Star Wars serisini gerçek kronolojisiyle izlemek isteyenler için altın rehber

Star Wars serisini gerçek kronolojisiyle izlemek isteyenler için altın rehber
Star Wars serisini gerçek kronolojisiyle izlemek isteyenler için altın rehber
Star Wars serisinin 7. filmi Güç Uyanıyor, 17 Aralık'ta sinema salonlarını sarsmaya hazırlanıyor. Ancak seriye aşina olmayanlar için konudan kopmamak adına Star Wars külliyatının önceki yapımlarını izlemek tam bir bilmece haline dönüşmüş durumda. Çünkü serinin işlediği zaman çizelgesindeki konu o kadar farklı zamanlarda çekildi ki, 17 Aralık'a kadar doğru kronolojiyle konuyu izlemek şu saatten sonra imkansız olabilir!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

İddia ediyoruz şu saatten sonra Star Wars'ı doğru kronolojiyle izlemek için artık çok geç. 17 Aralık'a kadar ihtiyacınız olan toplam süre; 5517 Dakika! Yani 91 Saat yani aralıksız 3,8 gün! Peki nasıl çıkıyor bu hesap? Gelin sizi Star Wars Serisini doğru kronolojide izleme rehberimizle yüzleştirelim.

1. Yıldız Savaşları 1: Gizli Tehlike (19 Mayıs 1999)

133 Dakikalık serinin ilk filmi, orjinal seriden neredeyse 30 yıl sonra çekildi ve konu olarak Anakin Skywalker'ın çocukluğunda güçlerinin nasıl keşfedildiği üzerine yoğunlaştı.


2. Yıldız Savaşları 2: Klonların Saldırısı (16 Mayıs 2002)


142 Dakika süren serinin kronolojide 2. filmi 2002'de vizyona girdi ve bu sefer de Anakin Skywalker'ın gençliği mercek altına alındı. Luke ve Leia kardeşleri dünyaya getiren Padme-Anakin birlikteliği bu filmin yoğunlaştığı bir başka konu oldu. Star Wars'ta Cumhuriyeti koruması için kurulan Clone ordusu filme adını veren unsur oldu.


3. Yıldız Savaşları 2,5: Klon Savaşları (15 Ağustos 2008)

98 Dakikalık Klon Savaşları serinin ilk kez animasyona taşındığı yapım oldu. Bu film seride öyle bir pencere açtı ki, Star Wars külliyatını 4 gün aralıksız izlemeden tamamlamak bir daha mümkün olamayacaktı... Film konu olarak Klonların Saldırısı'nın ardından gelişen süreci mercek altına aldı ve Klon Savaşları'ndan sonra yaşananlar anlatıldı.


4. Yıldız Savaşları 2,75: Klon Savaşları Dizisi (3 Ekim 2008)

6 Sezon 121 Bölüm: 3630 Dakika gibi sürece sebep olan bu dizi belki de serinin tamamını izlemeyi imkansız hale getiren faktör oldu. 6 sezon süren dizi animasyon olarak yayınlandı ve Klon Savaşları başlığı altında 3. filme kadar yaşanan olayları en ince ayrıntılarına kadar açtı.

5. Star Wars 3: Sith'in İntikamı (19 Mayıs 2005)

140 Dakika süren serinin aslında 5. yapımı olan ancak 3. film olarak bilinen bu filmde ise Anakin Skywalker'ın Darth Vader'a dönüşmesi anlatıldı. Bu bir anlamda serinin 70'li yıllarda çekilmiş ilk filmeriyle aradaki bağı kuruyordu. Fakat bu bağın da içinin doldurulması öyle kolay olmayacaktı...

6. Star Wars 3,5: Asiler (3 Ekim 2014)

2 Sezon 33 Bölüm: 990 Dakika olarak süren ve hala yayınlanmaya devam eden Asiler dizisi yine bir animasyon olarak 3. filmden sonra yaşananları anlatarak serinin 1970'lerde çekilen ilk filmlerinden öncesini mercek altına aldı. Darth Vader'ın yanında yer aldığı İmparatorluk güçlerine karşı başlayan isyan hareketinin nasıl oluştuğu bu dizide anlatıldı.

7. Star Wars 4: Yeni Bir Umut (25 Mayıs 1977)

121 Dakika süren serinin ilk çekilen ama aslında kronolojinin 7. basamağında bulunan filmde Darth vader'ın İmparatorluğun gücünü galaksiye yaymaya çalışması karşısında bir isyan hareketiyle karşılaşması konu edildi. İsyanın en gözü kara neferi ise öz oğlu Luke Skywalker'dan başkası değildi...

8. Star Wars 5: İmparator (21 Mayıs 1980)

127 Dakikalık "Empire Strikes Back" yani ülkemizde bilindiği adıyla İmparator, serinin kronolojisinde 8. basamak olmasına rağmen aslında çekilen 2. filmdi. İlk isyan hareketine karşı Darth Vader ve ordularının karşılık vererek savaşın büyümesini konu alan yapım seriyi bir kült haline dönüştüren imgeler içeriyordu.

9. Star Wars 6: Jedi'nin Dönüşü (25 Mayıs 1983)

136 Dakikalık Jedi'nin Dönüşü, bizim 17 Aralık'ta karşımıza çıkacak filmden önce yaşananları gördüğümüz tek yapım olarak tarihte yerini alıyor. Aslında tipik bir "Mutlu son" filmi olan Jedi'nin Dönüşü, Luke Skywalker'ın babasını alt ederek Direniş hareketinin kazandığı zaferi konu alır. Filmin sonunda Darth Vader taraf değiştirip oğlunu korumak istese de hayatını kaybeder ve ruhu iyilerin yanında yer alır. 17 Aralık'ta bu yaşananlardan sonra neler olduğunu görebileceğiz...

Bonus: Oyunlar!

Bununla bitiyor mu bitmiyor tabii! Tüm serinin kıyısında köşesinde kalan zaman aralıklarını konu alan pek çok bilgisayar oyunu da sizin seriyi doğru şekilde takip edebilmeniz için farklı pencereler açıyor. Force Unleashed serisi, Old Republic Serisi, Republic Commando Serisi ve Star Wars Battlefront Serileri konuyu daha derinlemesini takip etmeniz için özel senaryolar sunuyor. Yani hiç boşuna uğraşmayın, Star Wars külliyatının tamamına hakim olmaya muhtemelen ömrünüz de yetmeyebilir... Ne dersiniz, sadece 6 film olaydı iyiydi değil mi?