Tarot kartları Haiti'de hayat buldu

Tarot kartları Haiti'de hayat buldu
Tarot kartları Haiti'de hayat buldu
15. Yüzyılda oyun oynamak için tasarlanmış tarot kartları zaman içinde bilinen en büyük mistik unsurlardan biri oldu. 18. Yüzyıldan beri falların vazgeçilmezi olan tarot kartı setlerinden en popüler olanı Rider-Waite'nin üstündeki illüstrasyonlar, geçtiğimiz aylarda Haiti'de, Belçikalı bir fotoğrafçının projesiyle hayat buldu.

Tarot kartları çok kişi için bir fal baktırma amacı olsa da, bu işe kafa yormuş, kartların sahiden ruhsal durum yorumlamaları için el kitabı olduğuna inanan bir güruh da var. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen bir projede ise, 1910 senesinden beri en popüler tarot serilerinden olan Rider-Waite tarot kartları bambaşka bir yorumlamanın ilham kaynağı oldu.

Belçikalı fotoğrafçı  Alice Smeets, kartlardaki mistik havayı bu kez çizimlerden çıkartıp insan hayatına harmanlamış. Haiti’de gerçekleştirilen fotoğraf çekiminde Haitililer kartlardaki figürleri ve resmedilmiş varlıkları canlandırmış. Smeets, projeyi gerçekleştirmek için aldığı ilhamın kaynağını şöyle anlatmış; ‘ Amacım üç tutkumu birleştirebilmekti; ruhani dünya, Haiti kültürü ve dünyadaki ikiliklerin felsefi yansımaları ki bu durumda bu zenginlik ve fakirlik oldu.’

‘Yoksulluğun klişe sunumlarını kullanmaktansa, tarot kartlarınına biraz da mizah duygusu koyarak anlamlarını göstermeye çalıştım’ diyen Smeets, aynı zamanda klasik Avrupa kartlarında yalnızca siyahi kişileri kullanarak da kalıp yargıları kırmak istediğini belirtmiş.

The Ghetto Tarot ismiyle bilinen bu projede yer alanlar da Haiti'de yerli sanatçılardan oluşan bir grupmuş.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Ghetto

  ,

  Popüler

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Fal

  ,

  Avrupa

  ,

  Mizah

  ,

  klasik