Türk dizi tarihindeki yanlış anlaşılmış 13 kötü karakter

Türk dizi tarihindeki yanlış anlaşılmış 13 kötü karakter
Türk dizi tarihindeki yanlış anlaşılmış 13 kötü karakter
Dizi sezonu yavaş yavaş içimizi kıpırdatmaya başlarken, şu güne kadar seyirci olarak yaptığımız hataları tekrar etmemek adına bir liste hazırladık. Her dizinin kahramanları olduğu gibi kötü karakterleri de vardır. Peki bu karakterler gerçekten kötü müdür, yoksa öngörülerimizin kurbanı mıdır? İşte size bunu yeniden düşündürecek 13 kötü karakter!

Kimisini hor gördük, kimisini ayıpladık, kimisinin yolda görsek suratına tükürmek istedik... Ama aslında onlar özünde pırlanta gibi insanlar. Sadece biraz daha anlaşılmaya, empati kurulmaya ihtiyaçları var. Toplumda kimi zaman biz de önyargıların hedefinde kalıp kötü insan zannedilmiyor muyuz? Haydi gelin bundan sonra dizi izlerken bize kötü diye dayatılan karakterleri biraz anlamaya çalışalım, bu 13 karakteri yaktık, başka karakterler yanmasın...


1. İkinci Bahar'dan VakkasŞimdi diziyi izleyen herkes kendisini lanetle anacaktır ancak Vakkas'ı tanımak anlamak gerekir. Vakkas'ın hayatına bir bakacak olursak; Büyük kebap üstadı Antepli Resul Usta'nın oğlu olarak dünyaya gelen Vakkas, babasının çırağı olan Ali Haydar'ın babasından daha çok sevgi görmesi üzerine ömür boyu sürecek bir kıskançlık serüveni yaşar. Bu kıskançlığı onu, eski arkadaşı olan Ali Haydar'la can düşman olmaya iter... Şimdi bir düşünün a dostlar, sizin de babanız sizden çok arkadaşınıza sevgi gösterse ne yaparsınız? Kıskanmaz mısınız? Haydi diyelim gençlikte olur böyle şeyler, Vakkas ne yapmış almış tası tarağı İstanbul'a gelmiş yeni bir düzen kurmuş, kendine dükkan açmış. Ali Haydar'a ne demeli? O da tutmuş onun karşısına yeni dükkan açmış küfür eder gibi. Vakkas da Ali Haydar'ın dükkanını yakınca kötü adam oluyor öyle mi? İnsaf! Vakkas'ın yerinde biz olsak neler yapardık kim bilir...


2. Aşk-ı Memnu'dan FirdevsAşk-ı memnu da kötü karakter olarak haksız yere öne sürüldü Firdevs Hanım. Neymiş kızını mutsuz olacağı bir evliliğe zorlamışmış. Ne yapsın kadın? Kızı olacak Bihter'in kaşı gözü ayrı oynuyor, bulmuş münasip birini evlendirmiş kız durulsun diye. Dizinin asıl kötü karakteri dayısının namusuna göz diken Behlül değil mi? Kocasını aldatan Bihter değil mi? O kadar çarpıklığı aşktır diye sineye çekip ihaleyi Firdevs Hanım'a çıkarttık ya yuh olsun bizlere!3. Yaprak Dökümü'nden FerhundeFerhunde gibi nezih bir insan evladını nasıl kötü kadın diye etiketlediysek, yazıklar olsun bize! Kızın suçu günahı az biraz paraya önem vermesiydi değil mi? Yahu hangimiz para için neler yapmıyoruz. Neymiş parası olan erkeğe gidiyormuş Ferhunde, e ne yapacaktı? Kadın mantık evliliğinden yana, özel hayatı değil mi hem, kime ne kardeşim? Tekin ailesi bu kızı içinde barındıramadığına yansın. Hükümet gibi kadındır Ferhunde.4. Üvey Baba'dan HalilYahu adamın adı çıkmış gaddar diye. Adama bir kere olsun "Ne de olsa babadır" diyip elini öpen mi oldu? Bir adama kırk defa gaddar dersen gidip balerin olacak hali yok, elbette gaddar olur. Hepsi bir kenara adama herkes psikopat diyordu da neden biri de elinden tutup psikoloğa götürmedi? Adam belki tedavi olsa pamuk gibi olacaktı. Hep hakaret, hep aşağılama, adama başka seçenek mi bıraktınız gaddar olmak dışında?


