Selfieler köpek balıklarından daha çok öldürüyor

Selfieler köpek balıklarından daha çok öldürüyor
Selfieler köpek balıklarından daha çok öldürüyor
Kulağa bir tür şaka gibi geliyor, doğru; ancak maalesef değil. Geçtiğimiz hafta Cuma günü Japon bir turistin Tac Mahal'de selfie çekerken merdivenlerden düşmesi sonucu ölmesiyle, bu sene selfie çekerken hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Aynı sene içinde köpek balıkları tarafından saldırıya uğrayıp hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8.

RADİKAL - Selfie çılgınlığı dünyanın dört bir yanında hızından ve popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Sosyal medya mecraları hala kişilerin fotoğraf makinelerini ya da telefonlarını kullanarak kendilerini çektikleri bu fotoğraflarıyla dolup taşıyor. Kelime olarak bile günlük hayatlarımızın bir parçası haline gelen bu fotoğraf stilnin, çeken kişinin bir anlık dikkatsizliği yüzünden sebep olduğu ölümlerin sayısı ise gittikçe artıyor.

Özellikle tatilde, bilmedikleri, tanımadıkları bir ortamda etraflarındansa telefon ekranlarına veya selfie çubuklarının muntazam duruşuna dikkat eden kişilerin bir anlık dalgınlıklarının bedelini hayatlarıyla ödüyor olmaları giderek daha sık duyulmaya başlandı.

Bunlara ek olarak insanların deneyimlerini selfieler ile ölümsüzleştirmek istemesi de hali hazırda tehlikeli olarak sayılabilecek ortamlarda bu tür riskleri artırıyor. Mashable’ın haberine göre, Amerika’nın Colarodo eyaletindeki bir park ziyaretçiler ayılarla selfie çekmeyi bırakmadığı için kapandı. Pamplona’daki boğa koşusu sırasında selfie çekmek isteyen bir adamın fotoğrafı ise sosyal medyada uzun süre konuşulmuştu.

 

Silahla selfie çekmek isterken kendini öldürdü