Tacizcilerini kemerle dövdüler

Tacizcilerini kemerle dövdüler
Tacizcilerini kemerle dövdüler
Kadın haklarının büyük bir problem olduğu ve tecavüz olaylarının endişe verici seviyelerde seyrettiği Hindistan'da 2 kız kardeş, 3 adam tarafından taciz edildi. Kadınlar ise olaya karşı çıkarak, tacizcilerini kemerle dövdü.

RADİKAL - Hindistan’da 3 adam 2 otobüs yolcusunu taciz edince, taciz edilen genç kadınlar kemerlerine sarıldı.

Russia Times’ın haberine göre 22 yaşındaki Aarti ve 19 yaşındaki Pooja, o sırada Rohtak College isimli okullarından çıkmışlardı. Haryana eyaletinde bulunan Sonepat kasabasındaki evlerine doğru giden 2 kız kardeş, 3 adamın tacizine uğradı. Olay 24 Kasım’da yaşanırken, haber ise Pazar günü gazetelerde çıktı.

Kuldeep, Mohit ve Deepak adlı erkeklerin ‘iğrenç sözler eşliğinde’ taciz ettiği genç kadınlardan biri Hindustan Times’a yaptığı açıklamada “Bizi tehdit ettiler ve taciz ettiler. Aralarından birisi kız kardeşime uygunsuzca dokunmaya başladı. Sonra da açık saçık hareketler yaptılar” dedi. Sözlerine devam eden genç kadın, “ortalığın kızışmaya başladığını, erkeklerden birinin arkadaşlarına dönüp kadınları dövmelerini söylediğini” belirtti. Genç kadın o sırada yaşananları “Aralarından birisi kız kardeşimi döverken, diğer ikisi de beni kollarımdan tutuyordu” diye anlattı.

Ancak kadınlar bu duruma sessiz kalmadı. Tacizcilerine elleri ve kemerleriyle saldırdılar ve onları otobüsten atmaya çalıştılar. Ancak ne yazık ki tam tersi oldu ve otobüs durduğu zaman kadınlar otobüsten dışarı atıldı.

Yolcular tüm yaşananları sessizce izlerken, bir yolcu olayı cep telefonuyla kaydetti ve internette paylaştı.

Polis daha sonra 3 adamı “taciz ve saldırı” suçlarıyla tutukladı. Kadınların babası ise Indian Express’e konuşarak “Tacizcilerin aileleri davadan vazgeçmemiz ve kendi aramızda anlaşmamız için bize baskı yapıyor” dedi.

2012 yılının Aralık ayında Hindistan’da bir kadın birkaç kişi tarafından tecavüze uğramış, ardından öldürülmüştü. Olayın ardından Hindistan’da tecavüz suçlularının daha ciddi cezalar alması için pek çok protesto düzenlenmişti. Söz konusu olaydan beri kadınların taciz ve tecavüze uğramaları daha fazla tepki çekiyor.

Çeviri: Eda Utku / Radikal