Şirketinizin düzenlediği yılbaşı partisinde dikkat etmeniz gereken 13 insan tipi

Şirketinizin düzenlediği yılbaşı partisinde dikkat etmeniz gereken 13 insan tipi
Şirketinizin düzenlediği yılbaşı partisinde dikkat etmeniz gereken 13 insan tipi
Yılbaşı geldi çattı. Çalışan kesimin bütün bir sene merakla beklediği şirketler tarafından düzenlenen yılbaşı partileri de birer birer gerçekleşmeye başladı. Bütün bir senenin yorgunluğunun atıldığı, zam müjdelerinin, terfilerin ve izin günlerinin havada uçuştuğu bu eğlencelere katılmış ya da katılacaklar için dikkat etmeleri gereken insan tiplerini bir araya topladık...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Koca bir yılı ardınızda bırakıyorsunuz, kah üzüldünüz kah sevindiniz ama var gücünüzle çalışarak bir seneyi daha devirdiniz. Çoğunuz "Çok şükür kovulmadan 2016'yı da gördük" gibi tesellilerle avunurken, bir kısmınız da "Yeni yıl zammını da kopardık..." gibi sevinçlere boğulabilir. Bütün bu duygusal sarmalların içerisinde bir de şirketinizin düzenlediği yılbaşı partisine katılmışsanız işiniz iş... Belki de kariyerinizi, iş hayatınızı baştan sona değiştirecek anlara şahit olabilir ya da bizzat o anların kahramanı olarak hafızalarda yer edebilirsiniz. Bu partilere "gözlemci" modunda katılanlar için dikkat etmeleri gereken 13 insan tipini sıraladık. Aman bu arkadaşlara dikkat...

1. Çizgilerinden çıkan İK müdürü Nazife Hanım

Nazife Hanım tarzında vatandaşlar şirketlerinin resmiyet ve duruş sembolleridir. Yılbaşı partisinde az da olsa bütün sene sergilediği o "şirket vitrini" konumundan sıyrılır ve çizgilerinden çıkmaya kalkabilirler. Pek alışkın olmadıkları alkolün de etkisiyle bir garip hallere bürünebilirler. Bu anları oturup keyifle izleyin hatta videoya alın, sene içerisinde "Performansından memnun değiliz" konulu bir toplantı düzenlemeye kalkarsa, Youtube'a koyacak bir şeyleriniz olur elinizde...

2. Gizli aşıklar Aslı ile Kerem

Şirket içerisinde asla yanyana gelmeyen gelseler bile "sadece arkadaşız" modunda takılan elemanların bu tip partilerde birden gizli aşklarını ortaya çıkartan figürler sergilediklerini görebilirsiniz. Aslı ve Kerem gibi çalışanlara bu partilerde dikkat etmek gerekebilir, belki de aylardır platonik bir aşkla uzaktan izlediğiniz ofis arkadaşınızın gizli bir ilişkisi olduğu ortaya çıkabilir. Yeni yıla hüsranla da olsa, gereksiz bir ilan'ı aşk hareketinden kurtulmuş olarak girme şansını tepmeyin.

3. "Dans edelim mi?" bonuslu Faruk Bey

Faruk Bey gibi ofisin sözde ağabeyi olan çalışanların da içlerindeki kazanovayı bu tip partilerde ortaya çıkarttıklarına şahit olmak hiç de uzak bir ihtimal değildir. Kadın çalışanların uzakta durması, erkek çalışanların bir zahmet "Faruk ağabey sen çok içtin haydi seni eve bırakalım" şeklinde müdahale etmesi gerekebilir. Aman dikkat...

4. Katıksız bir DJ çıkan muhasebeci Cemil Bey ve yancısı

Şirketinizde disiplinli ve sadık bir çalışan olarak bilinen, sosyal hayatı konusunda pek renk vermeyen muhasebeci Cemil gibi iş arkadaşlarınız da bu tip partilerde gizli yeteneklerini ortaya koyabilirler. Hatta şirkette hiç ummadığınız bir çalışanın da onun bir numaralı yancısı olduğu ortaya çıkabilir. Bu tip partilerde enstruman yeteneklerini, DJ'lik özelliklerini ortaya çıkartan pek çok çalışan yeni yıla yeni bir imajla girer.

5. Sorunlu müdür Kemalettin Bey

Her şirkette hareketleriyle herkesi gıcık eden bir adet müdür zorunlu olarak bulundurulur. Belki de iş yasasında böyle bir madde vardır bilemiyoruz ancak illa vardır öyle bir müdür. Kemalettin Bey gibi bu tip müdürler, yılbaşı partilerinde de tarzlarıyla farklarını ortaya koyarlar. Garip hareketlerle dikkat çekmeye çalışırlar, bütün çalışanların "Gene başladı bu manyak" şeklinde iç geçirmelerine karşın patronlar garip bir şekilde "Çok sempatik adam bu Kemalettin Bey" gibi takdir eden cümleler kurabilirler. Sinir krizi geçirmemek için görmezden gelmeniz şiddetle tavsiye edilir.

