Sosyal medya fenomeni Iraklı Rambo bir kahraman mı yoksa değil mi?

Sosyal medya fenomeni Iraklı Rambo bir kahraman mı yoksa değil mi?
Sosyal medya fenomeni Iraklı Rambo bir kahraman mı yoksa değil mi?
Savaş bazen öyle karakterleri ortaya çıkartıyor ki, sosyal medya kayıtsız kalamıyor. IŞİD'le mücadelede belki de ilk 'kahraman' diyebileceğimiz karakter Irak'ta ortaya çıktı. Baktığınız zaman bir Marvel karakterini andıran Ebu Azrail, tüm dünyanın sempatisini kazanmışa benziyor.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Lakabı "Azrail'in Babası" sosyal medya onu Ebu Azrail olarak tanıyor. Asıl adı Eyüp Falih el Rubayi, eski bir Şii Mehdi Ordusu mensubu ve Beşar Esad'a karşı ayaklanan muhaliflere karşı savaşmış bir asker. Ona Ebu Azrail lakabını kazandıran hikayesi ise tahmin edileceği üzere tam bir ölüm makinesi olması. Ebu Azrail'in sosyal medyada yüz binlerce hayranı var ve IŞİD'e karşı savaşmak isteyen herkes onunla tanışmak istiyor.

Ebu Azrail ilk olarak 2015'in başlarında ismini duyurmaya başladı. BBC ve pek çok haber ajansının dikkatini çeken Ebu Azrail, IŞİD militanlarına işkence yaparken çekilen görüntüleriyle de çok tartışılan bir figür oldu. 5 çocuk babası olan Rubayi savaşın dışındaki hayatında ise sakin ılımlı bir insan olarak tanınıyor. Hatta onun aslında Üniversitede Fizik öğretmeni olduğu da iddia ediliyor. Ancak Ebu Azrail'in İran ajanı olduğuna dair şüpheler de yok değil, gerçek kimliği konusunda derin şüpheler olan Ebu Azrail hakkındaki en net bilgi ise tam bir IŞİD militanı avcısı olduğu.

Esprili bir karaktere sahip olan Ebu Azrail, pek çok araştırmacıya göre bir propaganda aracı olarak kullanılıyor ancak eylemlerinin gerçekliği konusunda şüphe yok. Kendisine "IŞİD'in hedefinde olmaktan korkmuyor musun?" diye soranlara "Kaderde ne yazılıysa o olur." gibi cevaplar vererek cesaretini gösteriyor ve tüm eylemlerinde "İlla Tahin" yani "Sadece un kalır" sloganını kullanıyor. Burada vermek istediği mesaj IŞİD'den geriye sadece un kalacağı... 2014'ten bu yana aktif olarak savaşın içinde olan Iraklı Rambo, 1970 doğumlu ve IŞİD'e karşı kendisini en net şekilde ortaya koyan figür olarak görülüyor.

Ülkemizde de Iraklı Rambo olarak nam salan Ebu Azrail, bir bakıma Hollywood'un yıllardır süsleyip püsleyip önümüze koyduğu antikahramanların vücut bulmuş hali gibi. Sosyal medyada bu kadar ilgi görmesinin başında da bu faktör geliyor. Hem esprili, hem gizemli bir özel hayatı var, IŞİD'in hedefinde olmasına rağmen yok edilemiyor, acımasız, yadsınamaz derecede güçlü ve sempatik. Madalyalar alıyor, devlet televizyonunda canlı yayına çıkıyor. Üst düzey yetkililer tarafından kahraman olarak gösteriliyor.

Tehlikeli olan, belki de yüzlerce kişiyi öldürmüş bir figürün özellikle gençler tarafından kahraman olarak görülmesi, rol model olarak alınması. Tetöristlerle mücadelede elbette Ebu Azrail gibi figürler ortaya çıkacaktır ancak kahraman olarak nitelendirilip, nitelendirilmeyeceği önümüzdeki yıllarda tez konusu olacak türden bir tartışma. Özellikle cesetleri parçalaması, işkence yapması gençler için ne kadar doğru bir örnek?

Sonuçta sinemada Ebu Azrail'i aratmayan pek çok karakter bize kahraman olarak sunuluyor, onlar kahramansa Ebu Azrail ne oluyor? Bir Rambo, bir Punisher hatta bir Iron Man hangi özellikleriyle kahraman ve Ebu Azrail hangi özellikleriyle kahraman değil ayırt etmek açıkçası çocuklar ve gençler için oldukça zor...

Gelen son bilgiler Ebu Azrail'in 2 ay önce öldürüldüğü yönündeydi ancak kendisi sadece sakatlandığını söyleyerek takipçileriyle aşağıdaki fotoğrafı paylaştı. Fotoğraf Kanada'dan Yeni Zelanda'ya milyonlarca Ebu Azrail hayranı tarafından sevinçle karşılandı.