Son dakikada hazırlanacak yılbaşı sofraları için 7 yemek tarifi

Son dakikada hazırlanacak yılbaşı sofraları için 7 yemek tarifi
Son dakikada hazırlanacak yılbaşı sofraları için 7 yemek tarifi
Hiç hesapta yokken aileniz ve arkadaşlarınızı bu akşam evinizde misafir etmeye karar verdiyseniz, hem zengin, hem de hazırlaması kolay bir yemek menüsüne ihtiyacınız olmalı. Öyleyse buyrun 7 yılbaşı tarifimize...
Haber: EVREN AYBARS / Arşivi

Konu yeni yıl yemeği olunca, menü mutlaka zengin olmalı diye düşünenlerdenim. Bu yüzden kırmızı etinden tatlısına, Fransız usulü Ratatouille’den basit ızgara yemeklerine kadar pek çok yemek tarifimi sizlerle paylaşıyorum. Son dakikada oluşan yılbaşı davetlerinizde hepsini kullanabilir, misafirlerinize lezzetli bir akşam yaşatabilirsiniz.

Yemeklerin tariflerini okumak ve hazırlanış videolarını izlemek için başlığına ya da görsele tıklamanız yeterli. İşte zengin bir yılbaşı menüsü için hazırladığım 7 yemek tarifi!

1. Beef Wellington

radikal

Beef Wellington, orijinal tarifinde bonfilenin mantarlı bir karışım, kaz ciğeri ve kabaran bir hamur ile etrafının sarılarak pişirildiği muhteşem bir tarif. Meşhur Şef Gordon Ramsay’in imza yemeği aynı zamanda.

2. Kremalı Mantar Sosu

radikal

Pek çok yemek, üzerindeki soslar dolayısıyla daha lezzetli oluyor ancak bu lezzetin yanında artan kaloriler de kaçınılmaz bir sorun. Ancak, konumuz yılbaşı yemeği ise, bir gecelik kaçamak yapmak sorun değil. Bu seferlik kendimize izin verebiliriz. Benim sos olarak en sevdiğim soslardan birisi kremalı mantar sosu. Hem beyaz hem de kırmızı etlerin yanına inanılmaz yakışan bu sosu hazırlamak çok kolay.

3. Bir Fransız klasiği olarak Ratatouille

radikal

Ratatouille dediğimiz zaman bir çokları için akla ilk gelen, yukarıdaki hikaye ile başlayan mükemmel animasyon filmi olmalı. Pixar’ın 2007 yılında yayınladığı Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar ödülü de almıştı. Ratatouille, Fransa ’nın Nice kentinde ortaya çıktığı düşünülen bir yemek. Domates ve çeşitli sebzeler ile pişirilen bu yemek, genellikle yan ürün olarak kullanılmakla birlikte, istenirse ana yemek olarak bile tüketilebiliyor.

4. Evde ızgara antrikot


radikal


Güzel ülkemizde her erkek bir gün mangal başına geçmiştir veya geçecektir. Bahçeniz yoksa evde mangal yapmak pek mümkün değil. Ama günümüzde evde mangala yakın performansta ızgara yapmak için farklı çözümler mevcut. Yılbaşı gecesinde gelecek konuklarınız içinde bu şekilde bir hazırlık yapabilirsiniz, hem de çok kısa sürede.

5. Somon Gravlax (Somon Lakerda)

radikal

Somon Gravlax orijinal olarak İsveç’ten gelen bir tarif, hazırlanış olarak bizim lakerdaya benziyor ama daha hızlı hazırlanıyor, hazırlanışı itibariyle de bence kendisine Somon Lakerda demenin de hiç bir sakıncası yok.

6. Rokfor soslu bonfile tarifi

radikal

Konu yeni yıl yemeği olunca, menü mutlaka zengin olmalı. Ben hindi konusunda çekimserim, en az 5 kg’lık bir kuşu düzgün pişirmek, kurumamasını sağlamak zaten büyük bir hüner gerektiriyor, bir de bunu kim yiyecek diye düşününce, genellikle farklı bir ana yemek hazırlıyorum. Genellikle kırmızı et düşkünlüğüm de bilindiği için, benzer bir eğilimle hazırladığım bu tarifi sizlere anlatmaya karar verdim.

7. Truffle Çikolata

Çikolatanın mutlulukla bir ilgisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanalı uzun zaman oldu. Mutluluk hormonu serotonin salgılanmasında destek veren bir malzeme kakao ve çikolatada bol bol mevcut elbette. Benim şahsi tercihim, genellikle bitter çikolatalardan yana.