Tebrikler insanoğlu! Dünyada yalnızca 5 tane beyaz gergedan kaldı

Tebrikler insanoğlu! Dünyada yalnızca 5 tane beyaz gergedan kaldı
Tebrikler insanoğlu! Dünyada yalnızca 5 tane beyaz gergedan kaldı
Dünya üzerinde yalnızca 6 tane kalan beyaz gergedanlardan biri, geçtiğimiz Pazar günü hayatını kaybetti. Onlar, artık yola 5 kişi devam edecekler ama, uzmanlar beyaz gergedanların soyunun tükenmek üzere olduğunu söylüyor.

RADİKAL - U-T San Diego.com sitesinin haberine göre, Angafilu adlı gergedan, yaşına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemlerinden dolayı – bir başka deyişle eceliyle- 44 yaşında vefat etti. Kalan 5 gergedan üreme konusunda başarılı olamayınca, şimdi türlerinin yok olması tehlikesiyle karşı karşıyalar.

San Diego Koruma ve Araştırma Enstitüsü’nden Barbara Durrant hayvanat bahçesinde 3 adet beyaz gergedan olduğunu, fakat hepsinin yaşlı olduğunu belirtiyor. 2 senedir devam eden çalışmalarının bir türlü işe yaramadığını belirten Durrant, ‘Gergedanların üremesini sağlayamadığımız için, yalnızca yok olmalarını izliyoruz ve bu çok acı bir durum’ diye konuştu.

 Dünya ’nın 3,5 milyar yıllık tarihinde canlı türlerinin %95’inin nesli tükendi. Fakat kuzey beyaz gergedanlarının yok oluşuna şahit olmak, daha farklı bir durum. Kuzey beyaz gergedanları, insanların yaptıklarının bir sonucu olarak, yok olmak üzere. Afrika’daki kaçak şekilde avlanmalar ile, yaşam alanlarının azalması gibi durumlar yüzünden beyaz gergedanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Uzmanlar bu tip bir yok olmaya ‘Altıncı Nesil Tükenmesi’ adını veriyor. Bu da doğrudan veya dolaylı yoldan insanların etkisiyle neslin tükenmesi anlamına geliyor.

Uzmanlar beyaz gergedanları yaşatmak ve onların üremesini sağlamak konusunda umudunu yitirmek üzere.

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Twitter

  ,

  Afrika

  ,

  Beyaz

  ,

  Yaşam

  ,

  kuzey

  ,

  vefat

  ,

  koruma

  ,

  Karşı

  ,

  Diego

  ,

  kaçak