Son 13 yılda çekilmiş Ortadoğu'ya dair 13 film

Son 13 yılda çekilmiş Ortadoğu'ya dair 13 film
Son 13 yılda çekilmiş Ortadoğu'ya dair 13 film
Ortadoğu'da özellikle Körfez Harekatı ile başlayan süreçte yaşanan karışıklıkları konu alan bir çok sinema filmi yapılıyor. Komşu coğrafyamızda meydana gelen olayları bir anlamda dünyaya duyuran bu filmlerden sizler için bir derleme hazırladık. İşte Ortadoğu'daki karışıklıklara dair 13 film!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Sinema yaşamadığımız dönemleri, görmediğimiz toprakları tanımak için en etkili yollardan biri. Dünya üzerinde pek çok kişi ülkeler ve olaylara dair izlenimlerini sinema filmlerinden ediniyorlar. Lübnan, Kuveyt, Irak, İran... Hepsi burnumuzun dibinde savaş ve iç karışıklıklarla boğuşan ülkeler. Haber bültenleri ve belgeseller dışında sinema sektörü için de bir senaryo deposu olma niteliğini taşıyan bu coğrafyaya dair bir çok film çekildi ve çekilmeye de devam ediyor. Savaşlar, operasyonlar, sosyal değişimler... Ortadoğu 'yu bir de sinemanın gözüyle görün.

1. Spy Game (2001)


Beyrut'un 80'lerde yaşadığı karışıklığı mercek altına alan Spy Game'de CIA ajanlarının bölgede hangi zorluklar arasında Uluslararası suçlarla mücadele ettikleri anlatılıyor. Tony Scott imzalı filmde usta oyuncu Robert Redford'a Brad Pitt eşlik ediyor. Spy Game'de Çin - Amerikan ilişkileri üzerine kurulu bir hikaye üzerinden, Beyrut sokaklarındaki şiddetin ortasında kendimizi buluyoruz. Film bir rehine kurtarma operasyonunun ne kadar karmaşık bir hal alabileceği ve ne tür fedakarlıklar yapılabileceğini film heyecan içerisinde seyirciye sunuyor.

IMDB Puanı : 7

2.Syriana (2005)


İran ve Lübnan arasında mekik dokuyan filmde Basra körfezi etrafında ekonomik çıkarlar etrafına dönen bir senaryoya sahip. Bölgedeki güç dengeleri ve iş bağlantılarının, Ortadoğu'ya olan etkileri filmin ana unsurları olarak öne çıkıyor. George Clooney ve Matt Damon'u yine bir arada görmemizi sağlayan film, daha çok yazdığı senaryolarla adından söz ettiren Stephen Gaghan'ın elinden çıkmış. Syriana; Vur Emri, Havoc, Traffic gibi filmlerin de yönetmenliğini yapan Gaghan'ın yönetmen koltuğunda oturduğu son sinema fimi.

IMDB Puanı: 7

3.Tiger And The Snow (2005)


İtalyan yapımı filmde 2. Irak savaşı sırasında bölgede bulunan ve yaralanarak mahsur kalan eski eşini kurtarmak için kendisini savaşın ortasına atan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Savaşa biraz mizahi biraz da duygusal açıdan bakan filmde aşk teması üstünde duruluyor. Başrolünde Roberto Benigni'yi görebileceğimiz filmde Jean Reno'yu bir Irak'lı olarak izliyoruz. Tipik bir Roberto Benigni filmi olma özelliğini taşıyan filmde, aslında Avrupa'nın savaşa karşı bakışı da filmin alt metnine yedirilmiş durumda. Savaş ve kanın ortasında çılgın bir aşığın bir noktada şiddeti görmezden gelişine şahit oluyoruz.

IMDB Puanı: 7.2

4.Jarhead (2005)


Irak'a düzenlenen ilk operasyonu konu alan Jarhead, körfez operasyonu sırasında bir keskin nişancı Amerikan askerinin eğitimi ve saha tecrübeleri üzerine kurulu bir senaryoya sahip. Film savaş psikolojisinin insan üzerindeki etkilerini izlemek için bir belgesel niteliğinde. Jake Gylenhaal ve Jamie Foxx gibi isimleri kadrosunda barındıran filmin yönetmeni Skyfall ve Azap Yolu gibi filmlere imza atan Sam Mendes. Filmin tam olarak Amerikan askerinin  savaşa ve şiddete bakış açısını yansıttığını söyleyebiliriz. Genç ve hayattaki ideallerini henüz oturtamamış binlerce adamın bir anda savaş ortamında maruz kaldıkları baskı ve stresin onları ne noktaya sürüklediğini film eleştirel bir dille karşımıza koyuyor.

IMDB Puanı: 7.1

5.Kingdom (2007)Suudi Arabistan'da bir Amerikan üssüne düzenlenen saldırı sonrasında olayı araştırmak için bölgeye gelen bir FBI takımının teröristlerle mücadelesini konu alan film, iki tarafın amansız mücadelesine değiniyor. Başrolde Jamie Foxx'u izlediğimiz filmin en çarpıcı noktası hem teröristlerin hem de CIA ajanlarının birbirleri için söyledikleri "Onları mahfedicez" cümlesi. Collateral, Battleship ve Lone Survivor gibi filmlere imza atan Peter Berg'in yönettiği The Kingdom; aslında şiddet eleştirisi getirmek isterken, beşikten mezara bir düşmanlığı da ortaya koyuyor.

