Sevgilinizle gidebileceğiniz 10 aşk şehri

Sevgilinizle gidebileceğiniz 10 aşk şehri
Sevgilinizle gidebileceğiniz 10 aşk şehri
İki gönül bir olunca samanlık seyran olur. Ancak öyle şehirler var ki monotonlaşan ilişkinizi renklendirebilir ilk günkü gibi sizi heyecanlandırabilir. Bu şehirlerin havasından, atmosferine, kültürel yapısına pek çok etmen hislerinizi yoğunlaştırmada etkilidir. İşte sevgilinizle gidebileceğiniz 10 şehir!
Haber: Öykü Çetin / Arşivi

RADİKAL - 14 Şubat organizasyonunuzu henüz yapmadıysanız ve sevgilinize biraz pahalı bir sürpriz yapmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyun. Dünyada öyle şehirler var ki romantizmin doruklarına bayrak dikmeniz kaçınılmaz. 14 Şubat'ın hakkını verecek 10 aşk şehriyle tanışın:

1) Rio de Janeiro

Bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilyanın en büyük ikinci şehri olan Rio de Janeiro aslında pek çok kişinin aklında ‘Rio Karnavalı’ ile yer etti. Yıllarca haberlerde gördüğümüz bu renkli karnavala katılmak sizin de hakkınız. Bu canlı karnavalın altında yatan romantik şehri keşfetmek de size kalıyor. 2016 yılında yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Rio de Janeiro’ya sevdiğinizle gidip 2007 yılında dünyanın yedi harikasından biri seçilen Corcovado’yu yani İsa Heykeli’ni görebilirsiniz. Trenle ulaşabileceğiniz bu güzel eserden sonraki işiniz sevgilinizle kendinizi Copacabana kumsalının serin sularına atmak olur.

2) Nice

Fransa’nın güneyinde kalan, Akdeniz’e sahil kıyısı bulunan Nice yıllardır Fransa’nın en büyük ekonomi kaynaklarından. Büyülü bir atmosfere ve manzaraya sahip olan bu romantik şehir aşkınızın temellerini güçlendirecek nitelikte. Ayrıca Cagnes-sur-Mer, Antibes, Monaco, Cannes ve Ventimiglia gibi şehirlere yakın olan bu şehir size pek çok yere seyahat etme şansı sunan Nice’in masmavi denizine başka Fransız şehrinde rastlayamayacağınızı söylemek mümkün. Haliyle güzel plajların denizin tadını sevgilinizle çıkarın.

3) Floransa

Avrupa’nın en gözde yerlerinin arasında bulunan kültür ve romantizmin harmanlandığı bu şehir sevgilinizle gidip görebileceğiniz, mutlu dakikalar geçirebileceğiniz gitmekten asla pişman olmayacağınız bir sanat şehri. Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa İtalyan Rönesans’ının doğum yeri olarak geçer. Böylesine güçlü ruhu olan bir yerin sizi heyecanlandıracağına eminiz.

4) Sevilla

İspanya’nın güneybatısında yer alan bu sıcak şehirde Endülüs döneminden kalma esintileri hala hissetmek mümkün. Flamenko’nun merkezi sayılan bu şehirde Avrupa’nın en büyük üçüncü katedralini görebilirsiniz. Gelelim aşk kısmına. Siz Guadalquivir nehrinin kenarında sıralanan mekânlarda bir şeyler içip müzik dinlerken sarı ışıklandırmasıyla Sevilla romantizmi arttıracak. Flamenko şovlarına gitmenizi tabii ki öneriyoruz ancak sokakta dinlenen bir İspanyol gitarının çok daha fazla içinize işlediğini fark edeceksiniz. Hadi alın sevgilinizi doğru Sevilla’ya yola çıkın.

5) Amsterdam

Çok konuşulan, çok tartışılan kimine göre Prag gibi masal şehri kimine göre eğlencenin tam merkezi… İster arkadaşlarınızla ister sevgilinizle gidin bu şehirden mutsuz dönmezseniz. Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam tam da gidip aşkınızı tazeleyebileceğiniz bir yer. Uyumayan şehir olarak bilinen bu yerde istediğiniz zaman eğlenebilir istediğiniz zaman dinlenebilirsiniz. 


6) Londra

Kalabalık, yağmurlu, sıkıcı, yağmurlu, soğuk, yağmurlu… Aaa bir de yağmurlu! Bu şehir dışında kimse başka bir söz söylemiyor. Evet, yağmurlu ancak o soğuk havada ısıtabileceğiniz birine ihtiyaç duyduğunuz bir aşk şehri olduğu da açıkça ortada. Ayrıca Romalılar tarafından kurulan bu şehirde İngiliz kilise mimarisinin harika örneklerini görüp ruhunuzu da doyurabilirsiniz. Sevgilinizle yapacağınız bu seyahatte Londra’daki iş çıkışı trafiği sayesinde İstanbul’u aramayacaksınız bile.

7) Sidney

Avustralya’daki en eski yerleşim birimlerinden olan renkli gece hayatıyla başkent Canberra’yı geçen Sidney tadı bir partnerle çıkarılacak şehirlerden. Aslında yalnız gitseniz de yalnız kalmayacağınız bu şehirde insanlar çok sıcakkanlı. Ilıman hava ve yüksek hayat standartlarının da etkisi ile huzurlu olan Avusturalyalılar pozitif enerjileriyle sizi de etkileyeceklerdir. İlişkinizde uzun süredir gergin bir hava seziyorsanız Sidney ilişkinizi kurtarabilir.

8) Buenos Aires

Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires tutkunun dansı tangonun anavatanı sayılıyor. Çoğunlukla İspanyol ve İtalyan kökenlere sahip olan Buenos Airesliler genelde içten ve samimi insanlar oluyorlar. Haliyle coğrafi olarak çok uzak olsa da bu romantik şehirde sevgilinizle kendinizi yalnız hissetmezsiniz. Aşkınızı tekrar alevlendirmek istiyorsanız Buenos Aires tam size göre.

9) Bali

İşte huzurun adresi Bali. Tropik ormanları, güzel sahilleri ve rahatlatan masajıyla bu ada sizi ve sevgilinizi bekliyor. Endonezya’ya bağlı olan Bali yıl içinde pek çok turist ağırlıyor. Partnerinizle gittiğiniz Bali’de romantizmin doruklarında yaşamanızın yanında mutlaka Barong adlı 1 saat süren dini dansı da izlemenizi öneriyoruz. Uçak bileti pahalı olsa da yaşamanın çok uygun olduğu Bali için vizeye ihtiyacınız yok.

10) Fes

Geldik çok da bilinmeyen bir aşk şehrine. Fas’a Türkçe ’de ‘Fas’ dememize neden olan bu şehir ortaçağ yerleşimini çok iyi korumuş bir bölge. Aynı ortaçağa yakışacak şekilde yerel halkın girmesinin yasak olduğu barlarda Fas’a özel biraları deneyebilirsiniz. Ancak tüm bunların ötesinde Sadece Âşıklar Hayatta Kalır filminde de göründüğü üzere Fes tam bir aşk şehri. İlişkisine bambaşka bir soluk getirmek isteyenler için bu şehir birebir.