Tohumları barıştıran adam: 40 çeşit meyveyi bir araya toplayan Sam Van Aken

Tohumları barıştıran adam: 40 çeşit meyveyi bir araya toplayan Sam Van Aken
Tohumları barıştıran adam: 40 çeşit meyveyi bir araya toplayan Sam Van Aken
Syracuse Üniversitesinde sanat profesörü olan Sam Van Aken, 40 çeşit tohumdan oluşan bir ağacın meyve vermesini sağladı. 2008 yılından bu yana 250 bitki üzerinde çalışan Aken, çalışmaları ilk meyvesini verdi.
Haber: Naz Melis Zengin / Arşivi

Bitkileri ve doğayı ilham alan sanatçı örneğine birçok yerde karşılaşıyoruz. Tabiatın kendi başına da en büyük sanatçı olması da aşikar...Peki ya işler tam tersine dönmeye başlarsa? Sam Van Aken eserleriyle doğaya kafa tutuyor. Ama niyeti de en az doğa kadar temiz. Açlığın engellenmesi için tohumları bir araya toplayan Aken, ağaçları ziyan etmeyelim diyor. İşte Aken ve çocukluk hayalinin gerçeğe dönüştüğü mükemmel çalışması:

1.Syracuse Üniversitesi’nde sanat profesörlüğü yapan Sam Van Aken, 250 ayrı bitkiyi bir araya getirebilmek için yıllardır çalışma yapıyor.

2.Sam Van Aken, denediği bitkilerden istediği sonuçları almak için bitki türlerinden birbirlerine yakın olanları seçti. Şeftali, kayısı, nektarin, badem ve erik gibi çekirdeği kalın meyveleri bir araya toplama kararı alan Aken, National Geographic’e verdiği röportajda başta çok zorlandığını dile getirdi.

3.Amerika Birleşik Devletleri’nin Newton, Massachusetts gibi yerlerinde bolca yetişen meyveleri belirleyen profesör, bu eseri için hem yerel hem de antik bitki tomurcuklarını kullandı.

4.Asıl mesleği heykeltıraşlık olan Sam Van Aken’ın 40 bitki ısrarı da Hristiyanlık inancından geliyor. Aken 40 sayısının İncil’deki yerinden ötürü bu sayıyı seçti. Sayı İncil’de çok geçtiği için Sam Van Aken tarafından kullanıldı.

5.Sam Van Aken’in bir diğer projesi ise 40 çeşit çiçeği bir ağaçta açtırmak. Bu proje için çalışmalarını devam ettiren Aken, tasarımlarını sanayileşmeye tepki olarak ürettiğini ifade etti. 2008 yılından bu yana devam eden çalışmalarını New York Tarım Denetleme İstasyonu’nda devam ettiriyor. Hayal gücü nedeniyle “deli” olarak tanımlanan Aken’in çalışmaları bilim ve sanat dünyasında takdirle karşılandı.