Tübitak'ın Thor'una alternatif olabilecek 10 mantıklı öneri

Tübitak'ın Thor'una alternatif olabilecek 10 mantıklı öneri
Tübitak'ın Thor'una alternatif olabilecek 10 mantıklı öneri
Malumunuz ülkemiz Tübitak'ın girişimleriyle uzay yarışında yerini aldı. İlk Türk yapımı uzay mekiği yakında hem dünya yörüngesine hem de ülke gündemimize oturacak. Ancak içimize sinmeyen bir şeyler var. O da mekiğin adı. Thor adı verilen mekik sanki Türkiye'den çok İskandinav mekiği izlenimi yaratmıyor mu? Mekik henüz fırlatılmamışken çok geç olmadan ismin değişmesi adına alternatif olacak 10 mantık önerimizi Tübitak'ın beğenisine sunuyoruz!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Haberiniz yoksa işin başında bir özet geçelim;TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim adamları, gelecekte Türkler’i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi. İyi güzel, yolları açık olsun, ayrıca emeği geçen herkese de helal olsun. Ancak Thor nedir? Başka verilecek isim yok mudur bu projeye? Kurumun savunması "Mitolojideki en güçlü tanrının adını verdik" Peki ama kimin mitolojisi? İskandinavların.

Türkler uzaya "Thor" ile gidecek!

Ülke olarak milli değerlere dönüş iklimini yaşadığımız bir atmosfer varken alakaya maydonoz değil mi bu Thor? Şimdi sırf eleştirmekle de olmaz. Belki de Tübitak'taki arkadaşların hesap kitap yapmaktan yaratıcılıklarına zeval gelmiştir. Bu noktada Radikalist olarak yardımlarına yetişelim dedik. Sonuçta mekik henüz fırlatılmış değil, ele güne rezil olmadan, daha kimseler duymadan adını değiştiriverelim şu projenin. Hem içimize sinsin hem dünya mekik görsün, Türk'ün adını uzaya taşıyacaksak böyle taşımış olmayalım . İşte size Tübitak'ın Thor'una alternatif olabilecek 10 mantıklı öneri!


1. Kızagan!

Şimdi maksat mitolojiyse kimseler kusura bakmasın Türk mitolojisi, İskandinav mitlojisini çakmak cebinden çıkartır. Eğer illa mitolojik tanrı ismi koyulacaksa bu merete, ne gerek var elin mitolojisinden aşırma yapmaya. Misler gibi Kızagan var mitolojimizde. Thor'un dengi üstelik. Türk mitolojisindeki en güçlü Tanrı olur kendisi. Kızagan'dan önce Thor'u aklına getirenler utansın!

2. Demir Adam

Yok hayır mesele süper kahraman olsun, popüler olsun diyorsanız da açıkası Demir Adam'ı tavsiye ederiz. Hem adı itibariyle demirden yapılacak bir cihaza daha çok yakışacaktır ve en azından Türkçe telaffuz edebiliyoruz. Hepsi bir kenara Marvel'ın en karizmatik ve insani özelliklere sahip karakteri kendisi. Teknolojiyle adı özdeşleşmiş bir kahraman. Mesele burada zaten Türk teknolojisini dünyaya göstermek değil mi? Çağrışım yapacaksanız böyle yapsaydınız!

3. Deli Kadir

Haydi bırakın şimdi bu zırvalıkları da Türk işi bir uzay mekiği olacaksa eğer, adı da delikanlı gibi olsun bari. Başka memleketin mekiğiyle karşı karşıya geldiğinde şeklini koyabilsin değil mi? Sen koy bakalım o mekiğin adını Deli Kadir diye, uzaylılar bile yanından geçerken destur çekiyor mu çekmiyor mu...

4. Kaptan Murat

Her şey bir kenara, dünyayı uzayı fetheden bir tane Türk varsa o da, Dünyayı Kurataran Adam filminde Cüneyt Arkın'ın canlandırdığı Kaptan Murat'tan başkası değildir. Onun anısına mekiğe Kaptan Murat koymayan eller kırılsın!

5. 500T

Türklerin binlerce yıllık tarihlerinde ürettikleri en inanılmaz araç hangisi? 500T değil mi kardeşim? İçinde bir adet kara delik barındıran ve binen herkesi yutup milyonlarca kişilik ayakta yolcu kapasitesiyle akıllara durgunluk veren 500T, bir uzay mekiğine en çok yakışacak isim bizce. Adı uzaya taşınası bir otobüs hattımız kendisi, binen bilir ve bize hak verir.

6. Sabri Sarıoğlu

Çektiği şutların neredeyse tamamını dünya yörüngesine oturtmayı başarmış bir futbolcumuz kendisi. Seveni vardır, sevmeyeni vardır ancak mesele uzaya bir şeyler göndermek, fırlatmaksa onun adı her mekiğe yakışır. Hem belki mekiğe verilen görevlerden biri de Sabri'nin dünya yörüngesine oturttuğu topları toplamak da olabilir. Bu açıdan da yakışır bu isim milli mekiğimize.

7. Vecihi

Kıymetini ne yaşarken bildik Türk Havacılığına adını altın harflerle kazımış kahramanımızın, ne de öldükten sonra gereken değeri gösterebildik efsaneye. Bırakın arkadaş bu mekiğin adı Vecihi olsun. Türk havacılığının gururu uzayda adını duyursun. Yakışmaz mı yakışır elbet!

8. Hezârfen Ahmed Çelebi

Çok fazla yoruma gerek yok. Mesele Türk havacılığı ise ilk adımı atan adamın da ismi pekala yakışır o mekiğin üstüne. Maksat hak yerini bulsun. İdealleri uğruna Cezayir sürgününde ölen üstadın adını uzaya taşımak torunlarına yakışır!


9. Benzin Fiyatı

Kardeşim yazın o mekiğin üstüne Benzin Fiyatı diye kalkış sırasında bütün dünyaya izletin uzaya doğru gitsin o yazı. Cümle aleme bundan ala sübliminal mesaj verilmez. Hem sosyal bir görev de yerine gelmiş olur. Türkiye'deki benzin fiyatlarının halini anlasın herkes. Uzaya fırladı uzaya!

10. Eşek!

Son olarak kardeşim gerekirse o mekiğin üzerine Eşek yazın gönderin nereye gönderecekseniz ama asla Thor falan yazmasın. Mesele burada ucuz milliyetçilik yapmak değil. Sonuçta ülke olarak dakika başına uzaya mekik fırlatan bir memleket değiliz. İlk defa böyle bir şey olacaksa, üstünde Thor yazmasını biz sindiremiyoruz. Sineye çekilecek bir durum da değil. Ey Tübitak duy sesimizi, değiştir o ismi!