Tokyo'daki bir barda maymunlar garsonluk yapıyor

Tokyo'daki bir barda maymunlar garsonluk yapıyor
Tokyo'daki bir barda maymunlar garsonluk yapıyor
Japonya'da 2 evcil maymun, kendi kendilerine garsonluk yapmayı öğrendi. Maymunlar için özel bir çalışma izni çıkarılırken, müşteriler maymunların çalıştığı bara akın ediyor.

RADİKAL - Japonya’nın başkenti Tokyo’ya 2 saat mesafede bulunan Kayabuki adlı geleneksel sake barında 2 adet maymun garson çalıştırılıyor. Üstelik maymunlar için özel çalışma izinleri bile çıkartıldı!
Barın maskotu haline gelen küçük garson masaları topluyor, içki servisi yapıyor, sıcak havlular getiriyor, para üstü getiriyor ve tüm bu yaptıklarıyla da müşterileri eğlendiriyor.

Barın sahibi Kaoru Otsuka, maymunlara herhangi bir eğitim vermediğini söylüyor. Otsuka’nın masalara servis yaptığını gören maymunlar, onun hareketlerini kendi kendilerine taklit etmeye başlamış.

Barda çalışan 2 evcil maymun, Macaque türüne mensup. Maymunlardan daha yaşlı ve tecrübeli olan Yat-chan 16 yaşında ve son 8 yıldır bu işi yapıyor. Bir kimono ve etek giyen maymun, masalara yiyecek ve içecek servisi yapmaktan, hesabı getirmeye kadar pek çok sorumluluk üstlenmiş. Nispeten genç olan diğer maymunun adı ise Fuku-chan. 8 yaşındaki maymunun tek bir görevi var, o da müşterilere sıcak havlu götürmek ve müşterilerin sipariş vermeden önce ellerini temizlemesini sağlamak.

Maymunların suiistimal edilmediğinden emin olmak isteyen otoriteler, lokantayı sürekli teftiş ediyor. Bu yüzden her iki maymun da günde en fazla 2 saat çalışıyor ve mutfağa girip çıkmadan önce hem elleri hem de ayakları yıkanıyor. Aynı zamanda yerel otoriteler, maymunlar için “çalışma izni” de çıkarttı.

Müşteriler ise durumdan hayli memnun. İşini ciddiye alan maymunları izlemek için bara akın eden müşteriler, onların yaptıkları hareketlere ve taktıkları maskelere gülüyor ve maymunlarla fotoğraf çektiriyor. Barın müşterilerinden Takayoshi Soeno “Bence maymunların yaptığı garsonluk, insanlarınkinden çok daha iyi” diyor.

Çeviri: Eda Utku / Radikal


  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Para

  ,

  eğitim

  ,

  genç

  ,

  EDA UTKU

  ,

  sıcak