Sokağa atılan köpeklerin geçirdiği inanılmaz dönüşüm

Sokağa atılan köpeklerin geçirdiği inanılmaz dönüşüm
Sokağa atılan köpeklerin geçirdiği inanılmaz dönüşüm
Hepsi de açlıktan ölmek üzere ve sefil bir haldeyken bulundular. Ama biraz alaka ve bolca rehabilitasyonun ardından sevgi dolu köpekler oldular.

Bir heves alınan, fakat bakılamayınca sokağa ya da ormana terk edilen evcil hayvanlar doğada nasıl yaşanacağını bilmiyor. Bir çoğu diğer köpeklerin saldırısına uğrayarak, çok kısa süre içinde ölüyor. Diğerleri ise, çok uzun süre çeşitli hastalıklarla ve açlıkla mücadele ediyor. Bu listedeki gibi bazı şanslı köpekler ise, duyarlı bazı insanlar tarafından fark ediliyorlar. Biraz sevgi ve biraz da imaj değişikliğiyle tekrar hayata dönen köpekler, yeni aileleriyle mutlu mesut yaşamaya başlıyor.

Boredpanda.com’un derlediği listeyi okurken gözyaşlarınızı tutamayacağınıza eminiz…

1. Kenzi

San Antonio’daki Cocker Spaniel’ları Kurtarma merkezine getirilen Kenzi, bir hayli ihmal edilmiş ve epey hırpalanmıştı. Ancak biraz sevgi, birkaç banyo ve iyi bir beslenme düzeninden sonra her şey değişti.

2. Dolly

Los Angeles’ta bir kadın, bu minik kanişin çöpten yemek yediğini görmüştü. Hope for Paws adlı köpek kurtarma birimini arayan kadın sayesinde, bu küçük tatlı köpek yeniden hayata döndü. 6 kiloluk kaniş traş edildikten sonra 4.5 kiloluk pis kıl yığını çıktı.

3. Rasta

Kanada’daki Montreal şehrinde bulunan bu küçük köpek öyle garip bir tüy yumağı haline gelmişti ki, köpek olduğunun anlaşılması biraz uzun sürdü. Birbirine geçmiş tüylerinin altında zor bela hareket ediyordu. Temizlendikten sonra ise bambaşka bir hayvana dönüştü.

4. Treasure

2 yaşındaki safkan kaniş Treasure, yoldan geçen bir motorcu tarafından fark edildi. Bulunduğu zaman feci şekilde ihmal edilmiş ve yürüyemez bir haldeydi. Natchez-Adams County Humane Society adlı hayvanları kurtarma birimine getirilen köpek, kirli tüylerinden arındırılıp biraz da ilgi gösterilince, çok güzel bir hanımefendiye dönüştü.

5. Boo

Florida’daki CARES adlı hayvan barınağı ve eğitim merkezine getirilen Boo, yol kenarında bulunduğunda sırılsıklamdı ve çiş kokuyordu. İyice temizlenen minik köpek öyle aç kalmıştı ki, sadece 1.2 gram ağırlığındaydı.

6. Alana

Alana ilk bulunduğunda ilk bakışta köpek olduğunu asla anlayamayacağınız, yer bezinden hallice bir yaratık görüntüsündeydi. Traş edildikten sonra çok genç bir köpek olduğu ortaya çıktı. Çok kısa bir süre içinde de, mutlu mesut yaşayacağı bir eve kavuştu.

7. Miley

Miley çöplerin arasında yaşarken bulundu. Patilerinde, başında, aslında vücudunun her yerinde ciddi yaralar vardı. Bu yüzden de zar zor yürüyebiliyordu. Şimdi ise Miley yeni bir evde ve onu çok seven bir aileyle yaşıyor.

8. Ellen

Trio Animal Foundation adlı kuruluş Ellen’ı kurtardığında ilkişleri tüylerini tıraş etmek oldu. Çünkü küçücük hayvanın tüyleri öyle uzamış ve karmançorman olmuştu ki, tüylerinin kökleri ağırlıktan yara olmaya başlamıştı. Simsiyah bir kıl yumağı halindeki köpekten neredeyse 1 kiloluk tüy ve pislik çıktı. Ellen şimdi 2 yaşında ve yeni bir hayat için hazır.

