutlanmak traktör tekerleğine denk bir Vakfıkebir ekmeğine bedel bir şeydir. Her gün, her sabah yeni bir umuttur. Aşık olduğunuz kişinin sizi fark etmesi, ilginize karşılık vermesi, Karşıyaka'nın Süper Lige yükselmesi kadar hasretle beklenen bir mevzuya dönüşür.

2. Kendi kendine gelin güvey olmanın bir yaşam şekli olmasıAşkını kendi içinde kapalı devre yaşayan her insan evladı, gönlündeki kişinin her hareketinden bir mana bulur ve bu sayede aşka tutunur ve sevildiğini düşünür inanır, bağlanır.
Misal sevilen kişi canı sıkıldığı için derin bir of çeker, platonik şahıs "O da beni seviyor ama açılamıyor, o yüzden içleniyor" şeklinde düşünür. Daha fenası, sevilen kişi ne zaman platonik vatan evladına "Seninle bir şey konuşmak istiyorum" dese, söz konusu gariban kendi içinde nikah işlemlerine girişir ancak sonuç kuru bir dedikodudan öteye gitmez.

3. Aşk bile bile rezil olmaktırPlatonik aşıklar her ne kadar sevgilerini içlerinde yaşıyor gibi görünseler de, kendilerini tutamaz ve tüm arkadaşlarına "Sana bir şey anlatacağım ama kimseye söyleme" diyerek gizledikleri aşklarını anlatırlar. Sonuçta gelinen durumda, aşık olunan kişi dışında yetmiş milyon, platonik vatandaşın derdine vakıf olur. Gün olur, sevilen kişi gider bir başkasıyla mutlu bir izdivaca yelken açar, platonik şahsın derbeder hali ve yaşadığı rezalet baki kalır.

4. Olası rakipleri ortadan kaldırma planlarıPlatonik kardeşlerimiz genelde kendileri açılamadıkları için, başka birilerinin sevdiklerine açılma olasılıklarıyla boğuşmak zorunda kalırlar. Bu sebeple sevdiklerine yanaşan herkesi bir hedef olarak görür ve kimine başka bir kısmet ayarlamaktan tutun, köşeye sıkıştırıp dövmeye kadar türlü akıl oyunları ve mücadelelerle 'mıntıkalarını' emniyette tutmaya çalışırlar.

5. Sıla ve Emre Aydın ağırlıklı şarkı listeleri


Platonik aşıkların Ferhat Göçer ile başlayıp, Grup Vitamin'in "Ellere var da bize yok mu?" şarkısıyla biten bir müzik listeleri olur. Bu listelerin içerisinde de ağırlıklı olarak, zaten alev alev yanmakta olan efkarlarına benzin döken Sıla ve Emre Aydın şarkıları yer alır. Kendi kendine bir işkence metodu olan bu ritüel, gelecek kuşaklara aktarılası bir meditasyon gibi gözükse de, huzura ermiş bünyelerde gereksiz depresyon etkisi yaratabilir.

6. Sosyal medya seyyahlığıPlatonik aşıkların en önemli yeteneklerinden biri de sosyal medyanın kurdu olmalarıdır. Her kim ki sosyal medya konusunda neyi nereden bulabileceğine hakim değilse, bilin ki o kişi hiç platonik aşk yaşamamıştır. Standart bir platonik aşık, sevdiği kişilerin arkadaş listelerinden tutun son bir yıl içerisinde kaç paylaşım yapıp, hangisinin kaç beğeni aldığına kadar uzanan geniş kapsamlı istatistiki bilgilere sahip olurlar. İnstagramda kazara yapılan beğeniler, Facebook'ta luzumsuz yere gelen bir yorum, Twitter'da yoğun favlama ve rt eylemleri platonik aşıkları ele veren hususların başında gelir. Ancak en tehlikelisi Foursquare ve Swarm uygulamalarıdır, platonik bir aşık sevdiği kişinin gittiği yerleri buradan öğrenip o mekanların müptelası olarak da yakın markajının kalibresini yükseltebilir.

7. Kozmetik ve tekstilin zirvesine bayrak dikmekPlatonik aşıklara bakın, hep çok bakımlı olduklarını görürsünüz. Neden? Çünkü onlar için her an sevdikleri kişiyi etkilemeleri adına bir fırsattır. Sevgisini açıkça ifade eden ve ilişki halinde olan insanlarda "Seven böyle sevsin" etkisi hakim olur ve çoğunlukla rahat ve hırpani bir tarzdadırlar. Ama platonik aşıklar için sevdiklerinin karşısına çıkacakları her an bir sınav, her an bir imtihandır. Bu sebeple saç jölesidir, fondotendir, manikürdür, sakal tıraşıdır platonik aşığın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Aynı şekilde en şık ve moda kıyafetler de yine kendini beğendirme amacıyla platonik aşıkların, maddi kaynaklarını silip süpüren unsurların başında gelir.

