Tek umudumuz çekici ve zengin adamlar mı?

Tek umudumuz çekici ve zengin adamlar mı?
Tek umudumuz çekici ve zengin adamlar mı?
Herkesin kafasında bir kahraman figürü vardır. Bir kahramanın nasıl olması gerektiği hakkında fikirlerimiz vardır. Kahramanların hep halkın içinden yükselen isimsiz bir vatandaş olmasını hayal ettiğimiz yönünde bir önyargı olsa da gerçekler aslında hiç de öyle değil gibi. İşte size yurdum insanının gönlünde yatan kahraman profili...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Önümüzdeki aylar sinema dünyası gelmiş geçmiş en büyük kapışmalara sahne olacak ve yıllardır aynı safta olduğunu düşündüğümüz kahramanlar birbirilerine girecekler. Hal böyle olunca Radikalist olarak şimdiden yurdum insanının kimin yanında saf tutacağını bir öğrenmek istedik. Ortaya çıkan sonuç gönlümüzdeki kahraman profili adına ilginç sonuçlar çıkarttı.

Öncelikle bir hatırlayalım önümüzdeki aylarda karşı karşıya gelecek kahraman figürlerini. Öncelikle DC Comics'in gelmiş geçmiş en bomba projesi olarak Batman ve Superman'in savaşını izleyeceğiz. Dünyanın en sevdiği kahramanlardan ikisi birbirlerini öldürmek için varlarını yoklarını ortaya koyacaklar. Sonrası spoilera gireceği için lafını etmiyoruz.

Sonrasında Marvel'ın seri halde çektiği filmlerden bir yenisi karşımıza çıkacak ve daha önce aynı saflarda defalarca gördüğümüz Ironman ve Captain America, adeta mahalleden adam toplayıp mahalle kavgasına tutuşacaklar. Pek çok kahramanın sille tokat birbirine gireceği Civil War filminin sonunda da ne olacağı şimdilik bir sır.

Peki kimi yurdum insanı bu kapışmalar içerisinde kimi tutuyor? En net şekilde sorduk ve 2000'e yakın kullanıcıdan şu cevapları aldık.

Sonuç ortada, ezici bir üstünlükle Batman ve Ironman yurdumuz insanının gönlünde taht kurmuş!

Kaybedenleri bir analiz edecek olursak, Captain America ve Superman fiziksel olarka doğaüstü güçlere sahipler. Biri başka bir gezegenden gelmiş, öbürü geçmişten. Yani günümüz dünyasından biraz kopuk, biraz yaratık konumundalar. Toplum için savaşan ama toplumun biraz dışında kahramanlar. Mavi ve kırmızı renkler ikisini de sembolize ediyor. Bu açıdan Amerikan Bayrağı'na mümkün olduğunca yakın figürler. Hatta Captain America dolaysız bir şekilde doğrudan ABD'yi temsil ediyor. İkisi de fakir bir aileden, birer "hiçkimse" olarak çıkıyorlar ortaya. Superman özel hayatında gazetecilik yaparak kıt kanaat geçinen bir vatantaş. Captain America'nın ise pek bir özel hayatı yok, maaşını nerden alıyor neyle geçiniyor pek berrak değil. Ama askeriyeye bağlı bir subay maaşı aldığı söylenebilir.

Kazananlara gelecek olursak profilleri oldukça ilginç. Batman ve Ironman aslında oldukça zengin ve holding sahibi iki ismin yan karakterleri. Biri Bruce Wayne diğeri Tony Stark. İkisinin de şirketleri ailelerinden miras kalmış. İkisinin de annesi de babası da yaşamıyor. İşin başında kendileri var. Para sıkıntıları yok, para adeta oluk oluk akıyor.

İkisi de yakışıklıdan ziyade çekici adamlar, Tony Stark kim olduğunu saklamıyor, Bruce Wayne ise Batman karakterini sır gibi saklıyor. Iron Man sarı ve kırmızı renkleriyle bir Galatasaray maskotunu andırırken, Batman siyah ağırlıklı tercihiyle pekala bir Beşiktaş amigosu olabilecek kıvamda.

Batman ve Ironman'in doğa üstü güçleri yok ancak parasını bastırıp yaptırdıkları çok güçlü silahları var. Ironman'in dillere destan zırhları, Batman'in Batmobili var. Bu araçları onların en büyük kozları, tekonolojiyi en iyi şekilde kullanıyorlar. Öyle ki ellerinden silahlarını alsanız aslında Superman ve Captain America'ya karşı şansları neredeyse yok gibi.

İkisinin de karanlık bir tarafı bulunuyor. Superman ve Captain America kadar net değiller. Karmaşık tercihleri olabiliyor. İkisinin de kostümlerini başkalarıyla paylaşma yatkınlığı war. Ironman'in Warmachine gibi bir yancısını görmek mümkünken Batman'e destek olan Robin ve Batgirl'ü unutmamak gerek.

İkisi de baktığınızda zengin, çekici ve güçlü karakterler. Doğa üstü güçleri yok. Bu özellikleriyle yurdum insanının beklentilerini karşılamış görünüyorlar. Peki ya karşılarında Superman ve Captain America olmasaydı yine de onları tercih eder miydik? İşte bu konuyu açıklığa kavuşturmanın zamanı geldi; gönlünüzdeki kahraman kim? İşte size seçme şansı: