Taşınma sezonunda ıskalamamanız gereken 5 püf noktası

Taşınma sezonunda ıskalamamanız gereken 5 püf noktası
Taşınma sezonunda ıskalamamanız gereken 5 püf noktası
Yaz aylarının gelişiyle birlikte pek çok kesim için yeni bir eve yerleşmek kaçınılmaz oluyor. Yeni evlenenler, öğrenciler ve iş değiştirenler yoğun olarak yaz aylarında emlak borsasını hareketlendiriyorlar. Peki yeni bir eve çıkarken dikkat edilmesi gerekenler neler?
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Muhtemelen şu sıralarda pek çok kişi yeni bir ev için emlak ofislerini aşındırıyor, ilan sayfalarını karıştırıp duruyordur. Peki futboldaki transfer sezonunu aratmayan bir heyecana sahip olan taşınma sezonunda nelere dikkat etmeli? İşte size 10 ipucu

1. Ev arkadaşı seçimi:

İyi anlaştığınız kişilerle aynı eve çıkmak istemeniz doğal bir tercihtir ancak, iyi ev arkadaşının tanımı içerisinde iyi anlaşıyor olmak belkide en sonda değerlendirilmesi gereken kriter. Ev arkadaşı seçerken; titiz, prensipli ve sorumluluk sahibi biri size uzun vadede daha büyük mutluluklar getirecektir. Zamanında ödenmeyen faturalar, siz temizlemedikçe çöplüğe dönen odalar, giderek midenizi bulandıran bir tuvalet... Bunları iyi düşünün ve ev arkadaşı seçerken karşınızdakini iyi tahlil edin. Kimse tuvalet kağıdını takmaktan aciz biriyle yaşamak istemez.

2. Şehirler arası ev taşıyacaklar dikkat:

Farklı bir şehire taşınıyorsanız elbette işiniz biraz daha zor. Öncelikle yeni taşınacağınız şehir hakkında bilgi toplamaya çalışın, hangi muhitlerin sizin yaşam tarzınıza uygun olacağını iyice bir araştırın. Kesinlikle sadece internet üzerinden ilanlara aldanarak ev tutmaya kalkmayın. Tuttuğunuz evden memnun kalsanız da evinizin bulunduğu yer sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

3. Öğrenciyseniz okula yakın olmaya çalışın:

Fiyatlara aldanarak okulunuzdan uzakta daha ucuz evleri tercih ediyorsanız yol masraflarınızı gözden kaçırmayın. Özellikle İstanbul gibi ulaşımı sorunlu şehirlerde aylık yol masrafınız minimum 200 TL civarında olabilir ki bunun dışında gezip tozmanız da eklenince sırf 300 TL daha pahalı diye okulun yanı başındaki evi tutmadığınız için pişman olabilirsiniz. Hem maddi hem manevi kaybınız doğal olarak okul başarınıza da yansıyacaktır. Siz en iyisi mi enerjinizi müstakbel öğrenci evinizi toparlamaya ayırın.

4. Eski bina deyip geçmeyin:

Sırf muhitine tav olduğunuz bir evi, binanın eski olmasını göze alıp tutmaya çalışmayın. Beşiktaş, Cihangir gibi İstanbul'un gözde bölgelerinde pek çok eski bina bulunmakta ve bu binaların sorunlarını sineye çeken pek çok kişi de büyük pişmanlıklar yaşamakta. Su ve elektrik tesisatlarında yaşanan sıkıntılardan tutun, ısıtmaya kadar teknik sıkıntılar başınızı ağrıtabilir. Ancak karşılaşacağınız sorunlar bunlarla sınırlı değil, eski binalardaki pek çok mutfak ve banyo günümüz ihtiyaçlarını karşılayamayacak şekilde küçük olabiliyor. Bu da zaman içerisinde evin içerisinde huzurunuzu yitirmenize yol açabiliyor. Yeni binalar ve yenilenmiş daireleri tutmanız uzun vadede sizi daha mutlu edecektir.

