Televizyonların en çok özlenen gazetecisi Mehmet Ali Birand

Televizyonların en çok özlenen gazetecisi Mehmet Ali Birand
Televizyonların en çok özlenen gazetecisi Mehmet Ali Birand
Onun sadece 2 yıldır aramızda olmadığına inanmak güç. Mehmet Ali Birand, Türk televizyonlarının hiç şüphesiz en çok özlenen gazetecilerinin başında geliyor. Sizler için Mehmet Ali Birand'ın yüzümüzü en çok güldüren anlarını derledik.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

9 Aralık 1941 yılında İstabul'da dünyaya gelen Mehmet Ali Birand, 1964'te Abdi İpekçi vasıtasıyla gazeteciliğe başladı. 2013 yılına kadar etkin bir şekilde sürdürdüğü gazetecilik mesleğinin yanı sıra Birand, yazarlık ve sunuculuk da yaparak haberciliğin adeta sembol yüzü haline geldi. 1985 yılında TRT 1'de başlayan 32. Gün programına daha sonrasında özel televizyonlarda devam eden Mehmet Ali Birand, son yıllarını CNN Türk ve Kanal D çatısı altında geçirdi. Posta gazetesinde yazarlık, CNN Türk'te talk show sunuculuğu geçmişi olan Birand, en çok da Kanal D'nin ana haber bülteni sucusu olarak gündeme geldi. 2009 yılında hem CNN Türk hem de Kanal D'nin Genel Yayın Yönetmeni olan Mehmet Ali Birand, yıllarca süren 32. Gün programı çatısı altında sayısız gazetecinin önünü açan bir isim oldu.

Reha Muhtar, Ali Kırca, Mithat Bereket, Rıdvan Akar, Cüneyt Özdemir, Can Dündar ve Deniz Arman gibi pek çok ünlü gazeteciyi hayatımıza kazandıran 32. Gün programının takım kaptanlığınıu yapan Mehmet Ali Birand, pankreas kanserine yakalandığında uzun bir tedavi süreciyle karşı karşıyaydı. Çeşitli ameliyatlar ve kemoterapi tedavilerinden olumlu sonuç alamayan Birand, 17 Ocak 2013 tarihinde yoğun bakıma alınmış ve tüm müdehalelere rağmen hayatını kaybetmişti. Bugün Anadolu Hisarı'ndaki aile kabristanında yatmakta olan Birand, gazetecilik mesleğindeki başarılarının yanı sıra, sunuculuğunda yaptığı gaflar ve dil sürçmeleriyle yıllarca akıllarda kalacak bir isim. Mehmet Ali Birand'ı aramızdan ayrıldığı günün 2. yıl dönümünde yüzümüzü en çok güldürdüğü anlarla anıyoruz.

1. Mehmet Ali Birand’ın dilinin sürçtüğü dakikalar

2. Birand'ın İmam Hatipli öğrencileri terlettiği anlar

 

3. Mehmet Ali Birand katıldığı Beyaz Show’da kendisinin komik anlarından oluşan derleme videoya çok gülmüştü