Şifalı çayda kokain skandalı sosyal medyayı salladı

Şifalı çayda kokain skandalı sosyal medyayı salladı
Şifalı çayda kokain skandalı sosyal medyayı salladı
Şifalı çaylar şüphesiz kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden. Soğuk algınlıkları başta olmak üzere bin derde deva olan bu doğal ilaçlara ilgi büyük. İtalya'da şifalı çaylarıyla meşhur olan bir dükkanın ise bu yüzden başı belaya girdi, daha doğrusu dükkanın sattığı çaylar birilerinin başını fena halde belaya soktu

RADİKAL - İtalya şu sıralarda büyük bir skandalla çalkalanıyor. La Repubblica'nın haberine göre İtalya’da Roberto adında bir otobüs şoförünün rutin sağlık taramalarında kokain kullandığının saptanması ilginç bir durumu açığa çıkardı. Benzer durum aynı şehirdeki iş yeri çalışanlarında da gözlemlendi. Özellikle plazalarda çalışan insanların şirket doktorları tarafından yapılan testlerde hemen her çalışanda uyuşturucu kullanımı şüphesi ortaya çıkınca İtalya'da işler biraz karıştı.

Söz konusu kişilerin durumunu inceleyen bir doktor, aynı çaydan iki bardak içerek kendisine tahlil yaptı. Kendi tahlillerinde kokain izine rastlayan doktor, durumu gıda güvenliğinden sorumlu polis birimi Nas’a bildirdi. Olayı açıklığa kavuşrutmak için çalışmalara başlayan Nas'ın bulgularına göre "Delisse Alla Coca" adı verilen bir "şifalı çay" da yüksek oranda kokaine rastlanıyor.

İtalya'da konuyla ilgili Narkotik tarafından sorguya bir çay dükkanı işletmecisi "Ben de bu çayı kullanıyorum evet biraz garip hissettiriyor ama aromasından kaynaklanıyor diye düşünüyordum." cevabını verince İtalyan Narkotik ekipleri kendisine "Coca kelimesi sence şüpheli değil mi?" diye soruyor. Çay dükkanı işletmecisi ise "Ben Coca Cola aromalıdır diye düşünmüştüm." cevabını verince, işletmeciden bu çayın kaynağı soruluyor. Araştırma Narkotik şubeyi Milan'da yaşayan Peru asıllı bir tüccara ulaştırıyor. Söz konusu tüccarın , Delisse Alla Coca'yı yıllardır Avrupa'nın hemen her ülkesine sattığı ortaya çıkınca skandal büyüyor. Öyle ki bu çayın satışı serbest ve internetten de kolayca elde edilebiliyor!

Peru özellikle 70 ve 80'li yıllarda uyuşturucu üretiminde önemli noktalardan biri olarak biliniyor ancak söz konusu ürünün çay içerisinde neredeyse bedava denilecek bir fiyata Avrupa'ya dağıtılmasının ardında yatan şüpheler oldukça düşündürücü. Çay içerisinde satılarak uzun kullanımlar sonrasında bağımlılık yapabilecek kokainin uyuşturucu mafyası tarafından yeni bir pazarlama stratejisiyle ortaya çıktığına inanan İtalyan Narkotik birimi, Cenova'nın bu operasyonda pilot bölge seçildiğine inanıyor.

Sosyal medya kullanıcıları ise Delisse Alla Coca adı verilen çayı nereden bulabileceğinin peşine düşmüş durumda... Olay hala araştırılırken Perulu tüccar gözaltında ifade veriyor.