Tanıştığımıza çok memnun olduk: Karşınızda yaprak koyun!

Tanıştığımıza çok memnun olduk: Karşınızda yaprak koyun!
Tanıştığımıza çok memnun olduk: Karşınızda yaprak koyun!
Ne bir hayvan ne de bir bitki... Uzaktan bakınca yaprak, yaklaşınca sanki bir koyun gibi... Japon denizinde keşfedilen Costasiella kuroshimae, oldukça ilginç bir canlı.
Haber: Naz Melis Zengin / Arşivi

Geçen haftalarda görüntüleri yayınlanan deniz tavşancığının fotoğrafları oldukça ilgi uyandırmıştı. Suyun içinde hareket halinde olan kulaklı bir 'marşmelov'a benzeyen deniz tavşancığından sonra bu hafta da bir başka hayvansının görüntüsü oldukça ilgi uyandırdı. “Costasiella kuroshimae” adlı bir sümüklü böceğin fotoğraflarını görenler, yaprakların arasında kafasını uzatmış sevimli bir koyunla karşılaştı. 

Önceki haftalarda görüntüleri ile birçok hayrana sahip olan bir başka sümüklü böcek türü deniz tavşancığı da sosyal medyada oldukça ilgi toplamıştı. 

Costasiella kuroshimae adlı bu hayvansıya ise görüntüsünden ötürü “leaf sheep” adı verildi. Biz de "yaprak koyun" diyelim dedik. Farklılıkları yetmiyormuş gibi yazımı da zor olan bir isme sahip çünkü. 

 

Randi Ang'in özel çekim teknikleri ile çektiği görüntüler sosyal medyada oldukça ilgi uyandırdı.

 

 

 

Bu sevimli hayvancık, 2 türlü beslenebiliyor; hem otçul besleniyor hem de bitkiler gibi fotosentez yapabiliyor. Ama sakın onu bu nedenle "Fotosentezle mi yaşıyosun?" diye yadırgamayın. Üzülürüz.

Japonya, Endonezya ve Filipinler'de sıkça görülen Costasiella kuroshimae, oyuncak koyun olarak nam salmış NICI’ye oldukça benziyor.

Fotoğraflara bakıp inanmamaya devam ettiğinizi bildiğimiz için bu da Costasiella kuroshimae'nin video görüntüsü: 

 


  ETİKETLER:

  Endonezya

  ,

  Japonya

  ,

  böcek

  ,

  sosyal