Tatlı köpek, 'şeytani gözleri' yüzünden yuva bulamıyor

Tatlı köpek, 'şeytani gözleri' yüzünden yuva bulamıyor
Tatlı köpek, 'şeytani gözleri' yüzünden yuva bulamıyor
Köpeklerde nadiren görülen turuncu bir göz rengine sahip olan çoban köpeği Bagheera, insanların önyargıları yüzünden yuva bulamıyor

RADİKAL - İskoç çoban köpeği kırması olan Bagheera’yı kimse yuvasına almak istemiyor. İngiliz Metro internet sitesinde yayınlanan bir habere göre köpeği gören pek çok kişi, “şeytani bakışları var” diyerek köpeği almaktan vazgeçiyor.

Bagheera'nın tek sorunu da bu değil. Aynı zamanda çok uzun süre oradan oraya dolaştığı için oldukça huysuz ve eğitimi yok denecek kadar az olan bir köpek. Bagheera'nın davranışlarını göz rengine bağlayan kişiler, bu yüzden ona yuva vermek istemiyor.

Bagheera’nın hikayesine bakıldığında, neden huysuz bir köpek olduğunu anlamak mümkün. Kayıtlara göre bu tatlı köpek, henüz 6 aylıkken İtalya’daki bir barınağa terk edilmiş. Düzgün şekilde eğitim verilmediği için de, çabuk sinirlenebiliyor ve bir anda saldırgan bir tavır sergileyebiliyor. Bir süre sonra İtalya’dan İngiltere ’ye getirilen köpeğin sorunları bunlarla da bitmiyor. Şu anda bulunduğu barınağı ziyaret eden pek çok kişi, Bagheera’nın huysuz davranışlarını göz rengine bağlamak gibi bir önyargı edinmiş. ‘Şeytani bakışları var’ denilen Bagheera, bu yüzden bir türlü yuva bulamıyor.

Ancak artık Bagheera çok daha sakin, huzurlu ve ona söylenenleri de anlayabiliyor. Şu anda kaldığı ve ona eğitim verilen köpek evinin üst düzey yöneticilerinden Alice Breaks, “Bu köpeği çok seviyorum. Çok tatlı bir görünümü var ve gözleri de inanılmaz bir portakal renginde. Daha önce hiç bu renk gözleri olan bir köpekle karşılaşmamıştım. Bagheera bir hayli gergin ve biz de ona bir yuva bulmakta zorlanıyoruz. Huzur dolu, yalnızca yetişkinlerin bulunduğu ve mümkünse kırsal alandaki bir evde yaşaması gerekiyor. Köpekler konusunda deneyimli birinin ortaya çıkıp ona ihtiyacı olan yuvayı sağlamasını umuyoruz” diyor.

Dişi köpeğe, Orman Kanunları kitabındaki panterin adı verildi. Şu anda İngiltere’nin Gloucester şehrindeki Teckels Kurtarma Merkezi’nde bakımı yapılıyor. Merkez çalışanları, Bagheera’yı sahiplenecek kişilerin çocuğu ya da bir başka evcil hayvanı olmaması gerektiğini söylüyorlar.

Sitede bir de mini anket var. “Bagheera’nın gözleri onu evinize kabul etmenizi engeller miydi?” Anketten çıkan sonuç ilginç: Katılımcıların yüzde 9’u evet derken, yüzde 91’i ise köpeğin gözlerinin herhangi bir engel teşkil etmeyeceğini söylemiş.