Sinema dünyasının en büyük mahalle kavgası: Civil War

Sinema dünyasının en büyük mahalle kavgası: Civil War
Sinema dünyasının en büyük mahalle kavgası: Civil War
Öncelikle baştan uyarmış olalım bu yazı sert dozda spoiler içeriyor, bu sebeple film hakkında detayları bilmek istemiyorsanız hemen bu sayfayı kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi gelelim sinema dünyasının en büyük mahalle kavgasına şahit olacağımız filmin detaylarına. Tanıtım filmi yayınlandı ve sır perdesi yavaş yavaş aydınlandı...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Tanıtım filmine bakınca sanki Iron Man tek başına kalmış da Kaptan Amerika'nın yanında yer alan arkadaşlarıyla sıkı bir mücadelye girişmiş gibi. Fakat aslında durum görüldüğü gibi değil. Aylar öncesinden Marvel karakterleri arasında nasıl bir kamplaşma olacağı konusunda yazılar yayınlanmaya başladı, çoğu bilgi doğru olmakla birlikte bazı soru işaretleri de akıllarda kaldı...

Comicbook.com bu soru işaretlerini giderecek bir takım bilgilere ulaştı ve cephenin iki tarafını keskin çizgilerle görmüş olduk. Şimdi karşımıza iki takım çıkacak, takımlardan birinin başında Kaptan Amerika diğerinin başında ise Iron Man var gibi görünüyor. Peki nasıl bir adam paylaşması olmuş?

1. Kaptan Amerika'nın takımı

Kaptan Amerika'yı fazla milliyetçi bir figür olması sebebiyle ABD dışında çok da seven tutan yoktur sanırız. Ülkemizde de sorsanız Kaptan Amerika mı yoksa Iron Man mi diye şüphesiz Iron Man diyen daha çok çıkar. Ama işte Kaptan Amerika, adından mütevellit doğduğu topraklarda torpilli bir vatandaş haliyle yanında yer alan da çok oluyor...

Winter Soldier

Kış Askeri olarak bilinen bu tek kolu mekanik arkadaş, Kaptan Amerika'nın kadim dostu ve bir önceki filmdeki düşmanıydı. Şimdi eski dostlar bir araya geliyor ve bu ittifak yüzünden Kaptan Amerika devletin gözünden düşüyor.

Falcon

Mekanik kanatlara sahip Falcon, Kaptan Amerika'nın yine bir önceki filmde tanıştığı bir eleman. Sıkı bir dost ve gözü kara bir fedai olan Falcon, yine Kaptan Amerika'nın yancısı konumunda

Ant Man

Geçtiğimiz aylarda gösterime giren Karınca Adam, Marvel'ın sinema dünyasına yeni tanıttığı bir çizgi roman kahramanı. Üstünde taşıdığı teknolojiyle karınca boyutlarına küçülebilen bir karakter olan Karınca Adamın, Kaptan Amerika'ya karınca kararınca bir destekte bulunacağı biliniyor.

Hawkeye

Okçuluk yetenekleriyle DC Comics'in Arrow karakterinin laciverti konumunda olan Hawkeye, hemen hemen bütün Marvel karakterlerine yancılık etmesiyle biliniyor bu mahalle kavgasında ise Kaptan Amerika'dan yana saf tutacak gibi.

Scarlet Witch

Avengers'ın son macerasında önce Ultron'un yanında sonra Ultron'a karşı duruşuyla dikkat çeken yeni nesil bir kahraman olan Scarlet Witch'in doğa üstü yetenekleriyle Kaptan Amerika'ya destek olması bekleniyor.

Ajan 13

Ajan 13 daha önce baskın bir karakter değildi, yine çok baskın olmayacak ama ucundan kıyısından kendisini görüyorduk, yine ucundan kıyısından olmakla birlikte Kaptan Amerika'nın yanında saf tutacak.

Black Widow

Karadul'un durumu biraz karmaşık Iron Man'in yanında yer alır gibi gözüküp Kaptan Amerika'ya destek vererek biraz kafaları karıştıracağa benziyor.

Defenders

Marvel serilerinde tanınan bir ekip olan Defenders, Kaptan Amerika'ya "Öl de ölelim reis" modunda bir destek verecek gibi gözüküyor.


2. Iron Man'in takımı

Iron Man her ne kadar iğneleyici tavırlarıyla uyuz bir karakter olsa da açıkçası gönlümüzde kazandığı sempatisiyle izleyici olarak yanında yer alacağımız bir kahraman. Üstünde Amerikan bayrağıyla koşturan post-modern faşist diyebileceğimiz bir Kaptan Amerika'dan ziyade, parlak zekalı bir Iron Man candır...

War Machine

Iron Man'in grisi işte... Kimin yanında saf tutmasını bekliyordunuz ki?

Vision

Son Avengers filminde ortaya çıkan Vision karakteri Iron Man'in bir başka ürünü desek yeridir. Ultron için tasarlanan bir bedenle, Iron Man'in tasarladığı bir yapay zekanın harmanı olan Vision sahip olduğu güçlerle DC Comics'in Superman'ine denk gelen bir konumda. Tek başına Kaptan Amerika ve bütün takımını yerle yeksan etmesi bile muhtemel.

Spider Man

Örümcek adamın pek çok filmi çekildi ancak şimdiye kadar onu diğer Marvel karakterleriyle yanyana göremedik. Örümcek adam Civil War da bu çetin mahalle kavgasına dahil olacak ve Iron Man'in yanında saf tutacak. Helal olsun, delikanlı çocukmuş...

Hulk

Kesin olmamakla birlikte Hulk'un Iron Man'in yanında ufak da olsa bir rolle yer alacağı beklentiler arasında.

Black Panther

Kara Panter, Marvel'ın yine bu filmle birlikte sinema dünyasına tanıtacağı bir karakteri olacak. Kıyafeti olsun, duruşu olsun her şeyiyle DC Comics'in Batman'ini andıran Kara Panter, bu kavga dövüş içerisinde Iron Man'e destek çıkacak.

Agents Of Shield / Inhumans

Dizisiyle bütün dünyayı saran Agents Of Shields, Inhumans olarak bilinen karakterleriyle Iron Man'in gençlik kolları kıvamında taşsa taş, sopaysa sopayla desteklerini esirgemeyecekler ve ortaya cabbar ceval bir kavga çıkacak.


3. Thor

Thor diyoruz ancak bu filmde Thor karşımıza çıkmayacak, çıksa bile "Ben tarafsızım beyler, iyi olan kazansın." modunda bir tavır takınırsa şaşırmayın. Her ne olursa olsun Civil War, sinema dünyasının şimdiye kadar gördüğü en büyük mahalle kavgası kıvamında olacak. Her ne kadar sinema tutkunları olarak Batman VS Superman filmini daha bir merakla beklesek de Civil War bambaşka bir projeye dönüşecek gibi...