Sanat eserini 'partiden kalanlar' sanıp çöpe attılar

Sanat eserini 'partiden kalanlar' sanıp çöpe attılar
Sanat eserini 'partiden kalanlar' sanıp çöpe attılar
İtalya'nın batısındaki bir müzede sergilenen çağdaş sanat eseri, müzenin temizlik çalışanları tarafından bir kutlamadan kalan dağınıklık ve çöp zannedilince, kaldırılıp (!) çöpe atıldı.

RADİKAL - Boş şampanya şişeleri, konfetiler ve bir disko topundan oluşan enstalasyon çalışması, İtalya’da sergilendiği Museion Bozen-Bolzano’nun temizlik çalışanları tarafından çöpe atıldı. Çalışanlar eseri, müzede yapılan bir kutlamadan arta kalanlar zannedince, sergilendiği odayı temizlemek için sanat eserini oluşturan şişeleri, disko topunu ve konfetileri toplayıp çöpe attı.

Müze yetkilileri, dün Facebook sayfalarından yaptıkları açıklamada eserin sergi esnasındaki halini ve temizlik görevlilerin her şeyi topladıktan sonraki halinin fotoğraflarını paylaştı.

 

I precedenti illustri ci sono tutti, dalla vasca di Joseph Beuys alla porta di Duchamp. Questa mattina il personale...

Posted by Museion Bozen-Bolzano on Saturday, October 24, 2015

 

Görevliler tarafından kutlamadan kalanlar sanılıp çöpe atılan iş, Goldschmied & Chiari ikilisinin 1980 döneminin İtalya’sında öne çıkan tüketim ve hazcılık akımlarını eleştirdiği, ‘Bu akşam nerede dans edeceğiz?’ isimli çalışmasıydı.

Müze görevlileri, eserin sergilendiği müze bölümünün girişine, İtalyanca ‘Eser yeniden yapılacak’ anlamına gelen bu yazıyı koydu.

Yerel bir İtalyan gazetesinde çıkan habere göre, temizlik görevlileri çöpleri geri dönüşüm için ayırdıklarından, eseri yeniden eski haline getirmenin çok zor olmadığı sanılıyor. Çıkan bir diğer habere göreyse temizlik çalışanları daha önce de benzer bir durum yaşadıkları için sanat eserlerini çöple karıştırmamaları konusunda uyarılmış. Ancak bu kez duruma sebep olan şey ise, eserin sergilenmeye başladığı gün müzede bir parti verilmesi olmuş.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  İtalya

  ,

  sanat

  ,

  Akşam

  ,

  Müze

  ,

  Parti

  ,

  sergi

  ,

  ,

  2015

  ,

  bu akşam

  http://www.radikal.com.tr/145965114596511

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sanat mı? - canyanar

  Oldum olası şu çağdaş sanat zırvalıklarından da kavramsal sanattan da nefret etmişimdir. Şimdi diyecek ki bazı çok bilmiş sanat aşıkları sen cahilsin. Tek bir cevabım var, sen bu esere(?) para verip de evinin bir köşesine koyar mıydın? Laf herkeste var, elini cebine atıp da bu muhteşem eserlere para vermeye kalkınca kimse de para yok! Oysaki Jakson Pollock'unh ya da Mark Rocco'nun bir eserine hiç para verilmediğini düşünebiliyor musunuz? Sanat okulunda okudum ve sanattan beni soğutan bu çağdaş sanat akımlarına teşekkür mü etmem gerek yoksa lanet mi etmem gerek bilmiyorum kararı değerli ama yeteneksiz ve cahil hocalarıma bırakıyorum! Pisuarı sanat eseri diye sergiye getiren Marcel Duchamp'tan sonra hala bu saçmalıklarla uğraşanlara da sabır diliyorum.