Sanal ırkçılığın gerçek sonuçları

Sanal ırkçılığın gerçek sonuçları
Sanal ırkçılığın gerçek sonuçları
Brezilya'da yaşayan ve sosyal medyada ırkçı söylemler paylaşanlar bundan sonra bu çirkin davranışlarına bir son vermek isteyebilirler. Zira, bir insan hakları örgütünün başlattığı kampanya dahilinde, bu tür paylaşımlar yapan kişilerin evlerine yakın bir billboard kiralanıp, tüm çevre sakinlerine ifşa ediliyor.

RADİKAL - Sosyal medyanın her şeyi ver herkesi daha kolay erişilebilir kılması, kimi kullanıcıların fikir ve düşüncelerini ifade ederken düşüncesiz ve içi boş bir cesaretle hareket etmesine de sebep oldu. Bunlara ek olarak, hangi mecrada olursa olsun, hiçbir şart altında kabul edilemeyecek ayrımcı söylemlere de internet mecralarında sıkça rastlanıyor.

Brezilya’da çalışan bir insan hakları örgütü, internet ortamında yazılmış, ırkçı söylem içeren paylaşımların kabul edilemez olduğunu göstermek için oldukça ilginç bir kampanya başlattı. Özellikle Twitter ve Facebook’ta bu tür paylaşımları tespit eden kuruluş, paylaşan kişilerin konumlarını da bu mecraların ‘geo tagging’ özelliklerini kullanarak belirliyor. Daha sonra paylaşımın yapıldığı bölgenin yakınlarında uygun bir billboard kiralayıp, kullanıcı isimlerini ve fotoğraflarını kapatarak bu ırkçı söylemleri herkese ifşa ediyor.

BBC’de yer alan habere göre Criola  isimli organizasyonun kurucusu olan Jurema Werneck, projenin amacının insanlara ırkçılığa karşı ses çıkarmaları için cesaret vermek olduğunu söylüyor. ‘İnsanlar bilgisayarlarının başına oturup, internette taciz eden ve ayrımcılık yapan şeyler yazabileceklerini düşünüyorlar. Hayır, buna izin verecek değiliz. ‘ diyor.