5. "Kiracılık bana göre değil" diyenler dikkat:

Peki ya kiracı olmayacaksanız? Öyle ya, taşınma sezonunda bazılarımız da yeni bir ev satın alıyor olabilir. Peki yeni bir ev satın alırken ne tür detaylara dikkat etmeli. Bu konuda pek çok prestijli konut projesine imza atmış olan Mimar Yusuf İzzettin Aydın'dan ipuçları aldık....

Huma Yapı'nın kurucusu olan Yusuf İzzettin Aydın'ın yeni ev alacaklar için yaz sezonuna özel ipuçları şöyle; "Sıfır daire alırken verilen kararlar kişilerin hayatlarını ciddi anlamda etkilemektedir. Bu konuda ne kadar dikkatli olunursa, kişi hayatında o kadar rahat edecektir. Öncelikle ev alacak bireyler yaşam tarzlarını göz önünde bulundurarak ev seçmeye dikkat etmelidirler. Eğer kişi konser, tiyatro, maç gibi aktivitelere katılmayı seviyorsa ve hareketli bir yaşam tarzına sahipse evini merkeze yakın bir yerlerde tercih etmelidir. Aksine aile hayatını seven, huzurlu ve sakin bir hayat tarzını benimseyen kişiler ise evlerini merkeze uzak yerlerde seçebilirler. Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise evin tapu kaydının iyi araştırılması ve kentsel dönüşüme dahil olup olmadığının tespit edilmesidir. Binanın kentsel dönüşüm yasasında riskli yapı olmaması önemlidir. Aynı zamanda etraftaki konutların fiyatları ile ilgili bir fiyat araştırması yapılmalıdır. Evinizin toplu ulaşım imkanlarına yakın olması hayatınızı kolaylaştıracaktır. "

Yeni ev alacakların taşınma sezonunda ıskalamaması gereken diğer detaylar da şöyle;

 • Kat irtifakından emin olunması,
  - Evin ısınma şekline ve yalıtımına önem verilmesi,
  - Evin aidat gibi ekstra giderlerinin araştırılıp, bütçesinin değerlendirilmesi,
  - Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için oyun alanlarının olması,
  - Konut hakkında yapılan reklamlara aldanmayıp, konutun gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağının düşünülmesi,
  - Konutunu kredi yöntemiyle alacak kişiler is taksit miktarlarının yaşam koşullarını düşürmemesi.

Bonus: Ev alma komşu al!

İster kiraya çıkıyor olun, isterseniz de satın alın fark etmez. Size bir evde huzur verecek en önemli faktörlerden biri de komşularınızdır. Günümüzde pek çok aile ve birey apartman dairelerinde yaşamayı tercih ediyor. Hem müstakil evlerin maddi yükü hem de, kullanım açısından handikaplarının olması apartman dairelerine mahkum bir toplum düzeni yaratıyor. Bu da elbette insanların birlikte kullandıkları yaşama alanlarında oluşan sorunları da beraberinde getiriyor. 7/24 duvara çivi çakan bir yan daire komşusu, tepenizde tepinmekten zevk alan bir üst kat komşusu, evde eğlencesi eksik olmayan bir alt kat komşusu zulümlerin belki de en büyüğü olabilir. Bununla birlikte kapıyı açtığınızda bir güler yüz görmek, ihtiyacınız olduğunda bir kap şeker verebilecek birini bulmak, hatta dara düştüğünüzde size omuz verecek birilerinin varlığını hissetmek çok önemli. İster kendi eviniz olsun, ister kiracı olun belki de sizin için o evi yaşanır kılan şey komşularınız olabilir...

Şimdiden yeni eve çıkacak, yeni ev satın alacak herkese hayırlı olsun.

(Yusuf İzzettin Aydın ile röportaj: Büşra Yılmaz)