6. Bu sene de emekli olmayan Burhan Dayı

Şirketlerin bazı demirbaş çalışanları vardır. Yaşça o kadar büyüktürler ki ağabey kelimesi üstlerinde hafif kalır. Dayıdır, amcadır, dededir artık onlar. Askerliklerini Büyük Hun Devleti ordusunda yapmış olmalarına karşın çalışmak için asla yaşla değillerdir, olmamışlardır, olmayacaklardır da. Burhan Dayı gibi çalışanlar yüzünden nice genç yetenekler terfi alamaz. İstifa etmediği için biriken tazminatı sebebiyle istifa da etmez bunlar. Yılbaşı partilerinde de "Bir senelik tazminat daha çaktık..." konulu dans figürlerini sergilerler.

7. Fos çıkan stajer Emre

Emre gibiler, üniversite hayatı bir hayli renkli geçen ve şirkete her sabah, dün geceden kalma olarak gelen sözde ortam çocuğudurlar. Herkes onlardan yılbaşı partisinin yıldızı olmasını bekler ancak Emre'nin çizdiği imaj aslında tamamen bir hayal ürünüdür. Her gece Playstation oynamaktan sabahları kafası bir milyondur. Üniversitesinin en ezik elemanıdır. Hayatında bir kez bile bir partide bulunmamıştır. İş yerinde çizdiği hayali imaj, yılbaşı partisinde yaşadığı kültür şokuyla birlikte kaybolur gider.

8. Terfi alan adam Selçuk

Yeni yıla terfi alarak giren Selçuk gibi çalışanlar, bu tip partilerde birer karizma abidesi kesilirler. Yaşadıkları haklı gurur yüzünden partinin megalomanı olmaktan bir gıdım öteye gidemezler. Bir sene önce bütün ofisin en sevdiği adamken, yaşadığı bir gecelik şımarıklık geri kalan kariyeri boyunca şirketin en gıcık adamı olarak fişlenmelerine sebep olur.

9. Asosyal Mehmet Bey ve çilesi

Şirketin aile babası, kendi halinde sakin bir çalışanıdır Mehmet Bey. Değil yılbaşı partisinde bulunmak, milli takımın attığı bir golde bile nasıl sevineceği konusunda bilgisi yoktur. Vücudu adeta dökme demirden yapıldığı için hareket kabiliyeti yoktur. Öğretim hayatı boyunca beden eğitiminden zayıf almıştır. Bu sebeple de asosyaldir Mehmet Bey, bu tip partilere çalışanlarla kaynaşmak için katılıp, rezil olarak geceyi sonlandırmalarıyla tanınırlar. Yazıktır kendilerine...

10. Çıldıran patron Osman Bey

Osman Bey gibi patronlar alkolün etkisiyle başka bir insana dönüşürler. Yılbaşı partisinde de ipin ucunu kaçırınca zamdır, terfidir, yeni yıl iznidir önüne gelene mavi boncuk dağıtır gibi dağıtırlar. Bir çuval parayı prim olarak gökten bile yağdırabilirler. Herkesin bir senelik sevinci, bir ay sonra bütçe planlaması yapılmadan dağıtılan zamların şirketin iflas etmesine sebep oluşuyla sönüp gidecektir. Bu tip gecelerde şirketin selameti için Osman Bey'e mukayet olmak, "Aman efendim siz sadece bana zam yapın ben arkadaşlara kendi maaşımdan dağıtırım" gibi sözlerle kendisini sakinleştirmek gerekir. Ama o zammı alın, bu fırsat kaçmaz.

11. Nişan atan Melis Hanım

Melis Hanım gibi çalışanlar da yılbaşı partilerinde son derece sıkıntılıdır. Özel hayatları daima çalkantı içinde olan Melis Hanım gibiler, evliliğe giden uzatmalı ilişkileriyle yılbaşından önce illa bir sorun yaşarlar. Nişan atan, kafayı çizmiş, alkole doymuş bir Melis Hanım'ın yılbaşı partisinde yapamayacağı şey yoktur. İş hayatının geri kalanında saygınlığını koruyabilmesi için arkadaşları tarafından en yakın çorbacıya götürülüp sakinleştirilmesi insanlık vazifesidir.

12. Partiye eşiyle gelen Burcu Hanım

Burcu Hanım gibiler şirketin tatlı ablalarıdır. "Ben bilmem eşim bilir" düsturuna sahip olduklarından yılbaşı partilerine de eşleriyle katılırlar. Tam bir sevgi pıtırcığı oldukları ortaya çıkan bu çift yaptıklarıyla gecenin neşe kaynağı olabilir. Her Burcu Hanım'ın içinde bir adet "Safiye Soyman-Faik Bey" potansiyeli yatar. Yakından takip edilmeleri sıkıcı bir geceyi eğlenceli hale getirebilir.

13. "Haydi eve gidelim"ci Volkan Bey

Aslında hepimizin içinde birer Volkan Bey yatar. Zaten bütün yıl aynı insanların yüzünü görerek geçmiştir, bir de şimdi partide aynı suratlara bakarak eğlenmek nasıl mümkün olabilir? Bir tarafta geçen gün fotokopi makinası yüzünden kapıştığı Gamze Hanım, diğer tarafta yıllık izninden çalan patron Hamza Bey, bir başka köşede eski çıktığı Ceren Hanım... Nereye baksa bir hüzün, bir keder. Saatine bakar Volkan Bey, öfler pöfler... Partide yeteri kadar zaman geçirmiş olduğunu hissettiği an tüyüp gitmek için fırsat kollar. Gider de...