IMDB Puanı: 7.1


6.Persepolis (2007)İran'ın son çeyrek yüzyılını anlatan ve İslam devriminin yarattığı değişiklikleri küçük bir kızın gözünden anlatan Persepolis, bir animasyon film. Çok fazla bilinen yapımlara imza atmayan Vincent Paronnaud ve Marjane Strapi'nin elinden çıkan Persepolis'te mevcut İran rejimi ağır bir dille eleştiriliyor ve kısıtlanan özgürlüklere vurgu yapılıyor. Bir nevi sistem eleştirisi sınıfında yer alan yapımın seslendirme kadrosunda Chiara Mastroianni ve Catherine Deneuve bulunuyor.  

IMDB Puanı: 8

7.Body Of Lies (2008)Ürdün'de bir terörist grubun peşindeki bir CIA görevlisinin başından geçenleri anlatan film, özellikle Ortadoğu'daki yerel istihbaratların gücünü gözler önüne seren objektif bir Ridley Scott filmi. Leonardo Di Caprio'nun Oscar'a bir kez daha yaklaştığı bir performans sergilediği filmde Russel Crowe'u ender olarak görebileceğimiz kötü bir karakteri canlandırırken buluyoruz. Mark Strong'un Ortdoğulu bir istihbarat şefi rolünde başarılı bir oyunculuk sergilediği film, Amerika'nın bölgeye aslında ne kadar hakim olduğuna dair bir eleştiri niteliğinde.

IMDB Puanı: 7.1

8.Hurt Locker (2008)


2. Irak savaşı sırasında bölgede bulunan bomba imha uzmanlarının başından geçenleri, savaş psikolojisinin insan üzerindeki etkileriyle işleyen Hurt Locker, Oscar ödüllü bir yapım. Jeremy Renner'in başrolde yer aldığı filmde, Irak'ın tuzaklarla dolu sokaklarında ölümle yaşam arasında kalan askerlerin mücadelesi bir noktadan sonra savaşın bir bağımlılık olduğuna dair bizi inandırmaya başlıyor. Genelde erkek yönetmenlerin imza attığı savaş filmlerine aykırı olarak Hurt Locker'da başarılı kadın yönetmen Kathryn Bigelow'un gözünden bir Irak portresi izliyoruz.

IMDB Puanı: 7.6

9.Stoning of Soraya (2008)İran'ın sosyal ve kültürel yaşamına yakından bakmamızı sağlayan Soraya'da uğradığı iftira üzerine kendisine kurulan tuzakla recm edilen bir kadının hikayesi anlatılıyor. Daha çok televizyon yapımlarına imza atan İran asıllı Cyrus Nowrasteh'i yönetmen koltuğunda gördüğümüz film, aslında bir İranlının gözünden mevcut İran rejimini ve sosyal hayatını eleştirel bir bakış açısıyla izlememize olanak sağlıyor. Kadının toplumdaki yeri ve cezalandırma politikası üstünde çok çarpıcı bir dil kullanılan filmin kadrosunda da yine İranlı isimleri görebiliyoruz. Özellikle Shohreh Aghdashloo'nun üstün bir performans sergilediği yapım her ne kadar recm sahneleriyle rahatsız edici olsa da, yaşananları tüm çıplaklığıyla ortaya koyarak izleyiciyi sarsıyor. 

IMDB Puanı: 8


10.Greenzone (2010)Savaşın gerçek sebeplerine vurgu yapan ve insan hayatı ile bu sebeplerin dengesine değinen Greenzone yine 2. Irak savaşının konu alan bir film. Matt Damon'un başrolünde olduğu yapımın yönetmen koltuğunda daha önce Bourne Identity serilerine imza atan Paul Greengrass bulunuyor. En son Captain Phillips filmini izlediğimiz Greengrass'in eleştirel bir alt metin kullandığı ender filmlerden biri Greenzone.

IMDB Puanı: 6.9

11.Argo (2012)İran'daki İslam devrimi sonrasında İran'da yer alan Amerikalı konsolosluk görevlilerinin ülkelerine getirilmeleri için CIA'in yaptığı çalışmaları konu alan film gerçek bir hikaye üzerine dayanıyor.  Ben Affleck'in hem yönetip hem de oynadığı yapımda Bryan Cranston'u da izleyebiliyoruz. Hollywood dünyasının arka yüzünü de görmemize olanak sağlayan Argo, Ben Affleck'in aday olmadığı halde Oscar kazandığı başarılı bir yapım.

IMDB Puanı: 7.8

12.Zero Dark Thirty (2012)


Usama Bin Ladin'in 10 yıl süren yakalanma hikayesini konu alan film, Ortadoğu coğrafyasına ve insanına CIA gözüyle bir bakış atma olanağı sunuyor. Kathryn Bigelow'un, Amerika'nın Ortadoğu operasyonlarına yönelik bir başka denemesi olan filmin kadrosunda Jessica Chastain, Joel Edgerton ve Chris Pratt gibi isimler bulunuyor. İnsan avının ne kadar stresli ve yoğun bir süreç olduğunu gözler önüne seren Zero Dark Thirty, yaşananları bir belgesel günlüğü niteliğinde sunuyor.

IMDB Puanı: 7.4

13.Boys of Abu Gharib (2014)2. Irak savaşı sırasında Ebu Garip hapishanesinde yaşanan olayları ve sonrasını konu alan film, kimilerine göre yanlı kimilerine göre objektif bir anlatıma sahip. Hapishanede tüm dünyanın gözleri önüne serilen işkenceleri bir bakıma hafifleten bir dile sahip olan film her ne kadar, savaş şartlarının Amerikan askerlerini ne duruma getirdiğini anlatmaya çalışsa da, yaşananların biraz üstünü kapatan bir günah çıkartma yapımı olarak tanımlanabilir. Daha önce Listen To Your Heart ve Catch gibi yapımlarda gördüğümüz Luke Moran'ın yazıp, yönetip ve oynadığı film konuyu ele alışı bakımından eleştiriliyor.

IMDB Puanı: 5.2