5. Öyle Bir Geçer Zaman Ki'den CarolinCarolin de tamamen toplumsal ön yargılarımızın kurbanı. Bir kadın yabancı asıllıysa, sarışınsa ve çekiciyse zaten baştan kaybediyor. Sadece arkasından dönen dedikodu cinnet geçirtmeye yeter normal insan evladına. Hem Carolin'in suçu ne? Ali Kaptan tutmuş kolundan getirmiş, gurbet elde kadın ne yapacak kendi yolunu bulacak bir şekilde. Kadını öyle bir hor gördük ki en başından, zaten Carolin'e iyi olma şansı tanımadık. Cemile sanki çok iyi karakterdi... Dört çocuk doğurmuş salmış kendini, kocasının libidosunu kot farkıyla zemin altında bırakmış, ondan sonra vay efendim neden Ali Kaptan üstüne gül koklamışmış. Elinizi vicdanınıza koyun bir tarafta Cemile bir tarafta Carolin, Carolin'e gönlü kaymasın da ne yapsın adam? Aldatmak suç mu? Evet suç ama Ali Kaptan'ın suçu, Carolin bu olayda sadece konu mankeni.


6. Behzat Ç.'den ErcümentErcüment Çözer...Şimdi bu adama kötü nasıl diyelim? Adam zeka küpü tartışmasız, ha bu zekasını kötülüğe mi kullanıyor? Tartışılır. Kim iyi kim kötü buna biz mi karar vereceğiz? Behzat amirim çok mu kusursuz insandı? Vardı onun da hataları, onun da kafası kırıktı inceden... Ercüment de aynı öyleydi işte, gençliğinde yapmış bazı hatalar ama Allah inandırsın çok iyi çocuk. Hayattan zevk alıyor bir kere, boş adam değil kıymetini bilene.


7. Muhteşem Yüzyıl'dan Damat Rüstem PaşaKoskoca cihan imparatorluğunda kıdemli bir devlet adamına zaten kötü diye çamur atmamız abest bir durum. Biz kimiz ki kardeşim Rüstem paşanın yanında? Ömrümüzde padişah mı gördük, sultan mı gördük, sadrazamlık mı yaptık? Bizim havamız kime? Önce biz bir kendimize gelelim sonra Rüstem Paşa'yı eleştirelim. Adam Hürrem ile Süleyman arasında kalmış bir kader kurbanı. Süleyman'ın pisliklerini mi temizlesin, Hürrem'in işlerini mi görsün? Maymun olmuş adam. Nigar kalfayla evlendirirler sesi çıkmaz. Padişaha damat olacaksın derler sesi çıkmaz. Kuzu gibi adam. Neyini sevemedik anlaşılır gibi değil.

8. Karadayı'dan TurgutTurgut da haklı kendi çapında. Sen o kadar hukuk oku, ilim tahsil et, duruşma salonlarında sürün savcı ol, ondan sonra kabadayının teki gelsin alsın mis gibi Feride'yi! Yapılır mı delikanlıya bu kardeşim? Hak mı, adalet mi? Adam günde sekiz kutu biryantin harcıyor o saçları yatırmak için, emeğine saygı gösteren mi var. Lanet olsun böyle hayata, lanet olsun böyle kadere. Kendinizi düşünün. Gönül vermişsiniz sizinle aynı meslekten akça pakça bir güzele, o kadar donanımınız var, entelektüelsiniz, jantilik akıyor her yerinizden mamafi, o güzel gidiyor bıçkın bir mahalle kabadayısına abayı yakıyor. Fıttırası gelir kardeşim insanın. Ondan sonra Turgut kötü adam. Turgut kötü değil, sevdiği kadın zalımın önde gideni.