8. Bilgi yumağı olmak


Platonik aşıklar genelde karşılarındaki kişinin ilgi alanlarını çözmeye uğraşırlar ve her ihtimale karşı dünyadaki her türlü bilgiyi edinmeye çalışırlar. Olası bir muhabbet ihtimalinde, karşılarındaki kişinin bahsettiği konu hakkında en ufak bir fikirlerinin olmaması kabul edilecek durum değildir. Bu sebeple fasulyenin faydalarından tutun, izafiyet teorisine kadar dünya üzerinde edinilebilecek her türlü bilgi platonik bir aşığın dağarcığında hazır bulunur.

9. Hayal etmek


Platonik aşıkların müthiş bir hayalgücü de vardır. Daha karşılarındaki kişinin kafasındaki ideal sevgili tipini bilmeden, onunla evlendiğinde evlerinin perdesinin nasıl olacağını düşünebilirler. Özellikle gece uyumadan önce kurulan abartılı hayaller, platonik vatandaşı paralel evrende bir ilişkiye sürükleyebilir. Platonik aşık olan birinden bir bilim kurgu senaryosu yazmasını isteyin, size Star Wars'a kat çıkacak bir eser çıkartmazsa bu işi bırakıyoruz.

10. Yetenek sahibi olmak


Platonik aşıklara bakın hepsinin illa özel bir yeteneği vardır ve bunu ön plana çıkartmak için kendilerini sürekli ortaya atarlar. Elinde gitarla dolaşan, her fırsatta dans eden, kafasında top sektirebilen, burnuna kaşık yapıştırabilen vatandaşları inceleyin hepsinin içinde bir platonik aşkın kalıntıları vardır.

11. Küçük Emrah bakışları


Özellikle bir zamanlar cesaretini toplayıp sevdiğine açılmış ancak karşılık bulamadıktan sonra aşkı platonik halde yaşamaya başlamış her vatandaşın yüzüne oturmuş bir ifade vardır. Halk arasında Küçük Emrah bakışı olarak bilinen bu yüz ifadesine sahip birini görürseniz, gidin bir omuz verin kendisine, bir sırtını sıvazlayın, bugün ona yarın size. Yazıktır.

12. Klonlanma


Platonik aşıklar, tutuldukları kişiye öylesine bir şekilde bağlanırlar ki bir süre sonra o kişinin adeta klonuna dönüşürler. Onun zevklerini zevk edinirler, onun düşüncelerini benimserler, ve onunla bir bütün olurlar. Bu durum tehlikelidir, çünkü kimse kendinin kopyası biriyle ilişki yaşamak istemez, bu da platonik aşığın sevdiğine kavuşma ihtimalini giderek düşüren bir duruma sebebiyet verir.

13. Teselli makamı olmak


Platonik aşıklar açılamasalar bile ilgileriyle gösterdikleri yakınlıkla sevdikleri kişinin hayatında önemli bir yer edinebilirler. Ancak edindikleri yeri hep yanlış yorumlarlar. Sevdikleri kişinin hayatında biri varsa, o ilişkinin bitmesi halinde kendilerini "yedek lastik" olarak görürler. Ancak gerçekler öyle olmaz, sevdikleri kişi ilişkisinde sorun yaşadığında ya da sonlandırdığında, soluğu platonik vatandaşın yanında alır. Onunla teselli olur, ondan güç alır, onunla yeniden hayata tutunur sonra da gider bir başkasına yar olur. Platonik aşık da sadece teselli makamı olduğunu anlamaz da "Nerde hata yaptık arkadaş?" şeklinde suçu kendinde arar.

14. Fırsatları tepmek

Platonik aşıkların en kötü yönü de aslında kendilerini mutlu edecek fırsatları ıskalamalarıdır. Birine tutulduktan sonra bir başkasını görmez gözleri, nice ideal sevgili adayları yanaşır da onlara umurlarında olmaz. Kendi sevdiklerini zalım bellerler de kendi zalımlıklarını göremeyecek kadar kör olurlar. Bu kaçan fırsatlar, yarın öbür gün platonik aşkın küllenip sona ermesinden sonra en derin pişmanlıklar olarak hayatlarında yer eder. Zamanında yenilmeyen hurmalar tepeden tırnağa vicdanlarını tırmalar.

15. Dert üzerine master yapmak Platonik aşıklar, Budist rahiplerin bir ömür harcayıp da varamadıkları tecrübe ve birikim noktasına, aşk acısı çeke çeke kısa sürede varabilirler. Yaşları ne olursa olsun bütün dünyaya akıl verip, yön gösterecek bir hazret konumuna yükselmiş olurlar. Hayatın anlamını merak ediyorsanız gidin bir platonik aşıktan fikir ve görüş alın, çektiği çileyle ulaştığı olgunluk noktasında tüm çakralarınızı açarak kişisel gelişiminizi tek seansta tamamlatacaktır. Dert babasıdır platonik aşıklar, bu dünyada sevip de kavuşamamak kadar insanı olgunlaştıran, terbiye eden, geliştiren bir şey var mı? Öldürmeyen şey güçlendirir derler ya, öyledir işte platonik aşıklar. Dışarıdan bir papatya kadar narin gözükseler de yükünü almış bir metrobüs gibi dolu dizgin yol alırlar hayatta.