9. Theo

Theo’nun ailesi evlerinden taşınınca, bu küçük teriyeri geride bırakmaya karar vermiş. Hope For Paws adlı köpek kurtarma ekibi Theo’yu bulmadan önce, 1 yılını sokaklarda, pislik ve sefalet içinde yaşayarak geçirmiş. Şimdi ise renkli papyonunu mutlulukla taşıyan, sağlıklı bir köpek.

10. Betty

Bu mahzun bakışlı küçük köpek, sahipleri tarafından sokağa atılmış. Yaşadıkları onu öyle üzmüş ki, başlarda insanlarla göz teması kurmaktan kaçınıyormuş. Ancak onu bulan iyi insanların ilgisi ve sevgisi sayesinde artık o günlerini geride bıraktı ve şimdi yeni bir aileyle tanışmak için bekliyor.

11. Woody

Böyle tatlı bir köpeğin kucaklarda taşınması, evin baştacı edilmesi gerekirdi. Oysa Woody’nin sahibi öldükten sonra kimse ona bakmak istemedi ve küçük Woody de sokağa atıldı. Aylarca bir binada saklandı ve kimsenin ona yaklaşmasına izin vermedi. Bir süre sonra kurtarıldığında ise, tek gözünün görmediği fark edildi. Çünkü sokakta yaşarken gözü mikrop kapmış ve bir süre sonra da kör olmuştu.

12. Iggy

Iggy adlı Golden Retriever, ilk olarak Meksika’da görüldü. Köpeğin gözünün feci şekilde şiştiğini fark eden ve sokakta yaşamasına gönlü el vermeyen birisi, onun fotoğrafını ve hikayesini Facebook’ta yayınladı. İnsanlar Iggy’nin hikayesine o kadar duygulandılar ki, onun ABD’ye getirilip tedavi edilmesi ve yeni bir eve kavuşması için pek çok kişi bağışta bulundu. İlk kurtarıldığında utangaç ve çabuk yorulan Iggy’yi şimdi sakin tutmak imkansız; sürekli koşmak ve insanlarla oynamak isteyen kocaman, mutlu bir köpek haline geldi.

13. Cedar

Karayiplerdeki Antigua Adası’nda bulunan Cedar, açlıktan ölmek üzereyken bulundu. Cedar Golf Kulübü’nde görülen ve Paaws Antigua tarafından kurtarılan köpeğe, bu yüzden Cedar adı verildi. Öyle stres olmuş ve korkmuştu ki, tüylerinin büyük bölümünü kaybetmişti. Fakat bugün Cedar, sevgi dolu bir aileyle beraber yaşıyor.

14. Vita

Açlıktan ölmek üzereyken bulunan Vita bir Alman kurdu. Bulunduğunda yalnızca 31 kilo ağırlığındaydı. Dişi köpeğin rehabilite edilmesi ve sağlığına kavuşması için veterinerler aylarca uğraştı.

15. Shrek

Yaraları, çamura bulanmış kılları ve açlık yüzünden hareket edemez haldeydi Shrek. Düzgün bir köpek gibi görünmesi içinse çok basit bakımlardan geçmesi yeterli oldu. Önce tıraş edildi, ardından düzgünce beslenmeye başladı. Sağlıklı bir görüntüye kavuşunca, Shrek’in aslında 6 yaşında, malti-poo cinsi bir beyefendi olduğu anlaşıldı. Shrek doğduğu andan itibaren, yavru köpeklerin belli bir yaşa kadar büyütüldüğü ve sonra da pet shoplara satıldığı bir tesiste büyümüştü. Yaşlanınca da sokağa atılmıştı. Yaşı ilerlemiş olmasına karşın, Shrek bir aile tarafından sahiplenildi.

16. Olivia

1 yılın ne kadar büyük bir fark yaratacağını görmek için Olivia iyi bir örnek. Soldaki fotoğrafta, hayvan barınağından alınan Olivia’yı görüyorsunuz. Açlıktan kemiklerinin her biri sayılabilir hale gelmiş. Sağda ise, bir yıl sonra, özgüvenine ve sağlığına kavuşmuş haldeki fotoğrafını görüyorsunuz.