9. Fatmagül'ün yengesi MukaddesMukaddes yenge de özünde pırlanta gibi insan. Evlendirmişler bir garibanla, hayatı zehir olmuş kadının. Ne yaptığını biliyor mu o... Menopoz bir yandan, sıcaklar bir yandan, yanında da fıkır fıkır bir Fatmagül, çıldırmış işte anlayın halden. Sizin yok mu böyle arada sırada arızaya bağlayan bir teyzeniz, halanız, yengeniz? Her ailede vardır böyle arada sıyıran insanlar. Ama aile olmak birbirini idare edebilmeyi gerektirir. Mukaddesi toplum olarak bir idare edemedik gitti. Hep kötü Mukaddes, kötü Mukaddes. Utanmamız lazım bizim.10. Hanımın Çiftliği'nden CemşirCemşir amca da perdelerini kaldırdı mı fıstık gibi insandır aslında. Adam kızının istikbalini düşündüğü için onu zengin biriyle evlendirmek istemiş, bütün kabahati bu. Fi tarihinin Adana'sında geçen bir senaryo sonuçta, o devirde Adana'da ne yapsın adam kızını bıraksın da davulcuya, zurnacıya mı varsın? Ha burada davulculuk, zurnacılık mesleklerini hor gördüğümüzden değil, Cemşir amcanın bakış açısından olayı anlatabilmek amacımız... Bulmuş bir zengin evlendirip hayatını kurtaracak kızının, baba yüreği işte ne yapsın? Tutturdular kötü adam bu diye, yahu baba adam bir defa. Onun içinde kopan fırtınaları biz nereden bilebiliriz? Hem aile içine karışılmaz ayıptır, elin adamı gelip babanıza kötü adam dese hoş mu? Herkes haddini bilsin.11. Dila Hanım'dan AzerBirincisi adam zaten itiraf ediyor deli, manyak olduğunu. Bağırdı defalarca dağlara taşlara. Birimiz de elinden tutup "Gel kardeş seni bir psikoloğa gösterelim" dedik mi? Demedik. Adam "Dölsüzüm ben!" diye dağı taşı yıktı. Birimiz de "Gel kardeş derdine derman olalım." dedik mi? Demedik. Şimdi el uzatmadığımız bu garibana, biz kim oluyoruz da kötüsün diyoruz. Sosyal sorumluluğunu yerine getirememiş bir toplum olarak, Azer'in elinden tutamadık. Bari yeni Azerler yanmasın, başka Azerlere olmasın olanlar. Azerlerimize sahip çıkalım, koruyalım, aramıza kazandıralım onları.12. Küçük Sırlar'dan AyşegülBu kıza da entrikacı diye ad taktılar ya, yazık... Bizans prensesi mi kardeşim bu ne entrikası? Çet diye bir çocuğa abayı yakmış, birimiz dedik mi "Kızım sevme yanarsın" diye. Elimiz kolumuz bağlı izledik, kız önce kendi yandı sonra yangın kontrolden çıktı alev alev yandı ortalık. Hangimiz aşkı acısıyla neler yapmadık ki şu dünyada? Arkadaşını satan mı ararsın, ailesine rest çeken mi ararsın, yalanlar söyleyen mi...Hepimiz kötüyüz o zaman, yanalım cehennemlerde.

13. Kuzey Güney'den Handan HanımKadını bir defa doğru tahlil etmek lazım. Handan Hanım tiroid bezine bağlı olarak kronik bir sinir hastasıdır. Evet. Tedavisi için çaba harcayacağımıza, "Amanın sinirlendi mi nasıl da gözleri dönüyor" dedik durduk. Sonra işler kontrolden çıkınca da vay efendim ne kötü kadın... Yahu alt tarafı doktorun vereceği üç beş ilaçla tedavi olacaktı kadıncağız. Neyini böyle bir kötülük krizine çevirdik ki biz? Kadın ne yapsın koca desen ayrı bir arıza, evlatlar desen utanç abidesi. Ha bir de üstüne Cemre gelsin, iki oğlanın atmosferini bozsun...Oh ne ala! Kadın sadece arada bir cinnet geçirdi ne var bunda? İdare edemez miydik yani?