Sandığınızdan daha başarılısınız; her anlamda!

Sandığınızdan daha başarılısınız; her anlamda!
Sandığınızdan daha başarılısınız; her anlamda!
İnsanlar kendilerini eleştirirken başkalarına karşı oldukları kadar anlayışlı olmayabilir; yaptıklarımızdan duyduğumuz bir pişmanlık yüzünden ya da çevremizle kurduğumuz ilişkileri göz önünde bulundurarak kendimizi değerlendirdiğimizde daha acımasız olunur genellikle. Geçtiğimiz günlerde yapılmış bir sosyal deneyde bunu kanıtlar nitelikte. Kendilerine, başarılarını göz önünde bulundurarak 1 ve 10 arasında puan vermesi istenen kişilerin kendilerine verdikleri puanlar ile sevdikleri insanların onlara verdikleri puanlar arasındaki fark görülmeye değer.

RADİKAL - Kendinizi ve sevdiklerinizi düşündüğünüz zaman yeterince iyi olmadığınız hissine kapılıyor musunuz? ‘Daha sevecen olabilirim’, ‘Kendime olan güvensizliğim onunla olan ilişkimi etkiliyor’ veya ‘Keşke daha sabırlı davranabilsem’ gibi serzenişlerle kendinizi acımasızca eleştiriyor musunuz böyle durumlarda? Ya da daha genel olarak düşündüğünüzde kendinizi başarısız mı buluyorsunuz? İşinizde, ilişkinizde yeterince başarılı olmadığınıza inanarak hayıflanıyor musunuz? Eğer bunlar size tanıdık geldiyse belki de kendinizi daha iyi hissedebilmek için bu haberi okumaya ihtiyacınız vardır.

Amerika’daki Strayer Üniversitesi ve Aplus’ın işbirliğiyle hazırlanan video aslında bir sosyal deney. Katılımcılardan hayatlarını değerlendirerek başarılarına 1-10 arası bir puan vermeleri isteniyor. Daha sonra hayatlarındaki biri de onları başarıları üstünden puanlıyor. İnsanların kendilerine, başarılarına verdikleri puanlarla sevdikleri kişinin onlar için verdikleri puan arasındaki fark ise hem çoğu kez duygusal anların yaşanmasına sebep oluyor; hem de insanın kendisini eleştirirken ne kadar sert olabileceğini kanıtlıyor. İşte o videodan kesitler;

Sandığınızdan Daşa Başarılısınız isimli videonun tamamı ise burada;