Star Wars gösterimi için sadece ışın kılıcına vize çıktı

Star Wars gösterimi için sadece ışın kılıcına vize çıktı
Star Wars gösterimi için sadece ışın kılıcına vize çıktı
Star Wars serisinin 7. filmi 17 Aralık'ta vizyona girecek. Serinin hayranları şimdiden ilk biletlerin tamamını tüketmiş durumda ve merakla gösterim gününü bekliyorlar. Serinin ikinci üçlemesi 2000'lerin başında vizyona girmiş ve sinema salonlarının önü Star Wars kostümü giymiş izleyicilerle dolup taşmıştı. Ancak bu sefer bu renkli görüntüler tatlı birer anı olarak kalacak gibi...

Star Wars serisinin 17 Aralık'ta vizyona girecek 7. filminin gösterimini yapacak büyük sinema zincirlerinden Cineworld, bu yıl güvenlik kaygıları nedeniyle seyircilerden maskelerini çıkarmalarının isteneceğini açıkladı. Filmlerde kullanılan lazer silahlarının taklitleri ve tehlike potansiyeli taşıyan aksesuarlara da güvenlik elemanları tarafından el konabilecek. Alınan bu kararı emsal gösteren diğer sinema salonlarının da benzer tutumlar takınabileceği konuşuluyor. IŞİD tehdidi sebebiyle kimlik denetiminde sorun çıkartabilecek kostüm ve maskeler hakkında şehir belediyeleri de çeşitli kararlarla karşımıza çıkabilir.

ABD'de daha oynamadan tüm gişe rekorlarını kıran ve Kasım ortası itibarıyla gişe hasılatı 50 milyon doları aşan serinin hayranlarının sinema salonlarına ışın kılıçlarıyla gitmelerinde ise şu an için herhangi bir engel koyulmadı. Star Wars kostümleri için alınan bu karar bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından da olumlu karşılandığı görülüyor. Özellikle oyuncak süsü verilmiş silahların bu yolla kitlelerin içine sokulup terör eylemi yapılması, son Paris saldırılarından sonra daha olası görülüyor.
Hatta bazı kostümlerin canlı bomba teçhizatlarını kamufle etmek için kullanılabileceği de öne sürülüyor. Kaygılar, yaşanan olaylar ışığında haklı bulunabilir. Ancak hayatını Star Wars'a adamış pek çok hayran ve fanatiğin de gösterim günü etkinliklerini doya doya yaşayamayacağı üzüntü yaratıyor. 
Bazı salonlar sadece ışın kılıçlarını serbest bırakırken konuya daha ılımlı yaklaşan salonların sadece yüzleri kapatan maske ve makyajları yasaklaması dikkat çekti. Bazı salonlar ise kostümleri serbest bırakırken yüzleri kapatacak herhangi bir maske ya da makyajla birikte ışın kılıçları dahil bütün silahları yasakladı.